Utajovaná nemocnice u Berouna po 50 letech najde využití: Místo obětí války v ní budou důchodci

Autor: chal - 
9. února 2020
05:30

Křivoklátské lesy skrývají řadu zajímavých míst. Jedním z nich je i budova bývalé záložní nemocnice, kterou postavili komunisté pro případ války v obci Hředle nedaleko Berouna. Bezmála 50 let zel objekt prázdnotou. To se ovšem brzy změní.

Komunisté postavili budovu záložní nemocnice v obci Hředle nedaleko Berouna v 70. letech. Zařízení bylo vybudované pro případ vypuknutí světové války nebo smrtící epidemie a mělo se do něj vejít 300 až 500 pacientů.

V nemocnici se ale naštěstí nemusel léčit jediný člověk. Komunistický režim existenci špitálu kvůli jeho poslání až do roku 1989 držel v tajnosti. Po sametové revoluci strach z války opadl, nicméně areál nové využití nenašel.

Video Záložní nemocnice Hředle - Reflex.cz

Stát o tom naposledy uvažoval v roce 2005, kdy řádila ptačí chřipka. Ani tehdy ale nedošlo k hospitalizaci jediného pacienta. Genius loci tajné nemocnice nicméně zaujal filmaře, v objektu se natáčel seriál České televize Svět pod hlavou.

Štáb v záložní nemocnici vytvořil interiér stanice SNB. Pro zajímavost, její exteriér se natáčel zhruba 90 kilometrů daleko v Ústí nad Labem.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) areál nakonec v roce 2017 prodal za 26 milionů korun a díky tomu se záložní nemocnici blýská na lepší časy. Asi 50 let po svém vzniku bude areál konečně užitečný, z tajné nemocnice se podle Reflexu stane domov důchodců.

„Aktuálně probíhá celková rekonstrukce objektu,“ píše o projektu společnost Clementas na svých webových stránkách. V domově budou podle společnosti umístění mimo jiné senioři trpící Alzheimerovou chorobou, Parkinsonovou chorobou nebo trvale upoutaní na lůžko.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

8vox8 ( 10. února 2020 12:23 )

pro zden­ka:hu­jer.z­.bles­ku:Lep­ší cizí, ale funkční, než české, ale zdevastované. Litovat mě opravdu nemusíš,to opravdu není potřeba. ..tak nemel hověziny, sklerotiku

jezidedek ( 10. února 2020 09:29 )

kdy už budou politici postihování!!

hujer.z.blesku ( 9. února 2020 21:20 )

Omlouvám se, pokud to bude jen 10%. Ale nepopírám, že mě to potěší.

hujer.z.blesku ( 9. února 2020 21:14 )

Čteš po sobě někdy to co napíšeš, než to odpálíš?

murQ ( 9. února 2020 20:57 )

Hujere

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud