Čtvrtek 30. března 2023
Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido
Zataženo, déšť 13°C

Záchranáře Zdeňka zničila mrtvice: Hýbat může jen očima! Shání pomoc, kterou rozdával

Autor: VaB - 
5. září 2020
10:35

Záchranář Zdeněk Mikula za svou kariéru pomohl desítkám, možná stovkám lidí. Teď ale potřebuje to, co ostatním dával. Rychlou pomoc. Postihla ho mrtvice a on je od té doby naprosto nehybný, jediná možnost, jak může komunikovat, je pomocí počítače a oka. Pomůžete mu?

Zdeněk (45) pracoval jako elitní záchranář rychlé záchranné služby v Jihomoravském kraji. Za celou dobu zachránil spoustu lidských životů. Jenže před dvěma lety se jemu a jeho rodině otočil život vzhůru nohama. 

Muže postihla mrtvice, kvůli které ochrnul od hlavy dolů. „Hýbat dokáže jen očima. S okolním světem se tak Zdeněk dorozumívá pomocí speciálního počítačového monitoru s unikátním programem pro komunikaci, který ovládá právě a pouze očním kontaktem,“ popisují zástupce REGI Base.

Teď potřebuje pomoc on!

Doma se o něj stará jeho milovaná manželka Veronika, která mu věnuje veškerý čas a péči, jakou může. „Právě ta se také obrátila na náš nadační fond s žádostí o pomoc. Po první návštěvě u Zdeňka doma jsme ihned kontaktovali specialistku na poranění mozku, doktorku Hoidekerovou. Ta hned druhý den, přestože byla neděle, za Zdeňkem přijela a pomohla mu s výběrem domácích rehabilitačních pomůcek,“ uvádějí dál.

Doktorka také rodině předala kontakt na firmu, která Zdeňkovi vyrobí speciální dlahu na dolní končetinu, začíná v ní mít svalovou křeč. „Nadační fond REGI Base I. sestavil tým pod vedením primářky Zipserové, která bude se Zdeňkem koordinovat další možné způsoby aktivní rehabilitace,“ dodali. 

Bojuje, co to jde!

„Zdeňkův případ nám svou náročností a celkovou diagnózou připomíná péči o zraněného válečného veterána z Afghánistánu s těžkým poškozením mozku, kterému jsme před 7 lety včasnou rehabilitací zachránili život. Právě na základě této zkušenosti víme, že cokoliv vzdávat by bylo předčasné,“ dodávají s tím, že jsou rádi, jakým způsobem Zdeněk ke svému hendikepu přistupuje. I přesto, čím si musí procházet, se nevzdává a bojuje dál.

Dlouhou dobu pomáhal on, teď by ale potřeboval pomoc sám! Zdeňkovi můžete díky REGI Base poslat jakýkoliv finanční dar. Využije je na specializovanou rehabilitaci mozku a jiné asistenční pomůcky, které bude využívat doma. Velkou nevýhodou je to, že je pojišťovny plně neplatí. 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa