Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno, déšť 22°C

Kuriózní dědictví Pabla Escobara: Kokainoví hroši devastují ekosystém, hrozí útoky na lidi

Autor: Jindřich Bíč - 
14. března 2020
15:07

Hroší kůži. Tu potřebujete, pokud se vydáte do kolumbijského města Doradal. V ulicích tam totiž snadno můžete narazit na jednoho ze sedmdesáti hrochů, kteří se tu volně pohybují.

„Situace začíná být vážná,“ upozorňují experti. „Jde o exotický druh, u jehož populace pozorujeme strmý nárůst. Tato zvířata nejsou nijak kontrolována, žijí volně. Způsobují nám sérii ekologických problémů. Ničí floru i faunu,“ konstatovala vládní veterinářka Gina Sernová.

Za invazí těchto tlustokožců může nejslavnější narkobaron Pablo Escobar. V dobách své největší slávy na počátku 80. let si nechal přivézt čtyři obojživelné jedince do své soukromé zoo v Doradalu. Tato čtveřice se během několika dekád rozrostla v mnohočetnou skupinu, která v současné době tvoří jediné volně žijící stádo mimo Afriku.

Útoky

Po Escobarově smrti se většinu zvířat ze zoo podařilo rozprodat. Převoz těžkých hrochů byl ale nejspíš příliš finančně nákladný, a proto nechali zvířata svému osudu. „Představují riziko nejen pro zdejší floru, ale hrozí také útoky na lidi,“ tvrdí experti. Hroch je totiž nejnebezpečnější zvíře Afriky.

Odborníci se snaží najít způsoby, jak hroší populaci regulovat. Jednou z cest by podle nich mohla být sterilizace, tedy zabránit schopnosti se rozmnožovat, kterou už loni na jedné z hroších samic vyzkoušeli a chtěli by ji zavést jako běžnou praxi.

Majitel obchodu se suvenýry je však z hroších sousedů nadšený: „Podle mě bychom si je měli udržet, přinášejí zisky do našeho turismu.“

Pablo Escobar

Pablo Escobar vydělával na obchodu s kokainem údajně 60 milionů dolarů denně. V roce 1989 byl časopisem Forbes označen za 8. nejbohatšího muže planety. Vzhledem k tomu, že o mnoha jeho penězích se nevědělo, byl možná nejbohatší. Jeho vládě se připisují 3-4 tisíce obětí, z nichž mnohé byly zabity jen tak, protože rozdával odměny za zabitého policistu.  

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud