Condoleezza Rice odletěla z Česka

Condoleezza Rice opustila Českou republiku
Autor: ČTK - 
9. července 2008
08:28

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová ve středu ráno odcestovala z Prahy.

V úterý zde podepsala smlouvu o umístění radaru protiraketové obrany na českém území.

Její letadlo odletělo z pražské Ruzyně po osmé hodině ranní.

 

Smlouva vstoupí v platnost, pokud ji schválí český parlament a podepíše prezident. Kabinet Mirka Topolánka však zatím mezi poslanci nemá zajištěnou podporu pro její ratifikaci.

Plány na vznik protiraketového systému ve střední Evropě nese nelibě Rusko, které se obává ohrožení vlastní bezpečnosti. Podle posledních průzkumů s radarem v ČR nesouhlasí také zhruba tři pětiny české veřejnosti.

Systém protiraketového štítu, jehož součástí má být radar v Česku, má podle Američanů v budoucnu chránit před útokem ze zemí, jako je Írán nebo Severní Korea. Další část protiraketového deštníku má stát v Polsku. Ještě minulý týden se předpokládalo, že z Prahy by Riceová mohla zamířit právě do Varšavy. Poláci ale zatím nedokončily vyjednávání s Američany, a termín uzavření dohody proto i podle Riceové zůstává neznámý. USA nevylučují, že v případě neúspěchu jednání s Varšavou zahájí rozhovory s Litvou.

Na své zahraniční cestě bude nyní Riceová pokračovat do Sofie a Tbilisi.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud