Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Středoevropský unikát: Parní vlak je celý z čokolády a váží přes půl tuny

Autor: Vlaďka Hradská - 
12. října 2018
19:11

Unikátní obří vlak, celý z čokolády, vytvořil sochař a designer Daniel Šefčík (36). Pohádková mašinka měří přes tři metry. Zatím prochází posledními úpravami a poprvé bude k vidění o víkendu v táborském muzeu čokolády.

Letošní tropické léto strávil Daniel Šefčík v chladničce. Ve studené kuchyni čokoládového muzea tvořil pohádkový vlak, jaký nemá ve střední Evropě obdoby. „Mašinku jsem sám navrhl, není to věrná kopie určitého typu, ale spíš pohádkový stroj,“ prohlásil umělec, který už vytvořil bustu piráta Davy Jonese z filmu Piráti z Karibiku a také slavného husitského vojevůdce Jana Žižku. Práce na čokoládovém vlaku ale byla dosud nejnáročnější, kterou autor dělal. „Až při práci jsem přicházel na různé zádrhele, které bylo třeba ihned řešit. Nejtěžší asi bylo vytvořit střechu vagonu, tak aby měla správné těžiště a nepadala. A pak také stěhování. Jen mašina váží 150 kilo a přenášelo ji pět lidí,“ uvedl Šefčík.

Podle svých slov si realizací tohoto čokoládového díla splnil sen. „Kdo by si nepřál být obklopen čokoládou. Po tom všem už ale čokoládu nemusím. Mou neřestí je ujídání pralinek,“ poznamenal muž, který už prošel řadou profesí. Byl dokonce strážcem zahraničních filmových star i městský strážník. Navrhování nábytku, vytváření designových předmětů do interiérů či sochání z čokolády je ale jeho vášní.

Jeho vlak bude mít v Muzeu čokolády celou místnost pro sebe. „Je to náš nedražší exponát. Náklady na jeho výrobu a instalaci jsou srovnatelné s pěkným autem. A největší překvapení teprve přijde. Mašinka bude svítit, vydávat zvuky a z komína se pohrne pára. Datum jejího zpřístupnění je shodný se sobotním festivalem čokolády v Táboře. Tak si ji budou moci prohlédnout i účastníci festivalu z různých koutů republiky,“ řekla Blesku manažerka muzea Lenka Želivská.

Není to jediné čokoládové překvapení, které se v sobotu chystá. Na festivalu pokřtí Jiří Krampol, Milan Peroutka a Olga Lounová knížku Fína Čokoláda. „Kniha vypráví pohádkový příběh figurek, které v našem muzeu čokolády žijí. I další akce se budou točit výhradně kolem čokolády a mistrovské práce s ní,“ dodala Lenka Želivská.

Vlak v číslech

- Vlaková souprava měří 320 centimetrů.

- Na jeho výrobu padlo 520 kilogramů čisté čokolády.

- Od nápadu po realizaci trvala výroba 10 měsíců.

- Náklady na výrobu a instalaci vyšly na cca 300 tisíc korun.

Blesková zpráva:

Čokoládový vlak je přestříkaný potravinářským lakem, který čokoládu konzervuje. Díky tomu nezešedne a nebude se roztékat. V místnosti navíc je i stálá teplota, která má exponát chránit.

Zobrazit celou diskusi