Volby by vyhrálo ANO, dostalo by třikrát víc hlasů než ODS!

Autor: ČTK - 
21. prosince 2024
10:55

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo hnutí ANO se 33,5 procenta hlasů, ODS by získala 11,5 procenta a hnutí STAN by dostalo deset procent. Nad pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do dolní komory Parlamentu by byly ještě další čtyři strany a hnutí, Piráty, SPD, KSČM a Motoristy by volilo shodně 6,5 procenta. Vyplývá to z volebního modelu, který dnes ČTK poskytla agentura Median. Bez poslanců by samostatně skončili lidovci a TOP 09, podle podepsaného memoranda s ODS ale tyto tři strany plánují kandidovat v koalici Spolu. Dál se zvýšil zájem lidí jít k volbám.

Preference ANO a Pirátů se proti říjnovému volebnímu modelu Medianu nezměnily, voličů ubylo ODS o půl procentního bodu a STAN o procentní bod. Ostatní strany a hnutí, které by se dostaly do Sněmovny, posílily. Motoristy by si vybralo proti říjnu o půl procentního bodu voličů víc, SPD a komunistům by preference narostly o 1,5 procentního bodu.

O půl procentního bodu na 4,5 procenta by si v listopadu polepšila také TOP 09, o procentní bod více než v říjnu by získala SOCDEM, kterou by si vybrala čtyři procenta voličů. Pohoršili si lidovci o procentní bod na 2,5 procenta a Přísaha o 1,5 procentního bodu na dvě procenta. Mezi strany, které se do volebního modelu Medianu dostaly, se vrátili Zelení s 2,5 procenta hlasů. Strana PRO naopak z modelu vypadla.

ANO by v hypotetických listopadových volbách získalo 82 poslaneckých mandátů, ODS by měla 29 poslanců, STAN 25 a shodně po 16 křeslech by ve Sněmovně dostali Piráti, SPD, Motoristé a KSČM. Většinu by ve Sněmovně mělo ANO s ODS nebo se STAN, další možné vládní koalice by musely být složeny z tří a více stran. „Současná vládní koalice (ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN) by si připsala 54 poslaneckých mandátů. Zisky mandátů ovšem nezohledňují případné předvolební spojení stran,“ uvedl Median.

Volební potenciál, tedy podíl voličů, kteří zvažují výběr dané strany, klesl u ANO na 40 procent, u ODS se snížil na 20 procent. Druhý nejvyšší voličský potenciál mají Starostové s 22 procenty. O podpoře TOP 09 uvažuje 13,5 procenta voličů, dvanáctiprocentní potenciál mají Piráti a komunisté, 11,5 procenta Motoristé. Odevzdat hlas pro SPD zvažuje 9,5 procenta voličů, pro SOCDEM devět procent, pro Přísahu osm procent, pro lidovce 7,5 procenta a pro Zelené pět procent.

„Ochota zúčastnit se voleb opět vzrostla na 62 procent,“ uvedl Median. V říjnu byla 59,5 procenta. Určitě chtělo v listopadu jít k volbám 54 procent dotázaných, spíše volit plánovalo osm procent. Naopak odevzdat hlas by určitě nešlo 31 procent voličů.

Průzkumu Medianu se mezi 1. a 30. listopadem zúčastnilo 1023 lidí ve věku od 18 let. Statistická odchylka volebního modelu je plus minus půl procentního bodu u malých stran a až 3,5 procentního bodu u stran s největší podporou.

Video  Fiala ostře: Babiš neustále žvaní a lže, ANO dělá permanentní obstrukce  - ČTK / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Alois Rudý ( 23. prosince 2024 09:40 )

Antirusácký a proukrajinský dezoláte tvůj domov je v EU řiti. 🙂

Alois Rudý ( 22. prosince 2024 19:43 )

Já jsem hlavně rád, že STRANA je zde zpět pro všechny slušné lidi. 👍

Milan Šmid ( 22. prosince 2024 14:28 )

Bohatí voliči pětikoalice si to nepřeji ! Oni se maji jak prasata v žitě V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtverečníV roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční. Za průměrnou pražskou měsíční mzdu lze tedy dnes pořídit 2,5 průměrného měsíčního nájmu v metropoli. V roce 1989 přitom člověk za běžnou pražskou výplatu té doby, 3250 korun, pořídil hned více než devět měsíčních nájmů průměrného pražského bytu.
Je nápadné, že takové konejšení se už netýká třeba cen nájmů. V jejich případě to totiž nevychází. Zdražují dlouhodobě nejen nominálně, ale i ve vztahu k reálným příjmům obyvatelstva.
Je to ostatně docela běžná, ekonomům dobře věc. Čím je země bohatší, tím větší podíl svého pravidelného příjmu dává obyvatelstvo třeba právě na bydlení, zatímco podíl výdajů na potraviny se snižuje.
Vždyť pokud by mělo být třeba pražské nájemné stejné dostupné jako roku 1989, musela by dnes průměrná mzda v metropoli činit zhruba 200 000 korun, tedy přibližně čtyřikrát tolik, než činí ve skutečnost Nájemní ceny od začátku roku 2025 prudce vzrostou, v Praze průměr 108 zájemců n

nadčasový MP ( 22. prosince 2024 13:50 )

Jakože když strana dostane 30 % hlasů a ne jen 3 %, tak bude vládnout lépe a radostněji? 😁 Naopak, v demokracii by žádné procentuální omezení nemělo existovat, účast ve vládě by měly mít právo všechny kandidující strany, které si strana sestavující vládu vybere ke spolupráci. 👍

jajas ( 22. prosince 2024 12:03 )

Mno...momentálně je toto heslo vlastní vládnoucímu spolku..... ti už toho stačili trhnout docela dost..🙂

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa