Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Polojasno 25°C

Zemanova prohra: O Fajtově zavržené profesuře rozhodl nezákonně, soudní pře ale nekončí

Aktualizováno -
20. července 2020
14:48
Autor: ČTK - 
20. července 2020
11:59

Prezident Miloš Zeman bude muset znovu řešit jmenování historika umění Jiřího Fajta profesorem. Správní soud dnes dospěl pravomocně k závěru, že Zemanovo předchozí rozhodnutí o Fajtově nejmenování bylo nezákonné. Hodnotilo totiž uchazečovu odbornou způsobilost a vhodnost, což prezidentovi nenáleží. Obdobně soud nedávno rozhodl i ohledně nejmenování fyzika Ivana Ošťádala, proti čemuž si prezident podal kasační stížnost. Podle jeho právníka se Zeman na Nejvyšší správní soud pravděpodobně obrátí i tentokrát.

„Prezidentu republiky nenáleží posuzovat otázky hmotného práva, otázky kvalifikace a odbornosti. Náleží mu toliko zabývat se případnými závažnými procesními vadami řízení o jmenování profesorem. Tedy například, že vědecká komise vysoké školy nezasedala ve složení, v jakém měla, že byl špatně zachycen výsledek hlasování a podobně,“ vysvětlil předseda senátu pražského městského soudu Milan Tauber.

Soud proto Zemanovo rozhodnutí zrušil a vrátil mu věc k novému projednání. Hradu také nařídil, aby žalujícím stranám - tedy Fajtovi a Univerzitě Karlově - uhradil náklady soudního řízení.

Spor se táhne od jara roku 2015, kdy Zeman odmítl podepsat Fajtův i Ošťádalův jmenovací dekret. Fajtovi původně vyčítal jeho údajnou žádost, aby mu banka prostřednictvím sponzorského daru poskytla doplatek k platu ředitele Národní galerie.

Aktuální žaloba směřovala proti rozhodnutí prezidenta z listopadu 2018. Zeman se v něm opřel o dřívější stanovisko soudu, že prezident je povinen návrhu na jmenování profesorem vyhovět, ledaže by zjistil, že jmenovací řízení bylo zatíženo vadami, které by mohly mít vliv na výsledek řízení. Zeman tvrdil, že Fajt o sobě univerzitě předložil nepravdivé i zavádějící informace.

„Prezident republiky setrvává na právním názoru, že na jmenování profesorem není právní nárok a že rozhodnutí o nejmenování nepodléhá přezkumu správního soudnictví,“ prohlásil dnes právník Hradu Tomáš Rousek. Zároveň trval na tom, že Zeman se nesnažil hodnotit pedagogickou činnost či úroveň Fajtových publikací. „Jednoznačně poukazuje na vady jmenovacího řízení. Nemělo být zahájeno, a když už bylo, mělo být přerušeno,“ podotkl.

Historik umění a bývalý ředitel pražské Národní galerie Jiří FajtHistorik umění a bývalý ředitel pražské Národní galerie Jiří Fajt | Profimedia

Právník Martin Bělina, který zastupuje Fajta a Univerzitu Karlovu, to odmítl. „Pan prezident hodnotí odborné kvality pana Fajta. Přezkoumává rozhodnutí vědecké rady, respektive hodnotící komise. Toto mu nepřísluší, zákon mu to neumožňuje,“ uvedl a soud mu dal následně za pravdu.

Podle Zemana bylo jednoznačně zavádějící Fajtovo tvrzení, že je hlavním editorem devítisvazkové rukověti dějin umění středovýchodní Evropy, když v době řízení nebyl vydán ani první díl. Výhrady měl Zeman také k tomu, že se Fajt prohlásil za hlavního autora publikace The Crown of Bohemia a nezmínil v podkladech hlavní editorku. Prezident dále dovodil, že Fajt nesplnil podmínku souhrnné pětileté pedagogické činnosti na vysoké škole.

Bývalý ředitel Národní galerie Fajt dnes k soudu nedorazil. Už dříve se ohradil s tím, že Zeman není schopen předložené podklady správně interpretovat. Univerzitu Karlovu loni ve sporu s prezidentem podpořila Česká konference rektorů.

Zeman neuspěl ani ohledně odkladu jmenování fyzika Ivana Ošťádala profesorem. Nejvyšší správní soud (NSS) totiž nepřiznal kasační stížnosti Hradu odkladný účinek.

Platný je pravomocný rozsudek soudu v Praze, který dospěl k názoru, že Zemanovo rozhodnutí o nejmenování Ošťádala profesorem nebylo v souladu se zákonem a vrátil prezidentovi věc k dalšímu řízení.

wenzel trousil ( 22. července 2020 09:22 )

Diky!!

wenzel trousil ( 22. července 2020 09:21 )

Kabrheli!! TAk co? Sejdeme se na Vlachovce??? Nemam rad cenzory,,to neni demokraticke obzvlast kdyz vsude nanas vystrkuji pWdelky a rozkroky "nejhezcic manzelky hokejistu" a podobne intreligentni artefakty..Bida jeto,,nastesti jsou i jine,,demokraticke diskuze...Snad to aspon pochopis!!

PPP150W ( 21. července 2020 22:45 )

Máte v tom trochu zmatek. Lépe si nastudujte materiály, jaké jsou pravomoce prezidenta.

PPP150W ( 21. července 2020 21:56 )

Vaše bláboly nehodlám komentovat.

PPP150W ( 21. července 2020 21:56 )

Já? Já jsem občan ČR. Proč se ptáte? Má to nějaký vztah k tematu? Na totéž bych se totiž mohl zeptat já vás.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud