Po narození dcery Mirkovi zjistili rakovinu, ale pojišťovna odmítla platit léčbu

Po narození dcery Mirkovi zjistili rakovinu, ale pojišťovna odmítla platit léčbu.
Autor: dce - 
29. 10. 2017
05:01

Ještě před rokem byl Míra Červenka obyčejný spokojený chlap, který se těšil, až se jeho rodina rozroste o potomka. Jenže pak se něco zvrtlo a Míra zjistil, že má vzácnou formu rakoviny. Bioléčbu, která prokazatelně účinkuje, mu ale zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit.

Když se Mirkovi loni v květnu narodila dcera Kačka, považoval se za nejšťastnějšího muže na světě. Jenže v listopadu začal vykašlávat krev. "Šel jsem samozřejmě do nemocnice, kde mi rentgen objevil tři kulovité stíny na plicích. Po dalších provedených vyšetřeních se zjistilo, že ložisko nádoru neleží v plicích, tam jsou metastáze, ale v lýtku a jde o sarkom měkkých tkání," popsal Mirek na webu Právonaléčbu.cz. Jedná se o poměrně vzácné onemocnění.

Konzervativní léčbou je klasická chemoterapie, mnohem lepší variantou by ale byl biologický lék Lartruvo. Jenže ačkoliv je pro léčbu schválen, Všeobecná zdravotní pojišťovna ho obecně odmítá hradit, a to ani Mirkovi. Léčba na tři týdny stojí téměř 300 000 korun, což mladou rodinu i Mirkovy rodiče finančně ruinovalo.

Pojišťovna se brání vyjádřením České onkologické společnosti, že Lartruvo není jediným dostupný lékem na toto onemocnění. "Podle publikovaných dat o olaratumabu lze tedy konstatovat, že jde o nadějný lék pro pacienty s metastatickým sarkomem měkkých tkání, tedy malignitou s mimořádně nepříznivým průběhem a prognózou. Na základě dostupných publikací a názorů expertů jej však t.č. nelze považovat za jedinou možnost léčby," stojí ve zprávě ČOS.

Pražský městský soud v létě nařídil VZP přezkoumat Mírův případ. Na rozhodnutí VZP se stále čeká. Na léčbu se Mirkovi skládaly stovky lidí, kteří mu přispěli na transparentní účet nebo prostřednictvím crowfundingové akce Nadačního fondu pomoci Karla Janečka.

Míra ale není jediný, kdo podobný problém řeší. Pavle, mladé mamince dvou malých holčiček, která se ocitla v totožné situaci, se pojišťovna nakonec rozhodla léčbu uhradit. Peníze, které lidé nabídli na její pomoc, tak budou pomáhat dalším, kteří mají podobnou zkušenost jako ona či Mirek. Přesto ovšem on sám i mnoho dalších v podobné situaci doufá, že pojišťovna své závěry ohledně bioléčby přehodnotí plošně.

Doporučujeme
Gemmy ( 20. listopadu 2017 05:23 )

agfor- přesně tak! Systém je tak nastavený a řízený. Společnost je rozdělená proto,že jedni mají vše,od majetku po péči v nemoci.A pro druhé? Pomoz si sám! A že je plno zhoubných nádorů? Zamlčuje se Černobyl!Škoda chlapce! Ale to je těm .....v pojišťovnách jedno!

jany ( 29. října 2017 13:53 )

je to smutne, ale on je v terminalnim stadiu, tedy tech 300 000 jsou penize vicemene na nic. jakmile am metastaze, uz se nikdy nevyleci. muze se mu trosku prodlouzit zivot. dnes se uz prodluzuje ta faze, nez umre, nekomu dokonce na nekolik let, ale to u takovych metastaz asi cekat nejde.

agfor ( 29. října 2017 11:36 )

Hlavně, že celý život cpe nenažraným dobytkům z pojišťovny peníze. On si pak ředitel pojišťovny zase napíše milionové odměny ke svému třista tisíci korunovému platu.

drobenakulata ( 29. října 2017 10:55 )

Proc Merkel Juncker nebo Macron maji plnu tlamu solidarity neposlou jako symbol nebo gesto vazne nemocnym lidem na lecbu nebo detem v decaku treba do Rumunska Ceska Polska...jo solidarita existuje jenom pro zdrave migranty z arabskych zemi EU je sama fales doufam ze EU pujde do kytek

ellenic ( 29. října 2017 08:57 )

Mám na tom svůj názor, pokud zdravotní pojišťovna v takových případech odmítá uhradit léčbu, tak se staví do role pachatele , který nejspíše zaviní ztrátu života. A na rozstřílené cizince, většinou bez zdravotního pojištění, tak na to peníze jsou. Na narkomany, neúspěšné sebevrahy, na nemocné kuřáky a další, na to se peníze najdou vždy . Viděla jsem to v lázních kuřáci si užívali křížkových lázní, většina z nich každoročně, podle svého vyjádření. A rozhodně tam nebyli s bolestí hlavy, ale s problémy dýchacích cest .

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa