Úterý 11. května 2021
Svátek slaví Svatava, zítra Pankrác
Polojasno 28°C

Dalík v zahradě pěstuje umění za statisíce: Kde na to bere?

Autor: Veronika Pukačová, Kbali - 
7. července 2011
05:00

Nejdřív zdobil uměleckými díly zahradu toskánské vily, teď se jimi obklopuje i na českém trávníku! Přítel Mirka Topolánka (ODS) a vlivný lobbista Marek Dalík (36) si k hradčanské vile postavil obří krystal za statisíce korun. Dalík přitom nikdy nevysvětlil raketový nárůst svého majetku, který znásobil v době, kdy byl Topolánek premiérem. Navíc teď čelí podezření, že si řekl o úplatek půl miliardy v souvislosti s nákupem vozů Pandur pro armádu.

O vile na Hradčanech, jejíž cena je 42 milionů korun, nejprve Dalík tvrdil, že mu vůbec nepatří. Dnes už je ale zapsán jako spolumajitel. Pár týdnů pak má na zahradě i velkolepé dílo z leštěné oceli. „Když mu ho sem za pomoci jeřábu instalovali, nešlo to přeslechnout ani přehlédnout,“ popsal Blesku jeden z Dalíkových sousedů.

Cena Dalíkova nejnovějšího úlovku se podle odborníků pohybuje v řádu statisíců korun. „Jde o precizní práci z leštěné oceli, tudíž cena je určitě od tří set tisíc výš. Pokud to ale vyráběla nějaká kapacita mezi umělci, jako například izraelský designér Arik Levy, cena by se vyšplhala třeba i na milion,“ řekl Blesku sochař Oldřich Hejtmánek.

Právě díla Levyho jsou nové Dalíkově soše velice podobná. Ale v čem je vlastně kouzlo takového krystalu, který je pro laika jen prapodivným kusem oceli? „Je to úžasné dílo, velkou roli tam hraje zrcadlení světla. Také odráží objekty kolem, čímž zesvětlí malý objekt,“ dodal Hejtmánek.

Sám Dalík se Blesku odmítl pochlubit, co že to na své zahradě má. „Bez komentáře,“ řekl a zavěsil. Jako milovník moderního umění se nicméně projevil už dřív – stopu svého smyslu pro krásu zanechal také v toskánské vile, kde před dvěma lety trávil dovolenou s Mirkem Topolánkem, přičemž nechyběli ani další lobbisté a byznysmeni.

tomik007 ( 7. července 2011 19:04 )

jinde by kroutil hlavou on - za mrizemi.

gogo ( 7. července 2011 17:36 )

Kde na to bere ? Hloupější otázku snad již nejde ani položit .....

sharkfish ( 7. července 2011 14:01 )

si pěstuje v zahradě umění, protože je magor

sakra ( 7. července 2011 13:59 )

Dva zloději na jednom smetišti. A občané cálujte a žijte skromně.

1pravda1 ( 7. července 2011 10:47 )

zněkolikanásobil svůj majetek, no ten majetek budou mít nejspíš napůl s Topolem, protože on byl politik a musel dávat přiznání majetku a Dalík néééé. Proto se tak ODS brání přiznání majetku Dalík je lobbista a nejlepší přítel Topola. Dokonce vyjednával o zbrojních zakázkách a nikdo neví jak je to možné, protože politik ani státní úředník není a za český stát státní zakázky vyjednávat nemůže.

Zobrazit celou diskusi
Další videa