Vláda kývla na revoluci v trestech: Místo vězení pokuty. Prošel i zákaz energeťáků pro děti
Vláda dnes schválila rozsáhlou reformu trestního práva, která klade důraz na alternativní tresty včetně peněžitého a částečně dekriminalizuje některé činy. Na tiskové konferenci po dnešním jednání kabinetu to uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Součástí schválených změn je i částečné uvolnění pravidel pro pěstování a držení konopí.
„Naše trestání je nemoderní, zastaralé a odkláníme se od celého zbytku EU, což samozřejmě není dobře,“ řekl Blažek. Ministerstvo spravedlnosti si od novely trestního zákoníku a dalších právních předpisů slibuje to, že uleví přetíženým věznicím, zefektivní trestní řízení a sníží recidivu i výdaje státu. Vláda věří, že stihne změny prosadit do konce svého volebního období. Podle ministrů je návrh v souladu se zahraničními trendy. Premiér Petr Fiala (ODS) označil změny za naprosto nutné.
Peníze? Dle ministra také trest
„U nás je u alternativních trestů problém ve vnímání občanů – když někdo není odsouzen do vězení, tak to není vnímáno jako trest,“ vysvětlil Blažek s tím, že to není správné. „I peněžitý trest je trestem, trestaný je například nucen prodat auto či byt,“ uvedl ministr spravedlnosti.
Peněžitý trest by mělo být nově možné ukládat za jakýkoliv trestný čin. U závažných činů - například znásilnění - jej ale nebude možné uložit jako jediný trest.
„Nesnižujeme dolní sazby, ale pokud soudce uzná, že odsouzený je například trestaný poprvé, tak může jít pod dolní sazbu a zároveň přidat peněžitý trest. Tak, aby se trestaný ve vězení nenaučil to, co ještě neumí,“ vysvětlil jeden z cílů změn Blažek
„Bez spolupráce s opozicí se to stihnout nedá,“ přiznal k trestní novele Blažek. Příští týden ve čtvrtek prý bude jednat s opozicí. Deklaroval, že schválení bude prioritou ODS ve Sněmovně. „Je to kvalitní norma a byla by škoda, kdyby se součástí právního systému nestala,“ míní Blažek.
Nové trestné činy
Změny v trestním právu zahrnují také mírnější postihování drobné kriminality nebo částečné uvolnění pravidel pro pěstování a držení konopí. Zavádí se i nové trestné činy, například vytváření deepfake pornografie, kdy někdo zveřejňuje vaše intimní fotografie, které jsou částečně uměle vytvořeny počítačem. Posílení přichází i v oblasti předsudečných trestných činů – když je někdo cílem činu proto, že patří k určité skupině, bude pachateli náležet vyšší trest.
Co se konopí týče, vláda přistoupila v určité míře k uvolnění některých restrikcí. „Konopí nelze brát jen jako psychotropní látku, ale musíme ho vnímat i jako léčivo,“ řekl ministr Blažek. „Část jednání dnes trestných bude řešena pouze jako přestupek, ale některé případy pěstování konopí pro vlastní potřebu budou zcela v souladu se zákonem a nebude za ně hrozit ani pokuta ve správním řízení,“ stojí v tiskové zprávě rezortu spravedlnosti.
Podle návrhu má být legální samopěstování nanejvýš tři konopných rostlin a držení nejvýš 50 gramů konopí venku a 25 gramů doma. Pěstování čtyř až pěti rostlin má být přestupkem, více rostlin trestným činem. Opoziční Piráti, kteří byli donedávna součástí vládní koalice, návrh zkritizovali jako nedotažený - podle nich sice umožní pěstování několika rostlin, už ale ne jejich sklizeň, protože ze tří rostlin je možné získat až 300 gramů. Ve Sněmovně chtějí případně navrhnout větší množství konopí, které by lidé mohli legálně mít – až 900 gramů.
Vláda posoudila i poslanecký návrh na zákaz prodeje a podávání energetických nápojů dětem mladším 15 let. „Vláda se po zevrubné diskuzi shodla na souhlasném stanovisku,“ uvedl ministr Výborný. Ovšem s dodatkem, že jde o potvrzení záměru, cesta se ještě hledá. „Budeme hledat věcná a legislativní řešení, například jak definovat energetický nápoj,“ sdělil s tím, že takové vymezení zatím chybí.
Další možností je pak dle ministra i jít po jednotlivých látkách, které by se k dětem neměly dostat. Další háček se pak prý skrývá v tom, že evropský trh není v tomto směru harmonizovaný a pokud by se zákaz vztahoval jen na české producenty, neměl by smysl. „Povede se debata mezi rezortem zdravotnictví a zemědělství,“ uzavřel Výborný.
Babišův návrh neprošel
Návrh předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše na pětileté zmrazení platů vrcholných politiků pak koaliční vláda odmítla – má vlastní plán, jak s platy naložit. Pokud by se platy politiků zamrazily, v budoucnu by pak musely „dramaticky„ skokově vzrůst.
Ministři projednají také nařízení, podle kterých se od ledna zvýší náhrady za ztrátu výdělku po pracovním úrazu či po nemoci z povolání, ale také pro pozůstalé po zemřelých pracovnících. Ministerstvo obrany pak předloží informace o veřejné zakázce na nákup přenosných protitankových řízených střel Spike.
Stav nebezpečí prodloužen
Kabinet také vyhověl žádosti Moravskoslezského kraje o prodloužení stavu nebezpečí, aby měl kraj volnější ruce, co se odklízení následků zářijových povodní týče. Bude se ovšem nadále týkat jen některých obcí s rozšířenou působností, které ho stále potřebují. Konkrétně jde o Bohumín, Bruntál, Krnov, Opavu a Ostravu. „Naopak dnes skončí v obcích s rozšířenou působnosti Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí a Kravaře," řekl Výborný. Mimořádný stav v Moravskoslezském kraji byl vyhlášen 14. září. Kabinet naposledy v říjnu podpořil jeho prodloužení do dneška.
Vláda měla na programu i personální změny v Radě pro výzkum, vývoj a inovace a správních radách zdravotních pojišťoven. Kvůli účasti premiéra Petra Fialy (ODS) na klimatickém summitu v Baku jednání řídil vicepremiér Vít Rakušan (STAN).
TOTALITĚ zdar