Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Tajemství z tajných archivů CIA: Krásná špiónka se naučila přežít mučení i ovládání mysli

Autor: ran - 
14. prosince 2020
20:54

Největší zpravodajská služba na světě má pestrou minulost. Dnes jsou už k dispozici mnohé dokumenty o utajovaných projektech třeba z 50. let, kdy se pod taktovkou CIA prováděly i drsné experimenty s ovládáním lidské mysli. Mnohé ale samozřejmě zůstává dál skryté. Nejen tajné akce a výzkum, ale třeba i přesná lokalizace výcvikové Farmy. Bývalá agentka Amaryllis Foxová o ní sice napsala knížku, ale prozradila v ní jen to, co mohla. A muzeum CIA? Do toho se většina smrtelníků v životě ani nepodívá.

CIA na svém profilu na Twitteru čas od času přijde s kvízem ověřujícím „analytické schopnosti“ svých fanoušků. Nastíněný problém je vetšinou spíše snadnějšího rázu, protože se koneckonců hlavně a především jedná o nalákání možných budoucích agentů do státní služby. Skutečný výcvik tajných špionů je ale přece jen trochu o něčem jiném.

Agentka spisovatelkou

O některých svých zážitcích ze služby pro CIA napsala v roce 2019 knihu bývalá agentka Amaryllis Foxová (40). Kniha v češtině vyšla pod názvem Život v utajení - Příběh agentky CIA. Foxová - která se vdala za Bobbyho Kennedyho III, vnuka slavného senátora Roberta F. Kennedyho, bratra zavražděného prezidenta, vystudovala univerzitu v Oxfordu, vymyslela počítačový algoritmus na vyhledávání aktivních teroristických buněk a posléze léta sloužila u elitní tajné operační jednotky. 

V knize píše i o utajovaném výcvikovém středisku ve státě Virginia, známém pod názvem Farma. Ačkoli se vedení CIA oficiálně nehlásí ani k tomu, že by Farma vůbec existovala, obecně se má za to, že se nachází na území vojenské rezervace Camp Peary u Williamsburgu. Středisko má mít rozlohu cca 40 km² a pečlivě vybraní rekruti tam trénují dovednosti, které pak mohou využít při svých supertajných operacích. Využívají k tomu údajně i velký model náměstí s budovami hrající roli ambasád a podobných úřadů.

Drsný výcvik i povolené uvolnění

Zdaleka ne každý adept o práci agenta výcvikem projde. Ale ten, kdo uspěje, pak moc dobře ví, jak se nejlépe ubránit ozbrojené bojůvce, která zaútočila ze zálohy, i jak rychle sprovodit sama sebe ze světa, když člověk upadne do zajetí. Naučí se také, jak získat informátory, jak odhalovat a likvidovat miny i ovládat hromadu rozličných střelných i chladných zbraní. A také jak vydržet mučení nepřítelem. Ale i na nějakou tu zábavu se nakonec dostane. „Občas jsme dostali volný víkend, to jsme se pak potkávali v místních hotelech, dívali se na filmy a někdy, vlastně většinou, jsme se vrhli na sex,“ píše Foxová.

CIA má vlastní muzeum s výjimečnými kousky v expozici. Kdyby to běžnému člověku bylo umožněno, našel by ho přímo v sídle zpravodajské služby nedaleko Washingtonu. Do muzea smějí jen vybraní zaměstnanci a jejich návštěvy. Už proto, že je celý areál sídla CIA přísně střežený a běžný člověk se tam jen tak nedostane. Některé vystavené kousky jsou sice k vidění online na webových stránkách CIA, ale pohled na většinu z 3 500 exponátů, včetně útočné pušky AK-47 Usámy Bin Ládina, je zkrátka určen jen pro vyvolené. 

Pokusy stály vědce život

Velké téma také přinesl rok 2018, kdy byly zveřejněny některé dokumenty CIA z 50. let, ale i z doby pozdější. Mnoho z nich si od úřadů tajné služby na základě volného přístupu k informacím vyžádal výzkumník John Greenewald ml., který je posléze všem dal k dispozici na webových stránkách svého projektu nazvaného The Black Vault. Z dokumentů vysvítá, že CIA se dříve nezdráhala podnikat různé „zvídavé“ experimenty. V rámci tajného projektu MKUltra výzkumníci například zjišťovali účinky drog, hypnózy i elektrošoků na zvířecí, ale i lidský organismus.

Lidé do pokusů vstupovali jako dobrovolníci. Později ovšem byli někteří podrobeni účinkům drog, aniž by o tom věděli. Také se pracovalo s psychiatrickými pacienty. Pokusy podléhaly nejvyššímu utajení a občas se pohybovaly i za hranou zákonnosti. Jejich úkolem bylo například zjistit, jak vymazat paměť, jak hypnózou ovládnout dav nebo jak se dostat do hlavy zajatci, aby zaručeně řekl všechno, co ví. MKUltra byl údajně ukončen poté, co jeden z vedoucích vědců skočil z okna mrakodrapu. I jemu prý podali LSD bez jeho vědomí. 

Mučení pop kapelou a kontrola na Twitteru

Únik informací z roku 2014 o metodách výslechů CIA přinesl dnes už obecně známé věci. Ví se třeba o mučení vězňů na vojenské základně Guantánamo na Kubě. Používala se ledová voda, výhrůžky, odpírání jídla, vody a spánku nebo pouštění hlasité hudby (k tomuto účelu prý byly oblíbené třeba písně kapely Red Hot Chilli Peppers).

CIA nenechává nic náhodě ani na sociálních sítích. Podle agentury AP její experti údajně zvládají zkontrolovat 5 milionů příspěvků na sociální síti Twitter denně! Tímto způsobem CIA monitoruje a vyhodnocuje reakce veřejnosti na různé zahraniční události. Stranou její pozornosti samozřejmě nejsou ani další sociální sítě včetně největší z nich, Facebooku.   

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi