Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Maminka mi zachránila život! Darovala mi ledvinu

Autor: Ondřej Požár - 
7. dubna 2012
18:27

VIDEO: Cítila se strašně unavená. A pak ji to náhle a nečekaně skolilo! Zdravotní sestra z hodonínské nemocnice Jitka Vacenovská (37) se předloni v červnu zhroutila při nástupu do služby. Selhaly jí ledviny! Život jí zachránila maminka Marie Vacenovská (60), když jí darovala ledvinu.

Pod kolaps ženy se podepsaly i potíže s krevním tlakem. „Nedoléčené chřipky a nachlazení mě málem stály život. Nastupovala jsem před dvěma roky začátkem června na noční službu, když jsem se zhroutila,“ vypráví Jitka Vacenovská.

Zmáhala ji vleklá únava

Před kolapsem ji nic nebolelo, jen ji pořád zmáhala únava. „Málokdo ví, že onemocnění ledvin je většinou bezbolestné. A pokud se to nezjistí včas, může pacient skončit na dialýze, v lepším případě na transplantaci ledvin,“ varuje primář dialyzačního střediska ve Slavkově u Brna Aleš Hrubý.

Zdravotnice skončila na pohotovosti, kde jí lékaři oznámili selhávání ledvin v důsledku vysokého krevního tlaku. „Prognóza byla záporná. Tři měsíce jsem dojížděla na hemodialýzu. Později jsem se rozhodla pro břišní dialýzu ve Slavkově,“ uvedla.

Video Jitka Vacenovská byla před kolapsem unavená - Ondřej Požár
Video se připravuje ...

Dceru vysvobodila matka

Z trápení ji vysvobodila její maminka. „Nebylo o čem přemýšlet. Rozhodla jsem se, že dceři daruji ledvinu. Strach z transplantace jsem neměla. Byla to pro mě jen operace, po které jsem tři dny ležela v nemocnici,“ říká důchodkyně Marie Vacenovská.

Dceři transplantovali její ledvinu loni 22. března v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH) u svaté Anny v Brně. Od té doby se paní Jitka cítí dobře. Problémy nemá ani její matka.

Video Maminka s darováním ledviny neváhala - Ondřej Požár
Video se připravuje ...

„Ale nemůžu najít práci v ambulanci. Nejradši bych pracovala na dialýze,“ posteskla si zdravotní sestra.

Podle chirurga Milana Kumana z CKTCH platí, že když člověku selžou ledviny, je transplantace jedinou možností uzdravení. Na jižní Moravě nyní čeká na tento zákrok sto lidí.

Koho nejvíc ohrožuje selhání ledvin

Selhání ledvin nejvíc ohrožuje lidi s vysokým krevním tlakem, cukrovkou a nadváhou. Rizikový faktor představují podle lékařů také kouření a výskyt chronického onemocnění ledvin v rodině a pozor by si měli dát i lidé starší 50 let a kardiaci.

Příznaky selhávání ledvin je otok nohou, únava, dušnost, krev v moči a bolest beder. Loni v ČR dostalo novou ledvinu 364 pacientů. „Úspěšnost transplantace je 94 až 98 procent,“ říká lékař Milan Kuman.

Ledviny lidem bezplatně vyšetří v dialyzačním středisku Slavkově u Brna ve čtvrtek 8.března, kdy je Světový den ledvin. Ten je letos zaměřený právě na transplantace.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi