Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 16°C

Koťátko našli na hřbitově bez zadních nohou: Není jasné, jestli léčbu přežije

Autor: chal - 
29. července 2019
20:31

Kocourka Mojita našel návštěvník pardubického hřbitova ležet mezi hroby. Zvířátko bylo v katastrofálním stavu. Obě zadní nohy mělo useknuté, v krvavých pahýlech se mu hemžili červi, bylo na pokraji smrti. Nálezce naštěstí Mojita nenechal napospas osudu a předal ho ochráncům zvířat. Kocourek se tak dostal do péče útulku pro zmrzačená zvířata Handipet Rescue. Mojita čeká amputace a snad i lepší život, než jaký zažil doposud.

Handipet Rescue je útulek pro zmrzačená, zraněná a nemocná zvířata. Jedním z nejčerstvějších přírůstků je kocourek, zhruba deset týdnů starý Mojito, který přišel o obě zadní končetiny. Jen těžko si lze představit, čím si musel Mojito projít. Kocourek jen pár měsíců po narození přišel o obě zadní tlapky.

Následkem zranění, která mu podle všeho způsobila buď sekačka, nebo zemědělský stroj jako třeba kombajn, Mojito málem zemřel. Všímavý muž, který si zmrzačeného kocourka všiml na pardubickém hřbitově, se ale postaral, aby se zvíře na pokraji sil dostalo do těch správných rukou.

Cesta k úplnému zotavení bude náročná. Není vůbec jasné, jestli ji Mojito zvládne. „Kosti mu trčí ven, tkáň okolo nekrotizuje, v ráně už byli červi. Bylo potřeba nasadit antibiotika na zánět a zároveň ho čeká amputace obou nohou. Může zemřít, protože by mohl mít nemocné ledviny ze zánětu v těle,“ sdělila Blesku Nikol Schneiderová z Handipet Rescue.

Sdělit prognózu vývoje Mojitova zdravotního stavu je podle ní těžké. Kocourek totiž může mít kvůli svému zranění nejrůznější skryté potíže. „Předpokládáme, že se rozhodne tento týden, kdy je hospitalizován na veterině a podstupuje všechny tyto procedury – amputace, nasazení léků, infuzní terapie. Mojito ještě dlouho k adopci nebude. Zaprvé proto, že nevíme, jestli to zvládne, zadruhé proto, že ho čeká minimálně několikaměsíční rekonvalescence,“ dodala pracovnice.

Pokud se kocourek dokáže úplně uzdravit, útulek ho poskytne k adopci. Mojita by podle Nikol Schneiderové neměl jeho handicap v běžném životě nijak zásadně limitovat. „Kočky jsou velice přizpůsobivé. Bude si hrát, bude umět chodit po schodech, bude šplhat po škrabadle nahoru a dolů. Lidé mají vůči handicapovaným zvířatům občas předsudky. My se na ně specializujeme. Máme zvířata na vozíčku, slepá, různě nemocná. Je to většinou v pohodě,“ vysvětlila Schneiderová.

Problém je finanční náročnost Mojitovy léčby. Podle předběžných odhadů se totiž může celkový účet vyšplhat na několik desítek tisíc korun. Útulek je tak závislý na finanční a hmotné podpoře dárců. „Hodí se nám inkontinenční podložky z lékárny, velikost 60 krát 90 centimetrů a nitrilové rukavice velikosti M. Pod Mojitem musíme ty podložky měnit a v rukavicích ošetřujeme. Jinak se hodí cokoliv, jako jsou jary, přípravky na podlahu a podobně,“ vyjmenovala Nikol nejnutnější věci každodenní potřeby. Jejich seznam je na webu azylu.

Kromě Mojita je v péči útulku Handipet Rescue řada dalších „klientů“. Ať už jde o ochrnutou buldočku Annie, která může znovu chodit díky speciálnímu vozíčku, nebo fenečku Sushi, kterou jako štěně někdo málem nechal vyhladovět k smrti v lese. Pracovnice zvířecího azylu tak budou rády za jakýkoliv dar. O vývoji svých svěřenců pravidelně informují na internetových stránkách útulku.

y1xcvbnm ( 4. srpna 2019 20:08 )

drobek malej, takové bolesti al má jiskru v očičkách, přeji mu vyzdravení a hodné páníčky.

jelenovi ( 3. srpna 2019 11:11 )

Jestli mu zustanou pahylky a bude se moct aspon nejak pohybovat, zit muze...pokud se teda najde nekdo, kdo se o nej bude chtit starat. Zvire neni clovek, chce zit a nelituje se (ja jedno podobne hendikepovany zviratko mam uz 6 let, a je to vdecnej a spokojenej mazlicek)

karel vzler ( 1. srpna 2019 19:57 )

A ještě dodatek, než budu označen za necitlivýho zmetka. Roky sponzoruji útulek v Třebíči. Mnoho let.

karel vzler ( 1. srpna 2019 19:52 )

Jsem kočičí táta....celý život chovám kočičky. Ale v tomto případě bych byl pro utracení. Kotě bude velmi trpět. A vylečení bude drahý. Kdo to zaplatí? Město? Je mi ho lito.

Nikol Kiklavov ( 1. srpna 2019 00:44 )

Ne, byl to na 100% kombajn. Jelikož jsme ho našli na poli a po sečbě polí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud