Feťák ukradl české malířce Báře obrazy: Stali se přáteli, umělkyně zloděje dokonce rozplakala

Autor: rc - 
6. června 2020
16:36

Je to příběh jako z romantického filmu! V roce 2015 dva zloději ukradli dvojici obrazů z muzea v norském Oslu. Jejich autorkou byla česká výtvarnice Barbora Kysilková, která se později rozhodla, že se s jedním ze zlodějů setká. Postupem času mezi malířkou a potetovaným a drogově závislým Karlem-Bertilem Nordlandem, vzniklo přátelství a muž se stal její múzou! O neobvyklé dvojici byl dokonce natočen dokument s příznačným názvem Umělkyně a zloděj.

Před pěti lety, v dubnu roku 2015, došlo v norském Oslu k loupeži. Z tamní galerie Galleri Nobel byly uloupeny dva obrazy s názvem Chloe a Emma, který vznikl v roce 2013 a Swan Song (Labutí píseň), jenž byl namalován o rok později. Autorkou těchto uměleckých děl byla Češka Barbora Kysilková, která tvoří hyperrealistické obrazy. Jedná se o výtvarnou metodu, při níž se malíř snaží, aby obraz vypadal přesně jako fotografie, podle níž tvoří.

Krádež byla od začátku víc než podivná. Dvojici zlodějů zachytila bezpečnostní kamera, tudíž policistům netrvalo dlouho a oba dva dopadli. Navíc si muži dali práci, aby obrazy neponičili. Pečlivě vytahovali dvě stě hřebíků, aby nedošlo k poničení plátna. „Každý hřebík byl odstraněn, nezůstala z plátna ani nit. Vlastně jsem začala mít respekt k těm lidem,“ uvedla podle Daily Mail výtvarnice.

Zatímco bezprostředně po krádeži byla autorka zničená a naštvaná, když se dozvěděla detaily krádeže, zloději ji zaujali a chtěla se o nich dozvědět víc. Nejvíc ji však zajímalo, proč se rozhodli ukrást zrovna její díla. „Nedává smysl, aby někdo kradl moje obrazy,“ uvedla podle Daily Mail po krádeži.

Spojila se tedy s jedním ze zlodějů Karlem-Bertilem Nordlandem. Takovou odpověď na otázku, jaký byl důvod krádeže, nečekala. Měl ji totiž říct, „protože byly nádherné.“  

Mezi dvojicí se nakonec rozvinulo přátelství. Nordland měl za sebou těžký život, kvůli němuž skončil jako drogově závislý. Poté, co ho opustila matka, sledoval, jak se jeho přátelé dostali do gangů a drogově závislosti, jíž nebyl ušetřen ani on.

Kyselková se nakonec rozhodla, že ho namaluje a zloděj, který jí odcizil obrazy, se stal pro ni múzou. Filmař Benjamin Ree se dokonce rozhodl, že partnerství Kysilkové a Nordlanda zdokumentuje. Dokument, který dostal název Malířka a zloděj, měl premiéru v lednu na festivalu Sundance Film Festival. 

„Řekla jsem mu, že tento film by mohl být úžasnou šanci říct světu, co se stane, když se zbavíme předsudků a přistupujeme k sobě jako člověk k člověku,“ uvedla Kysilková. Poté, co Nordland viděl svůj portrét, měl se rozplakat. Škoda jen, že si nepamatuje, co se stalo s ukradenými obrazy.

Georgenakloneny ( 6. června 2020 16:48 )

po přečtení článku jsem nabyl dojmu - HODNĚ promyšlené PR- tedy Public Relations neboli česky - R.E.K.L.A.M.A. Kecy v Kleci

Georgenakloneny ( 6. června 2020 16:44 )

použiji prastaré ČESKÉ pořekadlo - Kdo s čím zachází také schází tedy jinými slovy JAK ZASELA tak SKLIDILA nebo KAŽDÝ DOBRÝ SKUTEK bude po zásluze ODMĚNĚN... nebo ještě jinak a stručně: DOBŘE JI TAK !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud