Odplata za Koněva? Hroby československých legionářů skončily v Rusku na skládce

Autor: rc - 
9. 10. 2019
13:19

Místo pomníku stojí jen podstavec a tam, kde bylo pohřebiště legionářů, kteří v Samaře před 101 lety bojovali proti bolševikům, je nákupní centrum. Hroby československých legionářů v Rusku jsou v žalostném stavu. 

 

Před nádražím v ruském městě Samara stojí osamělý podstavec. Na něm by měl vzniknout památník na poctu československých legionářů, kteří tam před 101 lety bojovali proti bolševikům. Jednání mezi ruskými a českými úřady o postavení památníku se táhne řadu let. Stále se však nepodařilo Rusko přesvědčit, aby pomník vztyčilo.

V Samaře, která leží na břehu řeky Volhy, se nacházel  hřbitov, na němž byly hroby československých legionářů. Na místě pohřebiště však bylo vybudováno obchodní centrum a hroby byly přemístěny na skládku, která stojí na místě, kde proběhla slavná bitva.

Samara není jediné město, kde měl být památník oslavující památku československých legií. Vztyčen měl být i na nádraží Lipjag v Novokujbyševsku. Ovšem i tam zatím stojí pouhý podstavec. Naopak ve Vladivostoku byl v roce 2005 hřbitov zrekonstruován.

„Zrekonstruovaný hřbitov ve Vladivostoku byl slavnostně odhalený již v roce 2006, nicméně česká strana vyjádřila svoji nespokojenost na několika následných zasedáních komise pro péči o válečné hroby. A ruská strana v reakci na tyto stížnosti přislíbila svoji finanční účast na následné rekonstrukci,“ uvedla mluvčí ministerstva obrany Jana Zechmeisterová pro ČT 24. „Dřív tu bylo všechno zarostlé a opuštěné. Ale vaše vláda, váš lid jsou chlapíci, obnovili spravedlnost. Historie je historie a není třeba ji přepisovat,“ uvedl pro ČT 24 obyvatel Vladivostoku Boris Trizna.

Rekonstrukci a údržbu válečných hrobů přitom nemusí hradit ruské úřady. „Nikdo ruskou stranu netlačí do toho, aby věnovala do našich pomníků miliony. Na našem ministerstvu obrany jsou na to vyčleněny peníze. Jde jenom o to, udělat vstřícný krok a dovolit, aby naše ministerstvo mohlo nechat postavit ten pomník. Tohle je v podstatě to, co bohužel v dnešní době chybí, a spíše hledají sporná místa a hledá se, jak nevyjít vstříc a jak to neudělat,“ uvedla historička Dagmar Martinková. Olej do ohně tak mohlo přilít rozhodnutí Prahy 6, která rozhodla, že odstraní sochu Ivana Koněva.

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

zvonik54 ( 10. října 2019 09:02 )

Co Wehrmachtovu Skodověnku, ale v Praze úplně zbytečně Emauzy a kryty na Karláku, kde byly ženy s dětmi! To vše USA v Praze pozabíjely!!!

insider ( 9. října 2019 23:05 )

Myslíte tu "naši Škodověnku", co do poslední chvíle chrlila děla pro Wehrmacht? ;-)

gotzur ( 9. října 2019 18:54 )

Obchodní centrum na hřbitově. To je výsměch.

Inicio ( 9. října 2019 18:45 )

Koněva, Bureše a Ovara na skládku.

dama_s_kosou ( 9. října 2019 17:00 )

Co od nabubrelych ozralych rusaku cekat.
Je rozdil socha z osmdesatych let a hrbitov. Co nejdal od nich.

Zobrazit celou diskusi
Další videa