Měli jsme velké štěstí: Milena byla mezi posledními zachráněnými Wintonovými dětmi

Autor: dce - 
28. ledna 2020
16:52

Lady Milena Grenfell-Baines (90) se stala jedním z posledních dětí, které se před uzavřením hranic za druhé světové války podařilo dostat z Československa. Za svůj život vděčí Siru Nicholasi Wintonovi. Trvalo ale 40 let, než se jí podařilo zjistit, kdo ji i její sestru zachránil.

Milena rozená Fleischmannová byla jedním z 669 židovských dětí, které se Nicolasi Wintonovi podařilo zachránit. Byla v sedmém z osmi vlaků vypravených v roce 1939 s malými uprchlíky, osmý vlak hranice Československa nestihl opustit před jejich zavřením.

Ticho a slzy před odjezdem

„Vím, že se to stalo, ale upřímně si toho moc nepamatuji,“ řekla Lady Milena zpravodajskému webu Lancashire Post. „Vím, že jsem neplakala, pamatuji si, že má sestra (tehdy 3,5 letá Eva) byla úplně zticha a že můj děda a matka se s námi k vlaku přišli rozloučit.“

„Většině dětem rodiče říkali, ‚uvidíme se za pár měsíců, jedete na prázdniny‘,“ vypráví. „Mladší děti plakaly, ty starší si uvědomovaly vážnost toho, co se dělo. Neřekla bych, že to bylo dobrodružství, ale prostě jsme to neřešili. Měli jsme velké štěstí,­“ dodala.

Británie uprchlíky odmítala

V době, kdy Winton zachraňoval československé děti, Británie už uprchlíky nechtěla přijímat, protože důvěřovali Mnichovské dohodě a tomu, že válka nebude. Nakonec stačilo, aby měly děti zařízenou rodinu, která se o ně bude v Anglii starat. Milenin otec sice v roce 1939 utekl z Československa, ale kvůli zdravotním problémům dorazil do Británie až v roce 1940, navíc byl příliš nemocný, aby se o děti staral.

Milenu a Evu tak adoptovali manželé Radcliffovi poblíž Manchesteru. Kvůli otcově naléhání Milena navštěvovala československou školu a uchovala si tak v paměti rodný jazyk. A to dokonce tak dobře, že v roce 1996 pracovala jako překladatelka pro český národní fotbalový tým na evropském mistrovství v Anglii.

Setkání se zachráncem

„Trvalo 40 let, než jsme zjistili, kdo nás zachránil,“ říká Lady Milena. Wintona potkala ve známém pořadu, kde publikum tvořily právě zachráněné děti, které samotného Wintona před kamerami příjemně překvapily.

Zbytek své rodiny Milena už nikdy neviděla. „Přežila jedna vzdálená sestřenice, prošla si třemi koncentračními tábory, včetně Belsenu. Dědu, babičku, tety a strýčky i sestřenice a bratrance, kteří byl stejně staří jako já, odvezli pryč.“ Milenini příbuzní zemřeli v Terezíně.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

AntonioUseruti ( 29. ledna 2020 11:19 )

Ale nojó,hlavně abi týdle Jůde nezapomjely vopčas vopruzovat s tím jejých holáčem.Neska sou f devadesáti jáhre fšecki jako ribički á ňákej korůnovej výrus u nich nemá šancy,páč jým Mengeláč dával do žyl vížyvnou meducýnu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud