Máselná krize není, prohlásil Výborný. Viděl kostku za 52 Kč. S Havlíčkem se střetl o cenách
Ministr zemědělství a předseda lidovců Marek Výborný (KDU-ČSL) odmítl, že by v Česku byla máselná krize. Máslo v obchodech stále lze koupit. Uznal nicméně, že je nepřiměřené drahé, vinu hází na řetězce a potravináře. Podle místopředsedy ANO Karla Havlíčka jsou hlavním problémem vyšší ceny vstupů, například energií a hnojiv. Politici se o cenách potravin střetli v pořadu Partie na CNN Prima News.
„To, co se teď děje na trhu, například v případě másla, tak to není máselná krize, protože másla je dostatek,“ prohlásil Výborný. Cena, kdy jedna kostka másla místy stojí i přes 70 korun, ale podle něj je přemrštěná. Na druhou stranu samotný viděl i levnější máslo. „Já jsem byl minulý týden nakoupit v jednom řetězci a tam měli máslo za 52 korun,“ konstatoval Výborný.
Podle něj za zdražení mohou potravináři a obchodníci, kteří zneužili situace před Vánoci. „Problém není na straně chovatelů, zemědělců. Není problém ani ten, co říkají potravináři, že mléko má nižší podíl tuku. Není problém ani u energií,“ popsal Výborný. Obchodníci a mlékárny jen podle něj daly na máslo velkou přirážku, což dokazují akce, kdy máslo najednou stojí o 20 korun méně.
Havlíček je přesvědčen, že jedním z hlavních důvodů zdražení je růst cen energií a obecně výrobních vstupů. Zároveň přiznal, že jde zřejmě i o obchodní taktiku řetězců, zmínil v této souvislosti čokoládové vánoční kolekce za 600 korun. Vláda podle něj nedělala dost, aby ceny energií byly nižší. A také svými kroky omezila zejména střední zemědělce.
To Výborný odmítl a připomněl, že jedny z největších mlékáren v Česku vlastní Havlíčkův stranický šéf Andrej Babiš. „Vy tady mluvíte jako komunistický činitel,“ odmítl ministrova slova Havlíček. Nesouhlasil s tím, že by podíl viny nesl šéf hnutí ANO, ačkoliv je výrazným potravinářem a výrobcem hnojiv.
Výborný konstatoval, že z pozice ministra zemědělství nemá páky na to, aby ceny šly dolů. „Opravdu nejsem ten, kdo má nástroje na ovlivňování cen potravin,“ upozornil s tím, že ministerstvo dohlíží hlavně na kvalitu a bezpečnost potravin. Později ale přiznal, že se zeptá obchodní inspekce, aby situaci prověřila.
„Když ty ceny jsou dole, tak je to naše zásluha, ale když jsou nahoře, tak za to nemůžete,“ oponoval Havlíček, který zároveň negativně hodnotil nápad ovlivňovat trh. „Nesnažte se kreativně ovlivňovat zemědělce, potravináře, řetězce (…) Oni se stejně budou chovat tržně,“ míní druhý muž ANO.
Nejlepší by podle Výborného bylo, kdyby mlékárny a řetězce přestaly zbytečně z lidí před Vánoci vytahovat peníze a samy uznaly, že to je špatné. Celou situaci označil za nedůstojnou.
Prouza: Stát nástroje má
„Kdyby si ministr Výborný zjistil alespoň základní data, viděl by, že jím dotovaná Potravinářská komora rozjela necelý rok před volbami masivní komunikační kampaň, která má obhájit umělé zdražování dodávek českých velkopotravinářů,“ reagoval dnes na slova Výborného prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Část zdražování másla je podle něj oprávněná a dochází k ní v celé Evropě. „Stát má dost nástrojů na to, aby si na velkovýrobce potravin došlápnul, zejména když celá jejich kampaň působí velmi koordinovaným dojmem. Stačilo by, kdyby se podíval na ziskovost firem v celém dodavatelském řetězci,“ dodal.
Jak je možné, že kg husy v Lidlu, za 425,-a v Penny za 159,-? Jak si toto vysvětlit? A horko po celé Evropě,a jen v Česku to má vliv na cenu másla? To je ale Kocourkov, ta Česká republika, ...