Sobota 8. října 2022
Svátek slaví Věra, zítra Štefan / Sára
Polojasno 19°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Trnovou korunu v Notre-Dame zachránil hrdina z vystříleného klubu! Vynesl z plamenů i vzácnou monstranci!

Autor: chal - 
16. dubna 2019
17:52

Hrdina. Jiné slovo by bylo při popisu francouzského kněze Jeana-Marca Fourniera nepřesné. Duchovní v pondělí riskoval život a vnikl do hořící katedrály Notre-Dame, aby před ohněm zachránil vzácné artefakty. Kaplanovi se podařilo vynést vzácnou relikvii, kterou měl mít na hlavě při ukřižování Ježíš Kristus. Otec Fournier navíc takto neriskoval poprvé. Před čtyřmi lety při teroristickém útoku na pařížský klub Bataclan podobně vběhl přímo do centra dění. Tentokrát aby pomáhal raněným.

Oheň už dohasl a poničená katedrála Notre-Dame postupně odkrývá příběhy hrdinů, kteří při záchraně svatostánku neváhali riskovat vlastní život. V největším nebezpečí byli pochopitelně zasahující hasiči.

Už v pondělí večer média informovala o bojovníku s požáry, kterého kolegové museli zadržet, protože se s cílem získat co nejlepší pozici pro hašení dostal k ohni nebezpečně blízko.

Dalším takovým hrdinou je kaplan pařížských hasičů Jean-Marc Fournier, který v noci neváhal do hořící katedrály vběhnout, aby zachránil, co se dá. Jeho mise byla úspěšná. Otec Fournier přežil risk bez úhony a jeho výprava byla ještě ke všemu víc než jen úspěšná.

Statečný duchovní před plameny zachránil jednu z nejvýznamnějších křesťanských relikvií, trnovou korunu, kterou měl mít na hlavě nasazenou Ježíš Kristus při ukřižování. Fournier vynesl z Notre-Dame i Nejsvětější svátost oltářní.

O skutku hasičského kaplana jako první informovala francouzská katolická televizní stanice KTO. Duchovní podle televize do katedrály vešel spolu s hasiči. „Otec Fournier je naprostý hrdina,“ potvrdili zprávu požárníci. „Neohroženě si zamířil dovnitř pro relikvie, aby se ujistil, že budou zachráněny. Každý den se setkává s životem i smrtí a ničeho se nebojí,“ dodali hasiči.

Není to poprvé, kdy se otec Fournier takto projevil. Při teroristických útocích na pařížský klub Bataclan v roce 2015 se podobně vydal přímo do centra dění, aby pomohl raněným a pomodlil se za oběti. V Bataclanu při útoku extremistů zemřelo 89 lidí.

Jean-Marc Fournier strávil sedm let při armádních misích po celém světě. Jedna z nich se mu málem stala osudnou, když na jeho skupinu zaútočili ozbrojenci a zabili deset vojáků. Ani to ho však nezlomilo a nyní pomáhá v těch nejhorších chvílích ve své vlasti.

Kostra79 ( 17. dubna 2019 00:41 )

akže alles klar? Co na to Soukup a naše policie pro vyšetřování organizovaného zločinu? Co na to vrchní kapo notre dáme? Kterej biskup tam tomu velí? Co na to KGB a CIA? Co na to Huawei? Přece odesílá ty údaje do Číny? Co Kreml? Rusáci mají přece oči uši všude? Co na to Ali a Dubaj? Co na to vodárny? Kolik litrů tam vystříkal i vody?

Kostra79 ( 17. dubna 2019 00:41 )

akže alles klar? Co na to Soukup a naše policie pro vyšetřování organizovaného zločinu? Co na to vrchní kapo notre dáme? Kterej biskup tam tomu velí? Co na to KGB a CIA? Co na to Huawei? Přece odesílá ty údaje do Číny? Co Kreml? Rusáci mají přece oči uši všude? Co na to Ali a Dubaj? Co na to vodárny? Kolik litrů tam vystříkal i vody?

Kostra79 ( 16. dubna 2019 23:45 )

Psala jsem zastánci, z a s r a n c i

Kostra79 ( 16. dubna 2019 23:41 )

Z a s r a n c i hloupi, to si zodpovíte a prej Macron hned že udělá sbírku, nešťastná náhoda, jak to může hned tak vědět? Snad nejdřív udělá poradny vyšetřování a nenechá nit suchou!!

Kostra79 ( 16. dubna 2019 23:38 )

Panebože kdo píše ty numera? Jednou si nikdo Netroufalky odhadnout škody, jindy zase že miliardy, snad 600 miliard euro a 30 let, co si pak o těch Francouze z máme myslet? Kterej novinář to napsal? Vždyť přispívá k šíření pokřivených a nepodložených fakt o tak vážné věci...., V době kdy se řeší brexit, dřevo, sucho, požáry atd havárie letadel a teroristi....nejede v tom nakonec s nima? Vypadá to že vybrali i moderátory z evropských zemí, kteří to pokryjí, respektive budou se sklebit nad pádem katolického symbolu a psát věty o miliardách a smutku celého světa....uff, vidím vám až do žaludku zastánci zastánci satanovi

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa