Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

V liberecké zoo museli utratit slonici: Rání (†58) trpěla vážnými zdravotními problémy

Autor: ČTK - 
27. dubna 2021
14:17

Liberecká zoo musela nechat v pondělí utratit osmapadesátiletou samici slona indického, svého nejstaršího obyvatele a zároveň druhého nejstaršího slona v Čechách. Důvodem byly vážné zdravotní problémy. Rání v liberecké zoo žila od roku 1967. V tiskové zprávě o tom v úterý informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.

Vzhledem k vysokému věku a opotřebení zubů slonice špatně rozmělňovala potravu a v posledních dnech se potýkala s vážnými zdravotními problémy trávicího traktu. „Samice před šesti dny kompletně přestala přijímat potravu a defekovat, což vedlo ke komplikované kolice a postupnému vyčerpání celého organismu. Její stav už nešlo stabilizovat, a proto jsme se rozhodli přistoupit k uspání zvířete,“ uvedl zoolog Luboš Melichar.

Rání přicestovala do liberecké zoo v roce 1967 z indické Kalkaty jako čtyřleté slůně a v Liberci tak strávila naprostou většinu svého života. „Posledních sedm let jí v pavilonu dělala společnost sloní samice Bala, se kterou tvořily stabilní dvojici,“ uvedla Tesařová.

Sedmatřicetiletá Bala, kterou pro její problematičtější povahu není možné začlenit mezi větší chovné stádo, zatím v liberecké zoo zůstane. „O jejím dalším osudu pak rozhodnou zoologové ve spolupráci s evropským koordinátorem chovu,“ dodala.

Slony chová liberecká zoo od roku 1958. Šance získat jiného ale není moc velká. Sloní pavilon z roku 1972 je po technické stránce ve špatném stavu a nesplňuje téměř žádná tepelně izolační kritéria. Zastaralý je i chovatelsky, a do budoucna tak hrozí, že Liberec o tato zvířata přijde. Většina evropských zahrad totiž na rozdíl od Liberce ustoupila od takzvaného kontaktního chovu.

Liberecký sloninec v současném stavu bezkontaktní chov neumožňuje. Výstavbu nového slonince chce zoo spojit s renovací horní částí svého areálu a jeho přeměnou na takzvanou africkou planinu, projekt je ale zatím jen takzvaně na papíře.

ruda43 ( 27. dubna 2021 15:20 )

Ach jo...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud