Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Lukáškovi (3) vzali auto i se sedačkou

Autor: Monika Rubešková - 
15. června 2010
06:33

Velké rozčarování nad lidskou bezohledností zažívá rodina Libuše Dudychové (25) z Liberce. S partnerem se starají o tělesně postiženého syna Lukáška (3) a téměř denně jej vozí na rehabilitace a cvičení. Jenže minulý týden jim bezohledný zloděj ukradl auto! „A to jsme tam měli značku, že jde o vozidlo pro invalidy,“ říká smutně paní Libuše. Ve voze navíc byla speciální rehabilitační autosedačka pro Lukáška, kterou získala rodina z peněz projektu Blesk – Srdce pro děti. I ta je pryč!

Paní Libuše trpěla těhotenskou cukrovkou, kterou u ní ale gynekoložka neodhalila. „Lukášek tak hned po narození utrpěl hypoglykemický šok, praskla mu cévka a krvácel do mozku,“ vzpomíná na osudové chvíle maminka.

Auto bylo jen pět měsíců staré

Následkem toho trpí Lukáš epilepsií a dětskou mozkovou obrnou, která postihla nohy. Přesto se s nepřízní osudu rve jak on, tak jeho blízcí statečně.

„Hrozně moc mu pomáhají rehabilitace a lázně. Právě z těch jsme se minulé úterý vrátili a ve středu bylo auto pryč,“ líčí Libuše. Škoda Octavia byla přitom jen pět měsíců stará!

Rodina musí vrátit příspěvek od státu

„Navíc jsme na ni dostali příspěvek od státu, který teď budeme muset vrátit. Auto bylo na leasing a platil ho přítelův otec, my bychom na něj neměli,“ vysvětluje Libuše.

Sociální odbor chce nyní vrátit 76 tisíc. „Prodloužili nám termín do 30. září. Auto bylo naštěstí pojištěné, tak doufám, že do té doby nám pojišťovna něco uhradí,“ doufá.

„Jsem zoufalá. Jsme teď naprosto nepohybliví,“ přiznává paní Libuše a dodává: „Musíme s Lukáškem jezdit na cvičení, dělá obrovské pokroky. Možná už za půl roku jej čeká operace obou nohou, při které by mu prodloužili svaly a šlachy a konečně by mohl chodit jako ostatní zdravé děti.“

Nová autosedačka pro Lukáška

Osud rodiny není lhostejný ani Blesku. „Auta z našeho sbírkového konta kupovat nemůžeme, ale pokud si rodina toto vyřeší, rádi opět pořídíme Lukáškovi novou autosedačku,“ řekla koordinátorka projektu Blesk – Srdce pro děti Kateřina Kuchařová.

 


 

medusa ( 7. února 2011 11:29 )

je to smutný co se u nás děje. zlodějům je jedno co máte na autech nebo kdekoliv jinde...jsou to bezcitný ho....jenže to nejsou jen zloději ale i bezcitní řidiči..máte na autě cedulku dítě v autě a stejně by do vás narazil! je mi z toho zle...

eva100000 ( 7. července 2010 14:08 )

Prosim mate kontak na Lucku Bílou rada bych ji podekovala.Dekuji Eva

eva100000 ( 7. července 2010 14:07 )

cetla jsem vas clanek a dost me to vzalo ale jsem rada ze se najdou lidi kteri pomohou moc vm to preji.Nemate nejaky kontakt na Lucii Bílou rada bych ji chtela podekovat.Eva

uchyl ( 18. června 2010 17:02 )

Jses tedy peknej hajzl... snad by sis to mohl vyzkouset! Ne, ze bych ti to prala - ale jeden nikdy nevi... Jak je to o tech bozich mlynech??? A to gesto od Lucie Bile je uzasne! Vim, ze ma bezpochyby dost penez, ale ty maji i jini. A ona zareagovala promptne. JE PROSTE CLOVEK, smekam pred ni....

stefa ( 15. června 2010 22:07 )

No už bych tě chtěla vidět jak každý den tlačíš přes celé město vozík s dítětem,protože v každém městě nejezdí všechny autobusy upravené pro vozíčkáře.Když chceš někoho kritizovat tak si nejprve zjisti situaci a pak kritizuj.A velice bych se divila kdyby se našel dostatek ochotných lidí, kteří by každý den pomáhali mamince vynášet dítě na vozíku do autobusu.Mluvím z vlastní zkušenosti.Já ženská jsem musela prosit muže aby mi pomohli vynést invalidního pána na vozíku který jel autobusem k lékaři.Podotýkám,že ten pán byl pro mě cizí člověk ,ale pomoc jsem mu neodmítla.

Zobrazit celou diskusi