Fiala vyrazil na klimatickou konferenci do Baku. Jednal s africkými lídry, Tálibán ignoruje
Český premiér Petr Fiala dnes na okraji konference OSN o změnách klimatu COP29 v Baku absolvoval sérii bilaterálních schůzek, mimo jiné s hostitelem akce, ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem či pákistánským premiérem Šahbázem Šarifem. O prohlubování vztahů a rozšiřování ekonomické spolupráce jednal také s novým prezidentem Etiopie, kterým je bývalý ministr zahraničí Taye Atske Selassie, či s první ženou v čele konžské vlády Judith Suminwaovou Tulukaovou. Šéf OSN Guterres vyzval v Baku světové lídry k akci. Bohatí způsobují problém, chudí za něj platí nejvyšší cenu, řekl.
„Je tu velký potenciál, abychom zlepšili pozici našeho obchodu a našich firem v této velmi lidnaté africké zemi,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS) o jednání s konžskou premiérkou. „Naše vztahy (s Etiopií) se opravdu velmi slibně rozvíjejí, ať už v obranném průmyslu, v ekonomice, anebo i kulturní oblasti,“ prohlásil. Připomněl také společný projekt modernizace etiopského letectva.
S pákistánským premiérem se Fiala shodl, že obě země mají zájem rozvíjet vztahy a posilovat ekonomickou spolupráci. „Je to pro nás určitě zajímavé,“ podotkl. S prezidentem Alijevem jednal o projektech spolupráce rozběhnutých v Ázerbájdžánu.
„Je velký zájem o ČR, o české firmy, o spolupráci s naší zemí. Naši partneři nás dobře znají, váží si nás. Byl jsem i překvapen někdy velmi milými slovy a detailní znalostí toho, co v ČR děláme,“ zdůraznil. „Setkal jsem se s lídry, kteří zastupují půl miliardy lidí, když to tak v hlavě počítám, a tak to nějaký význam, určitě má,“ dodal.
Politická jednání podle Fialy mají pomoci vytvořit prostor pro české firmy, aby mohly rozvíjet své nabídky, projekty a společné obchody, anebo posunout stojící projekty. „V naprosté většině případů to funguje,“ ujistil.
„Máme co nabídnout právě v oblastech, které tyto státy zajímají. Jasně, že to je obranný průmysl, kde patříme ke špičce a naše firmy mají obrovské renomé. Je až překvapivé, jak dobře si toho v jiných zemích všímají. Je to ale také těžební průmysl, zemědělství, zdravotnictví, je to využívání vody a doprava,“ dodal český premiér.
Ohledně účasti delegace vlády afghánského islamistického hnutí Tálibán na konferenci v Baku Fiala poznamenal, že tuto otázku by bylo lepší položit organizátorům, v tomto případě z OSN. „S nikým z těch problematických hostů jsem se nesetkal, ale je to klimatická konference, kde je asi 200 delegací (...) Já se s takovými lidmi nesetkávám, ale koho pozvali organizátoři, toho pozvali,“ řekl.
Afghánistán se účastní konference COP 29 v ázerbájdžánském Baku, poprvé od návratu vlády Tálibánu k moci v roce 2021. Tálibán usiluje o zapojení do mezinárodních diskusí o změně klimatu, neboť Afghánistán je v tomto ohledu podle statistik šestou nejzranitelnější zemí. Potýká se s náhlými povodněmi, suchem a dalšími přírodními katastrofami, které vědci spojují se změnou klimatu. Jen v květnu zemřelo při záplavách více než 350 Afghánců, uvedla dříve agentura AFP. Dodala, že tálibánský režim nyní oficiálně neuznává žádná země, ale zdroje AFP uvedly, že delegaci mohl být udělen status pozorovatele. Ázerbájdžán v únoru znovu otevřel své velvyslanectví v Kábulu, ale oficiálně vládu Tálibánu neuznal.
Baku vnímá pořadatelství jako potvrzení vzestupu země na mezinárodní scéně a příležitost k „ozelenění“ místního režimu, což o sobě dalo vědět i výsadou nových parků v předvečer konference, a to i nedaleko městského okruhu závodů formule 1 v Baku.
Nevládní organizace se obávají, že klimatická konference COP zůstane ve stínu zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem a avizovaného, již opakovaného odstoupení USA od pařížské klimatické dohody.
😁 😁