Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Veronika (4): Černobyl ji mučí i po letech

Autor: jos - 
11. května 2010
05:00

Narodila se zdravá a do třech let neměla žádné problémy. Potom ale na Veroniku (4) dolehlo prokletí jaderné elektrárny Černobyl. Opuchly jí oči a narostly do nechutných rozměrů.

Čtyřletá Veronika patří mezi poslední oběti jaderné katastrofy v ukrajinském Černobylu. O jejím smutném příběhu informuje server germanherald.com. Děvčátko trpí kvůli ozáření, které si i po letech vybírá děsivou daň.

UPOZORNĚNÍ: FOTOGRAFIE UVNITŘ S VÁMI MŮŽE OTŘÁST

Když spí, nemůže zavřít oči...

Veronika žije s rodinou v obci Korosten na Ukrajině. Lékaři se shodují, že v této lokalitě není velká naděje na zlepšení jejího stavu. Dívce jde o holý život. Veronika potřebuje speciální zákrok, který dělají pouze v Izraeli. Operace je ale příliš nákladná, stojí asi 40 000 eur (což je přes milion korun).

„Velmi ji to bolí. Nedokáže totiž dostatečně zavřít oči, jsou tedy moc suché a opuchlé. Nemůže je zavřít ani v noci, když spí. Ztratila téměř úplně zrak," prozradila její matka Světlana (31). "Doktoři mi řekli, že má vzácný druh rakoviny, když se nebude léčit, zemře. Operace v Izraeli je poslední šancí, ale nemáme peníze," dodala její zoufalá maminka.

Veronika nemá ani žádné kamarády

Dívka nemá ani žádné kamarády, protože se jí děti bojí a utíkají před ní. Kromě bolesti ovlivňují její život noční můry. Ty jsou podle všeho důsledkem chronického nevyspání. Veronice se snaží pomoci německá charitativní organizace "Srdce pro děti", která se snaží vybrat peníze na nákladnou operaci a následnou chemoterapii. To by dívce mohlo zachránit život.

Obec Korosten byla zasáhnutá radioaktivním zářením 26. dubna 1986, kdy vybouchnul jeden blok atomové elektrárny v Černobylu. Lidé v oblasti ničivý účinek tragédie pociťují i po více než dvaceti letech.

VŠE O TRAGÉDII V ČERNOBYLU NAJDETE ZDE

w.mojko ( 16. května 2010 17:47 )

Moj znamy jadrovy fyzik v 1986.po vybuchu meral hodnoty skodlivin po Slovensku.Vtedy okrem ineho povedal,ze niektore latky [myslim stroncium] sa v pode,ale aj tele, odburavaju az 40 rokov.Preto nas este kdeco nemilo prekvapi a nasledky Cernobylu nas este dlho budu strasit...Nikto nemoze povedat,ze medzi jeho najblizsimi sa podobna tragedia nemoze vyskytnut...Po celu dobu mozu nastat u kohokolvek komplikacie/rakovina/

stefa ( 13. května 2010 14:03 )

K tomu,že se ti podařilo zvládnout zdravotní stav tvé dcery bez cizí pomoci ti blahopřeji.Ale nemyslím si že se musí někdo stydět když požádá jiné lidi o pomoc.Myslím ,že každý z nás má své hranice fyzických i psychických sil a pokud se stane že zdravotní stav člena rodiny je vážný a péče o něj ho vyčerpávají tak je na místě poprosit o pomoc.Pracuji na LDN jako obyčejná uklízečka a tak si všímám věcí okolo sebe .Pokud můžu posoudit tak je zde péče na špičkové úrovni dokonce se u nemocných sleduje nutriční hodnota stravy.Pokud je pečovatel o rodinného příslušníka už vyčerpaný péčí o něj tak se o něj na nějakou dobu na LDN postarají.Myslím, že taková pomoc je na místě .Lidé kteří pečují o své blízké, načerpají nové síly a pečují dále o své blízké doma.A nikdo se nemusí stydět že požádal o pomoc když mu docházely síly.

jacey ( 13. května 2010 12:54 )

No holčičce přeješ to, co všichni ostatní diskutující. Nebo snad vidíš, že by ji někdo přál zhoršení stavu? Nutit někoho, aby věnoval peníze právě na tohle děvčátko, mi přijde poněkud zvláštní. Jestli žiješ v realitě, tak snad chápeš, že jsou zde miliony potřebných a je na každém z nás, komu se rozhodne pomoci. Mimochodem, charita, která vybírá peníze pro tohle děvčátko, vybírala peníze i pro jinou, pětiměsíční holčičku. Předpokládám, že jsi přispěl – či snad tvá nesnášenlivost a předsudky se netýkají pouze našeho národa, ale i lidí s jinou barvou kůže? Jeden člověk nemůže přispívat na všechny potřebné, takže zkus napříště své soudy poněkud mírnit. Pokud se tady někdo „kasá“, že dá své poslední peníze, tak se zákonitě zadluží – tedy za předpokladu, že se nejedná o nějakého jogína, který nemusí jíst a pít. Zadlužený člověk asi těžko pomůže druhým, takže možná trocha rozumu k tomu soucitu a lidství by neuškodilo. Češi pomáhají hodně a názor, že movitější Češi nepřispívají, je holá demagogie.

cauxichti ( 13. května 2010 09:38 )

Holčičce bych přál upřímně jakékoliv zlepšení jejího stavu a čechum její oči, aby si mohli lépe koukat do talířů .o)

cauxichti ( 13. května 2010 09:36 )

ACH ty Češi To je panečku krásná a ukázková sebranka

Zobrazit celou diskusi