Ministři přilepší Vězeňské službě a posvítí si na jednací řád Sněmovny, Fiala její blokování nechce
Vláda schválila navýšení peněz na příjmy příslušníků Vězeňské služby (VS), celní správy a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ministři dále zařadili na národní sankční seznam ruského občana Olega Osipova, spolupracovníka bývalého ruského prezidenta a premiéra Medveděva. Osipov vyhrožoval exhokejistovi Danielu Haškovi za jeho názory o Rusku.
Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) navrhla plošné zvýšení stabilizačního příplatku pro Vězeňskou službu ve výši 3000 korun. Což nakonec vláda schválila. „Dnes jsme se zabývali zvýšením platů u clení správy, vězeňské služby a generální inspekce bezpečnostních sborů. V tomto případě jsme u těchto tří složek také úpravu schválili,“ řekl po jednání premiér Petr Fiala (ODS).
Vězeňská služba má dostat letos navíc na služební příjmy příslušníků 126 milionů korun, dalších 45 milionů korun by měli získat celníci a 4,4 milionu korun GIBS. Jde o reakci na růst platů v dalších bezpečnostních složkách. „Je to důležitý krok ke stabilizaci Vězeňské služby, která odvádí pro bezpečnost nás všech důležitou a nenahraditelnou práci,“ řekla k tomu ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS).
Vyhrožoval legendě z Nagana
Vláda na dnešním zasedání zařadila na vnitrostátní sankční seznam ruského občana Olega Osipova, dlouholetého spolupracovníka bývalého ruského prezidenta a premiéra Dmitrije Medveděva. Osipov podle Fialy a ministra zahraničí Jana Lipavského na jaře šířil v médiích výhrůžky smrtí bývalému hokejistovi Dominiku Haškovi.
Medveděv v dubnu podle agentury TASS slavnému brankáři doporučil opatrnost při přecházení silnice a to, aby nepil pivo na neověřených místech. Osipov podle Lipavského pravidelně papouškuje agresivní výroky svého extremistického šéfa.
Hašek byl po výhrůžkách ve spojení s ministerstvy zahraničí, vnitra a s policií. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) tehdy uvedl, že stát může v případě potřeby Haškovi poskytnout nezbytnou ochranu.
Zablokovaná Sněmovna
Zatímco ještě dříve byl Fiala opatrný vůči změně jednacího řádu v dolní komoře, dnes už k tomu nakloněný je. Po jednání vlády řekl, že bude potřeba ho změnit kvůli častým obstrukcím. „Sněmovna je dnes zablokovaná,“ řekl s tím, že tohle vyžaduje už nějakou změnu. „Byli jsme skeptičtější z různých důvodů, dnes jsme ale nakloněni k tomu, abychom ho rozumně upravili,“ dodal Fiala.
Reagoval tak na to kritiku ze Senátu, že Sněmovna důležité normy posílá do horní komory, i když už žádné další jednání Sněmovna do voleb naplánované nemá. Dnes přitom Senát už jednu normu do Sněmovny zpět vrátil. Podle premiéra za pozdní odesílání zákonů a novel do horní komory mohou právě obstrukce opozice.
Digitalizační jednotka pro Ukrajinu
Poskytnutí mobilní digitalizační jednotky Archa III na ochranu a digitalizaci válkou ohroženého ukrajinského kulturního dědictví kabinet podpořil. Vyplývá to z výsledků dnešního zasedání. Jde o přímou pomoc České republiky prostřednictvím Národního muzea a součást většího projektu Pomoc ukrajinské kultuře, který koordinuje ministerstvo kultury ve spolupráci se svými příspěvkovými organizacemi.
Projekt Archa III je digitalizační studio postavené na konstrukci vozu Volkswagen Crafter. Archa disponuje mobilním 3D skenovacím zařízením včetně dvou fotogrammetrických vícekamerových robotů. Robotický systém řídí hlavní počítač v zadní části dodávky. Kompaktní fotostudio umožňuje snímání exponátů. V případě těch menších uvnitř Archy, v případě těch větších či citlivých na přepravu přímo v muzeích.
Ministr kultury Martin Baxa (ODS) před jednáním vlády novinářům řekl, že je na projekt hrdý. „Je to spousta neviditelné práce, která bude mít úplně konkrétní výsledky v podobě pomoci zachránit Ukrajině tentokrát hmotné památky,“ uvedl.
O penězích z EU není rozhodnuto
Vláda ve středu naopak na základě projednání strategického materiálu nerozhodla, zda peníze z EU budou po roce 2027 rozděleny mezi více činností, nebo zda více peněz získá menší počet priorit. K projednání zůstaly zatím obě možnosti.
K dalšímu projednávání předloženého materiálu se kabinet setká po vládních prázdninách v září. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN). Projednávaný dokument podle něj nebude mít finální verzi před 30. červnem roku 2026.
Důvodem pro projednání dvou verzí možných investic bylo, že ČR očekává významné snížení prostředků na financování aktivit z evropských peněz. Peníze z EU tak je podle MMR třeba efektivněji směřovat.
Vláda ponechala k dalšímu projednání obě varianty podle Kulhánka proto, aby se neomezovala v dalším vyjednávání ve vztahu k jednotlivým sektorovým legislativám. Předložený dokument podle ministra není neměnný a bude se dále aktualizovat.
Pražský okruh tunelem
Připravovaná část Pražského okruhu mezi Březiněvsí a Satalicemi povede přes tunely. Podle vlády níž jde o jedinou možnou variantu pro tento úsek. Silničáři by tak měli nyní variantu úseku s tunely dál rozpracovat. Stát by zároveň měl na podzim začít s výkupem pozemků pro severní část okruhu z Březiněvsi k Ruzyni. Řekl toministr dopravy Martin Kupka (ODS). Stavba úseků má začít v roce 2028.
Stát v současnosti připravuje dostavbu čtyř úseků Pražského okruhu. Ve výstavbě je nyní úsek mezi Běchovicemi a dálnicí D1. U dalších dvou úseků mezi Ruzyní a Březiněvsí chce podle Kupky stát na podzim zahájit výkup pozemků potřebných pro stavbu.
Téměř 14kilometrový úsek mezi Březiněvsí a Satalicemi by tak měl být poslední částí okruhu, která by měla projekt uzavřít. Stát u ní zvažoval variantu s tunely a druhou variantu se zahloubením trasy.
„Dnes jsme rozhodli, že budeme pokračovat v řešení s variantou s tunely,“ řekl Kupka. Krok vlády je podle něj důležitý pro další posun v přípravě úseku. „Všechny samosprávy nám daly najevo, že je to jediné možné řešení,“ dodal ministr.
Stavba Pražského okruhu je rozdělena na 11 úseků, zprovozněných je zatím sedm. Naposledy se okruh řidičům rozšířil v roce 2010, kdy byl zprovozněn úsek od D1 k D5. První úsek se otevřel zhruba před 40 lety, a to 20. září 1983.
Kabinet se jinak dále zabýval i složením správních rad zdravotních pojišťoven, změnou programu Dostupné nájemní bydlení či zprávou o plnění národního plánu podpory rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením. Na programu bylo i vyhodnocení naplňování akčního plánu prevence domácího a genderově podmíněného násilí, zpráva o plnění Exportní strategie ČR či výroční zpráva o stavu veřejné správy v loňském roce.
Už se stalo. Píšu z psychiatrické nemocnice.
Mám také rozdvojenou osobnost a dost s tím bojuju.