Ve vesnici u Opavy se rodí jen holčičky: Nejmladšímu chlapci je 12 let!

Autor: so - 
13. 8. 2019
13:50

Na poli orají traktoristky, v hasičském sboru převládají ženy. Co se to děje v jihopolské vesnici Miejsce Odrzańskie? Je to jednoduché: už víc než devět let se tam nenarodil žádný chlapec! Starosta už dokonce slíbil odměnu páru, který jako první konečně zplodí syna!

Ve vsi o třech stovkách obyvatel, ze které je to do Opavy či Krnova autem jen nějakých 45 minut, se od roku 2010 narodilo deset děvčat, ale žádný kluk. Přitom podle statistik Polky obecně rodí více chlapců než děvčat (o 2,73 %), předloni to bylo 207 000 chlapců ku 196 000 děvčat.

Svět obydlený samými ženami vylíčila nejúspěšnější polská filmová komedie Sexmise, kterou před 36 lety natočil režisér Juliusz Machulski podle scénáře českého spisovatele Pavla Hajného.

Nejmladšímu je 12

„Prostě to tak dopadlo, že u nás převládají děvčata a ženy,“ vylíčila členka místní samosprávy Krystyna Žydziaková, matka dvou dcer. Poměry nejlépe ilustruje dobrovolná hasičská jednotka, ve které drtivě převládají hasičky, stejně jako v juniorském hasičském družstvu, kde na osm chlapců připadá 24 děvčat.

A samozřejmě náčelník hasičů má také dvě dcery. „Chlapec, co se narodil před devíti lety, se s rodiči odstěhoval. Nejmladšímu ze zdejších kluků, který se tady narodil, je dvanáct,“ řekla jedna z místních obyvatelek, jak jinak matka dvou dcer.

Starosta Rajmund Frischko, který má rovněž dvě dcery, chce tradici zlomit. Vyhlásil proto speciální odměnu pro pár z vesnice, kterému se jako první narodí chlapec. Jakou, to už ale neprozradil.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa