Středa 30. září 2020
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 14°C

Marek (35) bojoval s rakovinou varlat: Uložené sperma mu nemocnice ztratila!

7. července 2018
05:01

Kruté životní zkoušce vystavil osud Marka (35) ze severu Čech. Nejprve roky
bojoval s rakovinou, a když už se zdálo, že je vše v pořádku, zjistil, že nikdy nebude mít vlastní děti. Viní z toho hradeckou nemocnici, která »zašantročila« jeho sperma!

„V roce 2010 mi kvůli rakovině odebrali levé varle. Před ozařováním jsem si nechal v hradecké nemocnici uložit sperma,“ vzpomíná Marek. Chtěl si tak do budoucna pojistit, že bude mít jednou navzdory nemoci vlastního potomka.

Po necelých dvou letech udeřila rakovina znovu. Přišel i o druhé varle.„Před odebráním druhého varlete jsem se v nemocnici ujišťoval, zda je s mým vzorkem vše v pořádku. Ujišťovali mě – vzorek tady máte, to vás přežije, z něj můžete mít dětí, kolik chcete,“ říká Marek. Po sedmi letech od poslední léčby lze říct, že Marek je z rakoviny vyléčený. S partnerkou se proto rozhodli, že je čas na miminko. Když loni v listopadu zavítali do reprodukčního střediska, přišel nový šok.

Sperma přemrzlo

„Primář z tkáňové ústředny mi řekl, že došlo pravděpodobně ke zničení mého vzorku, protože ho nemohou najít, a že to budou šetřit,“ vypráví Marek. Před Vánocemi mu ředitel nemocnice oznámil, že jeho sperma našli.

„Začátkem února došlo k rozmražení a ukázalo se, že je zničené. Pod mikroskopem je vidět hodně krystalů ledu. Viditelně je přemrzlé,“ dodává Marek. Navíc nechápe, proč ho nemocnice před tím, než přišel definitivně o obě varlata, nevyzvala, aby si pro jistotu uložil ještě jeden vzorek. „Je to hrozné. Jsem rád, že jsme to celé s přítelkyní ustáli. Bál jsem se, jestli se mnou vůbec bude chtít zůstat, ale podržela mě,“ říká Marek.

Jen cestovné

Nemocnice Markovi obrátila život naruby. Po dohodě s právním zástupcem po ní žádal odškodnění kolem dvou milionů korun. „Byli jsme ochotni i částku snížit tak, abychom mohli v klidu podstoupit umělé oplodnění od dárce, což není levné. K žádné dohodě ale nedošlo,“ lituje Marek. Místo toho mu nemocnice zaslala 7 tisíc korun – 5 za genetické vyšetření nalezeného vzorku, aby byla jistota, že je skutečně jeho, a zbytek jako náklady na cesty do špitálu. „Nevzdávám to. Dojel jsem na to, že jsem důvěřoval lékařům a nemocnici,“ dodává Marek.

Co na to nemocnice?

„Ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové se pacientovi za komplikace omluvil a nemocnice následně přijala opatření, aby k podobným událostem v budoucnu nedocházelo,“ řekl lékařský náměstek FN HK MUDr. Zdeněk Tušl. Podle něj ale nemocnice poškození kryokonzervovaného vzorku spermatu nezavinila.

„Nemocnice v této věci postupovala odborně zcela správně. Neživotaschopnost spermatu, která byla zjištěna po jeho rozmražení, mohla být způsobena například zdravotním stavem pacienta před odběrem, který měl na kvalitu spermatu zásadní vliv, a také delší dobou skladování vzorku,“ vysvětluje MUDr. Tušl, proč nemocnice odmítá pacientovi zaplatit odškodné.

Víte, že...

Za posledních 50 let klesl průměrný počet spermií u mužů na polovinu. K hlavním příčinám patří znečištění prostředí, kouření, alkohol a stres.

VIDEO: Sáhněte svému drahému do kalhot: Poradíme vám, jak na to, a řekneme proč!

Video Sáhněte svému drahému do kalhot: Poradíme vám, jak na to, a řekneme proč! - Adam Balažovič

dajka123 ( 7. července 2018 12:03 )

Snad nemáš trápení se svým pukavcem, když ti tak leží v žaludku Markovy koule. 😉

jana95 ( 7. července 2018 08:15 )

 Důležité je, aby v páru byla plodná žena. U muže už jde jen o jeho ego. Získat sperma není nic těžkého, jen se kolem toho nesmí dělat rozruch. A nač trápit zdravou ženu hormony a utrácet tisíce, když to příroda umí zadara. To jen "civilizované" lidstvo z toho dělá drámu a farmakolobby vydělává prachy na výrobě dětí ze zmražených polotovarů. V životě jde snad o dítě a ne o to, že zaseje SVŮJ oves.

dajka123 ( 7. července 2018 07:41 )

"Neživotaschopnost spermatu, která byla zjištěna po jeho rozmražení, mohla být způsobena například zdravotním stavem pacienta před odběrem..." to je blbost protože, po odběru dělají testy kde se zjišťuje objem vzorku, koncentrace spermií, podíl progresivně pohyblivych a počet kolik balení vzorků bude uchováno a pacientovi vydají zpravu o kryokonzervaci, kde jsou všechny tyto údaje. Takže o kvalitě uchovávaného materiálu měli dost informací od začátku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud