Spor Slovenska a Ukrajiny o plyn: Česko nabízí sousedům zásobníky i přepravní kapacity

Autor: ČTK - 
30. prosince 2024
16:55

Česká republika je připravená Slovensku poskytnout své přepravní a zásobníkové kapacity zemního plynu. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) to nabídl slovenské straně v reakci na zastavení tranzitu plynu na Slovensko přes Ukrajinu. Nabídka platí pro nadcházející jaro i dlouhodobější období. V tiskové zprávě o tom dnes ČTK informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). ČR dosud čerpala plyn z východu i západu.

Pomoc při zajištění nových stabilních dodávek plynu Vlček nabídl prostřednictvím dopisu slovenské místopředsedkyni vlády a ministryni hospodářství Denise Sakové. Navázal tak na svého předchůdce na ministerstvu Jozefa Síkelu, který na začátku září upozornil komisařku pro energetiku Kadri Simsonovou na nutnost hledání alternativních řešení pro zajištění dodávek plynu v Evropě. Ve svém dopise tehdy Síkela zdůraznil dostatečnou kapacitu české přepravní soustavy, která by mohla významně přispět k nahrazení dodávek přes Ukrajinu.

"Ukončení tranzitu plynu přes Ukrajinu může mít negativní dopad na stabilitu dodávek v některých zemích regionu. Česko je na tuto situaci díky strategickým investicím a robustní infrastruktuře připravené. Zároveň naše dřívější kroky umožňují Slovensku nabídnout dostatečné přepravní a zásobníkové kapacity,“ uvedl dnes Vlček.

Připomněl, že k cenově dostupným alternativním dodávkám plynu do regionu podle něj nyní výrazně přispěje také zrušení německého poplatku za skladování. Ten v současnosti činí 2,5 eura za megawatthodinu a podle analytiků prodražoval přepravu plynu do Česka natolik, že v posledních dvou měsících vzrostl podíl dováženého plynu z východu na 95 procent. Po zrušení poplatku, které v prosinci odsouhlasil německý spolkový sněm, experti očekávají opětovný nárůst dodávek ze západu. Česko odtud čerpá plyn z Norska a LNG z terminálu v Nizozemsku. Z východu sem tekl především plyn z Ruska.

Tuzemské zásobníky plynu jsou podle dnešních dat ministerstva průmyslu a obchodu naplněny z 63 procent. Je v nich přes 2,22 miliardy metrů krychlových plynu, meziročně méně než ve stejném období loni. Tehdy bylo v zásobnících přes tři miliardy metrů krychlových plynu, naplněny tak byly z 88 procent.

Frantisek Najman ( 2. ledna 2025 22:26 )

Česko nic nenabízí, skutečná nabídka Slovensku od Česka by byla doplatit Slovensku ten 4x větší rozdíl ceny toho plynu ze Západu.

Uživatel_5313099 ( 31. prosince 2024 10:06 )

K čemu takové akce? Fialenko má domluvit kamarádům na Ukrajině ať za ty stovky miliard nedělají blbečky a žebráky z celé Evropy.

Uživatel_5684640 ( 31. prosince 2024 07:04 )

95% z Ruska? Asi 2x od Závětrného Pepy a 3x od sedmilháře Fialy jsem slyšel,že jsme se odsřihli od ruského plynu.

Kuba Jakub ( 31. prosince 2024 01:07 )

Ať už je skutečná naplněnost českých zásobníků 60, nebo 65 procent, stále to je pod průměrem Evropské unie. Podle dat GIE AGSI byla v sobotu maximální možná kapacita všech unijních zásobníků plná ze 73,5 procenta. I zde se však oproti loňsku jedná o značný propad, loni ve stejnou dobu totiž zásobníky ukazovaly naplněnost 86,6 procenta.

Kuba Jakub ( 31. prosince 2024 01:07 )

Naplněnost podzemních plynových zásobníků v Česku je ke konci roku ve srovnání se stejným obdobím loni o poznání nižší. Zatímco koncem roku 2023 atakovala úroveň naplněnosti 90 procent, tak letos už je přibližně třetina z maximální možné kapacity pryč.

V sobotu 28. prosince byly české podzemní plynové zásobníky (PZP) podle dat Gas Infrastructure Europe (GIE AGSI) plné z 60 procent.

I tak je meziroční rozdíl výrazný, protože loni byly v zásobnících přes tři miliardy metrů krychlových plynu, což odpovídalo naplněnosti 88 procent.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa