Zákaz vstupu do obory vydal jako obecné opatření Městský úřad ve Vítkově. Soud opatření zrušil s doručením úplného znění rozhodnutí účastníkům řízení.

Proti tomuto rozsudku lze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu,“ uvedl soudce Jiří Gottwald v rozhodnutí. Kasační stížnost nemá odkladný účinek.

Oborou vede frekventovaná trasa využívaná hojně cyklisty a turisty. Firma pořádající komerční lovy usiluje o uzavření kvůli údajnému rušení zvěře. „Zatím rozhodnutí nemáme k dispozici. Jakmile jej dostaneme, prostudujeme jej, poradíme se s právníky a pak podnikneme další kroky,“ řekl správní náměstek Opavské lesní Tomáš Bittner.

Místní rozhodnutí vítají

Starosta Vítkova Pavel Smolka (SNK) rozhodnutí uvítal. „Je vidět, že spravedlnost ještě existuje. Veřejné blaho je nad soukromým zájmem,“ řekl. Nejprve vznikla cyklostezka a průchod územím, až potom obora.

„Od začátku věděli, že oboru budou provozovat s tímto břemenem,“ uvedl starosta, který s kolegy z Hradce nad Moravicí a Březové podal žalobu na vlastní úřad.

Uzavření obory totiž na základě doporučení Krajského úřadu povolil letos v květnu odbor výstavby, územního plánování a životního prostředí vítkovské radnice. Podle Smolky je pro obyvatele Vítkova a dalších měst a obcí v okolí zachování průchodnosti frekventované trasy důležité.

300 ha lesa

Spor o průchod a průjezd oborou vedou majitelé se zástupci okolních obcí od jara. Petici proti uzavření podepsalo od začátku března přes 1000 lidí. Opavská lesní, která v oboře pořádá komerční lovy, ji zavřela celoročně.

Oboru začala firma stavět na pozemcích pronajatých od Lesů ČR. Zkolaudovala ji v roce 2001, od roku 2018 pozemky Opavská lesní vlastní. Obora Jelenice byla na téměř 300 ha vybudována na místech původní panské obory, která byla zrušena v roce 1898.

VIDEO: Záchrana jelena v Českých Budějovicích. 

Video
délka: 00:34.13

Záchrana jelena v Českých Budějovicích HZS Jihočeského kraje