Případ mozkově mrtvého miminka: Lékaři ho odpojí od přístrojů!

Autor: chal - 
29. ledna 2020
16:47

Rodiče malého Midrara z anglického Manchesteru poslední čtyři měsíce doufali v zázrak. Jejich chlapeček je od porodu kvůli komplikacím mozkově mrtvý. Navzdory prognózám lékařů rodiče mají za to, že by se stav jejich syna jednou mohl zlepšit. Soud ovšem rozhodl, že lékaři Midrara můžou odpojit od přístrojů na podporu života.

Pro biomedicínského inženýra Karwana (35) a jeho manželku Shokhanu (28) mělo být narození syna Midrara nejkrásnějším okamžikem jejich životů. Během porodu před čtyřmi měsíci ale kvůli vážným komplikacím chlapečkův mozek příliš dlouhou dobu nedostával potřebný kyslík, a Midrar tak skončil ve stavu mozkové smrti.

Bez přístrojů na podporu života by chlapec nepřežil. Podle lékařů není naděje, že by se jeho stav zlepšil, rodičům proto navrhli odpojit plicní ventilaci a nechat Midrara zemřít.

S tím však Karwan se Shokhanou nesouhlasí. Podle manželů Midrar roste a vykazuje známky života. Dokládali to tím, že když podstupoval obřízku, chlapeček otevřel oči. Lékaři nicméně vysvětlili, že se jednalo o vynucenou nervovou reakci, se kterou mozek neměl co dočinění. Jelikož je mrtvý, nemůže do těla vysílat signály.

 

Se závěrem lékařů souhlasila i soudkyně Justice Lievenová, která měla citlivý případ na stole a rozhodla, že lékaři mohou děťátko legálně odpojit. „Bohužel není pochyb o tom, že jsou Midrarovy mozkové buňky mrtvé. Zdravotní dokumentace je jasná a konzistentní,“ vysvětlila soudkyně těžké rozhodnutí. „Člověk musí soucítit s tím, čím rodiče procházejí,“ dodala.

Citlivý a medializovaný případ mozkové smrti v minulém roce řešili i ve Fakultní nemocnici Brno. Tamní lékaři drželi dlouhých 117 dní při životě nastávající maminku Evu (†27), která byla v tomto stavu po prodělané mozkové příhodě.

Doktoři z jejího těla udělali svým způsobem inkubátor, ve kterém mohlo děťátko růst až do chvíle, kdy bylo schopné přežít porod. Lékaři tím miminku zachránili život a na začátku září přivedli na svět zdravou holčičku. Tatínek jí dal jméno Eliška.

Video Ve FN Brno došlo ke světově unikátnímu porodu. U mozkově mrtvé ženy (†27) lékaři udrželi 117 dní těhotenství, narodila se zdravá holčička. - FN Brno

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud