Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Rodiče Čeňka Růžičky prošli koncentrákem v Letech: Dozorci tam vraždili novorozené děti!

Autor: ran - 
27. června 2020
13:45

Dnes už seniora Čeňka Růžičku (74) natolik zasáhly vzpomínky jeho maminky, že ho přiměly se v roce 1997 začít hlouběji zajímat o historii romského koncentračního tábora v Letech. Dlouhodobě se zasazuje o důstojné uctění jeho obětí a vybudování památníku romského holokaustu. Přináší šokující svědectví o mučicích kůlech i bestiálním vraždění novorozeňat! 

Čeňkovi Růžičkovi (*1946) se maminka svěřila se svými šokujícími zážitky až v roce 1997. Tehdy se totiž Čeněk - z jiných než rodinných zdrojů - dozvěděl o existenci romského koncentračního tábora v Letech u Písku. Rodiče ale až do té doby o tom, že prošli strašnou zkušeností koncentračního tábora, doma ani nikde jinde nikdy nemluvili. A není divu - nejraději by bývali na cokoli spojeného s Lety zapomněli. 

Jak uvádí Paměť národa, mezinárodní sbírka vzpomínek pamětníků důležitých historických událostí 20. století, Čeněk Růžička tehdy začal studovat v archivech, pořádat výstavy, přednášky a založil občanské sdružení pro odškodnění romského holocaustu. Stal se také mluvčím iniciativy za zrušení vepřína v Letech a vybudování důstojného památníku v těchto místech.

Čeňkova otce Jana za války internovali v koncentračním táboře Mittelbau-Dora, jeho maminka Bětka skončila v roce 1942 v Letech. Poznali se spolu až po válce. Bětka byla jediná ze své původní rodiny, kdo válku přežil.

Koncentračním táborem v Letech prošlo 1 300 Romů. Z 327 tamních obětí bylo 241 dětí. Podle svědectví Čeňkovy maminky čeští dozorci všechny v táboře narozené děti (bylo jich 36) zabíjeli. Vzali vždy novorozeně za nožičky a utloukli je o sud na bramborové slupky. Pak je házeli do maringotky na hromadu, když už jich tam bylo moc, teprve pak je pohřbívali.

Mezi vzpomínkami Bětky se objevil i mučicí kůl, ke kterému měli vězně pod různými záminkami přivazovat. Čeněk ale nezapomíná ani na to, že byli mezi dozorci i lidé, kteří se k vězňům chovali milosrdně, poskytovali jim potajmu úlevy či je nechávali odpočinout. 

Koncentrák byl zrušen v roce 1943 a vězni byli odvezeni do Osvětimi, kde část z nich skončila v plynových komorách. Čeňkovi rodiče přišli v koncentračních táborech o své původní partnery a také o tři děti.

Vzpomínky pamětníků pocházejí ze sbírky Paměť národa, kterou spravuje obecně prospěšná společnost Post Bellum díky podpoře soukromých dárců. Podpořit ji můžete i Vy drobnou částkou nebo vstupem do Klubu Paměti národa na www.pametnaroda.cz.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa