Záhadné potopení české jachty na Jadranu: Krádež, msta, či plavidlo pro běžence?

Autor: mat - 
7. 6. 2018
05:02

Dokončili ji v roce 2015, měřila 12,25 metru, ideální plavidlo na delší rekreační plavby. Jenže plachetnice Maria, kterou vlastní brněnská firma Rejvíz, šla minulé úterý u chorvatského pobřeží ke dnu. Šlo o krádež, mstu, nebo se na jachtě měli přepravovat běženci?

Jednatel firmy a majitel elegantní červeno-bílé lodi Pavel Beran (49) považoval zprvu informace od chorvatské policie za špatný vtip. „Loď jsme stavěli tři roky. Pak jsme si ji užívali, letos jsme ji chtěli dát do pucu a prodat. Cena? Bez komentáře,“ řekl včera Blesku. Loď kotvila u obce Bilice nedaleko Skradinu. Minulý týden v noci na úterý se však na její palubě objevili vetřelci. Když po oznámení místních, že jde nejspíš o zloděje, dorazila policie, plavidlo už zmizelo. Pátrání od Skradinu až po Šibenik skončilo neúspěchem. V úterý 29. května však ohlásili rybáři, že se tři kilometry severovýchodně od ostrova Žirje potápí plachetnice.

Jenže záchranáři už našli jen loď pod vodou, žádná stopa po trosečnících. „Maria neměla posádku. Šlo buď o krádež, nebo vyřizování účtů. Měli jsme spor s jedním tamním člověkem, chodily výhrůžky. Veškeré podklady včetně e-mailů jsem předal chorvatské policii,“ řekl Blesku Pavel Beran.

Plula do Itálie?

Co bude dál s plavidlem? To netuší ani sám majitel. „Všechno je v rukách chorvatské policie. Mají svědky, kteří popsali osoby, které se na jachtě pohybovaly, tak snad něco zjistí,“ míní viditelně rozladěný majitel. Nevylučuje ani, že ukradená loď měla sloužit k převozu běženců. „Víme, že její trajektorie směřovala na Itálii,“ řekl nakonec.

Video: Česká jachta Maria na propagačním videu

Video Česká jachta Maria, která se minulý týden za záhadných okolností potopila u ostrova Žirje na Jadranu - www.mariayacht.eu
360p

 

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa