Zoufalí rodiče vyhazovali děti z oken, líčí Michaela: Požár ubytovny má minimálně dvě oběti

30. 4. 2019
19:40

Nezbylo jim vůbec nic. Po čtvrtečním požáru bratislavské ubytovny v Mlýnských Luhách nevědí její obyvatelé kudy kam. Shořely jim doklady, osobní věci a polovina z nich přišla i o střechu nad hlavou. Někteří z nich navíc ztratili i přátele. V plamenech zahynuly nejméně 2 osoby. Dalších 8 bylo zraněno.

Výpovědi lidí, které požár připravil o střechu nad hlavou, jsou děsivé. Ubytovaní bojovali o holé životy. „Děti tu vyhazovali z oken,“ líčí jedna z maminek chvíle, kdy došlo na nejhorší. Okny na poslední chvíli vyskakovali také další obyvatelé.

 „Seděla jsem venku a ze zadní části budovy mi přišli říct, že je uvnitř dým, že tam hoří,“ vzpomínala pro web Pluska na osudný den správkyně ubytovny paní Michaela. Za pár chvil už byly prý plameny i na střeše. Podle slov očitých svědků se dým valil ze všech stran. 

Brzy po uhašení plamenů bylo jasné, že se tragédie neobešla bez ztrát na životech. „Všechny oběti jsem znala osobně,“ řekla správkyně ubytovacího zařízení, která v plamenech přišla nejméně o dva přátele. Spekuluje se o tom, že pod troskami mohou být další těla. To je ale podle hasičů málo pravděpodobné.

Další ubytovaní přesto shodně uvádějí, že se jednalo o jeden z nejhorších dnů jejich životů. „Přišla jsem o doklady, rodný list, sedmdesát eur a o všechno oblečení,“ posteskla si pro server Pluska.sk jedna z žen. V době požáru pracovala. Jiní ale byli uvnitř, když plameny budovu zachvátily.

„Z tohoto okna jsem skákal a potom jsem zavolal hasiče, aby donesli žebřík pro moji ženu,“ ukazoval redaktorovi Plusky důchodce Peter H. Ten přiznal, že pokud statik řekne, že se zbytek budovy musí zbourat, nebudou mít kam složit hlavu. Nemá už prý ani na chleba. Z úspor prý nakoupil jídlo těm, kteří přišli úplně o všechno.

Předtím, než ubytovna pro sociálně slabší obyvatele vyhořela, žilo uvnitř přibližně sedm desítek lidí. Třetinu z nich si po tragédii vzaly pod svá křídla další organizace. Zaměřily se přitom právě na nezletilé obyvatele. Zbylých téměř čtyřicet zoufalých lidí však nyní neví, co se bude dít dál.

„Dokud nám nedají posudky od statiků a elektrikářů, nemůžeme dál pracovat. Plánujeme dát ubytovnu dohromady,“ nechala se pro Plusku slyšet správkyně objektu. Také proto zorganizovali dobrovolníci pro lidi, kterým často nezbylo vůbec nic, sbírku.

Mnozí přinesli různé potraviny, ložní prádlo, hygienické potřeby i ručníky. „Po skončení všechno přerozdělíme a rozvezeme na ubytovny,“ řekla pro web Pluska organizátorka sbírky Monika Kozelová.

K strašlivému požáru ubytovny došlo 25. dubna krátce před polednem. Hasiči potvrdili, že na místě zahynuli dva lidé. Vyšetřování příčin neštěstí pokračuje.

oxygene.p ( 30. dubna 2019 20:20 )

Tak tady jdou vidět priority. Aby zachránili děti , tak je vyhazovali

z oken. To jedna povedená rodinka , která nelegálně bydlela a okupovala

jeden rodinný dům , tak nejdřív zachraňovala televizi

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa