ONLINE 28. říjen: Pavel vyznamenal papeže, architektku Jiřičnou, sportovce i umělce
Během státního svátku 28. října se konala řada akcí napříč republikou, ty hlavní tradičně v Praze – od piety na Vítkově přes dny otevřených dveří ve Strakově akademii, Sněmovně či Senátu po udílení státních vyznamenání na Pražském hradě. Mezi vyznamenanými je například někdejší papež Jan Pavel II. nebo architektka Eva Jiřičná. Prezident Petr Pavel ocenil také kapitána hokejových mistrů světa Romana Červenku nebo Karla Kučeru, který padl v bojích o ukrajinský Bachmut. V poledne rovněž jmenoval nové generály v Míčovně na Hradě.
- v 10:00 se uskutečnil p Pietní akt na pražském Vítkově ke 106. výročí vzniku samostatného československého státu. Zúčastnil se prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS), premiér Petr Fiala (ODS), náčelník generálního štábu Karel Řehka, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a další.
- 20:00 Petr Pavel udělil státní vyznamenání ve Vladislavském sále na Pražském hradě.
- Den otevřených dveří připravila Poslanecká sněmovna i Senát.
- Na státní svátek 28. října musí být zavřené obchody nad 200 metrů čtverečních.

Podle slovenského prezidenta Petera Pellegriniho nedorozumění či vyjádření politických špiček nedokážou zastínit bratrský charakter vzájemných vztahů mezi Českem a Slovenskem.
„Národy budou existovat další desetiletí a staletí, politici se mění. Vztahy někdy kopírují aktuální nálady v politických stranách a vládách. Byli jsme příkladem pro celý svět, jak se dva spřátelené národy dokážou mírovou cestou rozdělit, založit vlastní státy a navzdory tomu zůstat trvale propojené,“ řekl Pellegrini.

Předsedové ODS Petr Fiala, TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a lidovců Marek Výborný dnes podepsali memorandum o společné kandidatuře ve sněmovních volbách. Koalice Spolu je chce příští rok vyhrát a sestavit středopravicovou vládu, řekl Fiala před podpisem dokumentu. Podle představitelů všech tří stran budou příští sněmovní volby soubojem demokratických stran s levicí a populisty, koalice Spolu to chce připomínat v kampani.
Program chce koalice Spolu představit v únoru, pak budou pokračovat kroky k sestavení a schválení kandidátek, řekl premiér Fiala. „Čelíme soupeřům, kteří jsou připravení lhát, říkat nesmysly a působit na nejnižší lidské vášně,“ řekl Fiala. „Jsme schopní v tomto souboji zvítězit,“ dodal.

Vznik Československa v roce 1918 představoval základ svobody také pro Slovenky a Slováky a rovněž byl základním kamenem pro budoucí samostatný stát, řekl dnes novinářům slovenský prezident Peter Pellegrini při příležitosti k 106. výročí založení někdejšího společného státu Čechů a Slováků. Vztahy mezi Českem a Slovenskem, které poznamenalo rozhodnutí české vlády přerušit mezivládní konzultace s Bratislavou, by podle Pellegriniho neměly být narušeny drobnými nedorozuměními a vyjádřeními politiků.
„Možná dříve převažovaly názory, že to bylo více rozhodnutí z Prahy nebo Čechů. Potřebovali jsme chvilku k tomu, abychom získali větší sebevědomí, abychom se více emancipovali a pochopili, že to je i náš významný počin naší historie,“ uvedl Pellegrini. Společně s českým velvyslancem na Slovensku Rudolfem Jindrákem položil věnce k památníkům československé státnosti a spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika.

Prezident Petr Pavel povýšil do generálských hodností vybrané vojáky, hasiče, policisty a celníky. Na generálmajora povýšil ředitele Vojenského zpravodajství Bartovského nebo náčelníka Vojenské policie Ročka. Celkem povýšil osm mužů.
Dnešní den je podle Pavla pro povýšené generály nejen naplněním ambicí a prestiže, ale také zúročením mnoha let studia, celoživotního vzdělávání a náročných požadavků kladených na jejich funkce. Vyzdvihl také jejich rodiny, manželky, partnerky a děti. „Protože zcela jistě práce, kterou jste museli k dosažení hodnosti a funkcí věnovat, se na rodinném životě odráží,“ řekl prezident v krátkém projevu.

Podívejte se na průběh pietního aktu u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu na pražském Vítkově:

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) připomněla na Vítkově svou nedávnou cestu do ukrajinského Zborova, kde navštívila památník československých legionářů. „Nemůžeme nevzpomenout na konflikty, které kolem nás probíhají,“ doplnila. Ocenila zároveň, že 28. říjen si chodí na Vítkov připomínat stále více občanů.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová popřála státu a jeho občanům svobodnou a demokratickou budoucnost. „Občané o tom mohou sami rozhodnout ve volbách nebo se i angažovat,“ řekla novinářům. Mnozí mohou podle ní demokracii vyčítat, že nemá jen světlé stránky. „To patří ke každému lidskému konání. Vždycky budeme muset překonávat určitá úskalí,“ dodala.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil na Vítkově parafrázoval známou větu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, že demokracii už Československo má, teď ještě potřebuje demokraty. „Demokraty už Česká republika má a teď je potřeba je naučit bránit demokracii a svobodu, týká se to nejen Česka, ale i zemí kolem,“ řekl předseda Senátu. „Dneska vzhledem k tomu, co se děje kolem nás, bychom měli zejména pomáhat,“ dodal ve zjevné narážce na boj Ukrajiny proti ruské agresi.

Položením věnce u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na pražském Hradčanském náměstí dnes dopoledne prezident Petr Pavel uctil památku zakladatele Československé republiky. Učiní tak později také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a další členové horní parlamentní komory.
Pietní akt byl bez projevu, prezident neposkytl vyjádření ani přítomným novinářům. Na náměstí dorazilo 200 až 300 lidí, většina hlavu státu ocenila potleskem. Jedna žena nazvala Pavla podporovatelem války v souvislosti s konfliktem na Blízkém východě a českou podporou Izraele.

U hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově dnes položili věnce prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), náčelník generálního štábu Karel Řehka a ministryně obrany Jana Černochová (ODS), pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a arcibiskup Jan Graubner.
Pietního aktu se zúčastnili také zástupci opozice, například předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová a stínový premiér ANO Karel Havlíček. Památku padlých vojáků přítomní uctili minutou ticha.
Akce k založení republiky se dnes konají i na dalších místech země. Prezident Pavel a další představitelé státu položí věnce také k pomníku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na pražském Hradčanském náměstí. V poledne Pavel jmenuje nové generály a večer na Pražském hradě předá státní vyznamenání pro 56 osobností.

Prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala (ODS) a další představitelé státu dnes u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli 106. výročí vzniku Československa. Položili věnce u hrobu Neznámého vojína. Tradičního pietního aktu se zúčastnili také zástupci armády, církve a hlavního města i váleční veteráni. Doprovodil ho přelet armádních letadel a vrtulníků.
Vojáci na čestný dvůr památníku na Vítkově jako každoročně přinesli historické armádní prapory za zvuků husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci. Vojenská hudba zahrála také státní hymnu. Po položení věnců zazněla na památku padlých vojáků Večerka a čestná salva. Na závěr piety vojáci odkráčeli slavnostním pochodem a nad památníkem prolétly tři vrtulníky Viper a Venom, dva bitevníky Alca a dvě stíhačky Gripen.

Představitelé státu se dopoledne zúčastnili tradičního pietního aktu ke Dni vzniku samostatného československého státu u Národního památníku na pražském Vítkově. Podívejte se na fotografie z akce.
Nezávislost a svoboda jsou křehké, je třeba o ně pečovat, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na Vítkově. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) poukázal na dění kolem, zdůraznil potřebu bránit demokracii.

Dnešní slavnostní den na svém twitterovém účtu připomněl i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Dnešní den je svátkem vlastenectví, a to patří všem. Nenechme si ho ukrást těmi, kteří tento pojem zneužívají k vyvolávání nenávisti vůči druhým. Oslavme výročí 28. října, jako by to byly naše vlastní narozeniny. Ony totiž jsou,“ napsal šéf Starostů.
Dnešní den je svátkem vlastenectví, a to patří všem. Nenechme si ho ukrást těmi, kteří tento pojem zneužívají k vyvolávání nenávisti vůči druhým. Oslavme výročí 28. října, jako by to byly naše vlastní narozeniny. Ony totiž jsou! 🇨🇿
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) 28. října 2024

Veřejnosti se dnes otevře také Senát. Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout prostory Valdštejnského i Kolovratského paláce.
„Budeme mít možnost se potkat také osobně. V 9:00 se i s dalšími senátory můžeme setkat přímo v Jednacím sále. U busty T. G. Masaryka po krátkém pozdravení uctíme jeho památku. V průběhu dne se pak pro Vás otevřou i některé senátorské kanceláře. Od 17:00 budu se studenty diskutovat v Jednacím sále a bude dostatek času i na dotazy,“ napsal k pozvánce předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS).

Československá obec legionářská odpoledne pořádá u pomníku na pražském náměstí Pod Emauzy vzpomínkové setkání k uctění památky padlých legionářů. Bohoslužbu s modlitbou za domov odpoledne v hradčanském kostele svatého Jana Nepomuckého povedou pražský arcibiskup Jan Graubner a předseda Ekumenické rady církví Tomáš Tyrlík.

„Milá republiko, přeji ti krásné 106. narozeniny! Přeji ti, abys byla stále plná úžasných a sebevědomých lidí všech generací, skvělých vědců, podnikatelů, živnostníků, řemeslníků, sportovců, lékařů, sestřiček, policistů, hasičů, vojáků, prostě všech, které ti závidí celý svět. Vše nejlepší!“ uvedl na facebooku šéf ANO a expremiér Andrej Babiš.

Den otevřených dveří ve Strakovce
Letos podruhé a naposledy se uskuteční den otevřených dveří i v sídle Vlády ČR – Strakově akademii.
„Státní svátky 28. září a října jsou již tradičně spojeny se dny otevřených dveří v sídle vlády. Jsem rád, že tomu je tak i v letošním roce a veřejnost bude moci navštívit místa, která využívají členové vlády a pan premiér pro společná jednání či protokolární přijetí například zahraničních návštěv,“ uvedl zástupce vedoucí Úřadu vlády a vrchní ředitel Sekce pro právo a ekonomiku Filip Minář.
„Prohlídková trasa s výkladem zkušených průvodců začíná ve vstupní hale Strakovy akademie z nábřeží Edvarda Beneše, návštěvníci dále uvidí prostory jednacího sálu vlády, zastaví se u vitráže s bustou T. G. Masaryka, prohlédnou si nový i starý tiskový sál a prohlídku zakončí procházkou po zahradě, kterou následně opustí bránou na Kosárkovo nábřeží,“ uváí Úřad vlády na svých stránkách.

Přístupný dnes v Praze bude veřejnosti i Petschkův palác v ulici Politických vězňů. Budovu, v níž mělo za druhé světové války hlavní úřadovnu gestapo, využívá ministerstvo průmyslu a obchodu. Prohlídka připomene i filmy a seriály, které se v paláci natáčely.
Neoklasicistní Petschkův palác je oblíbeným místem pro české i zahraniční filmové produkce, v průměru se v něm natáčí šest filmů ročně. V budově vznikaly například filmy Vlny, Anthropoid, Masaryk, Jeden život, Milada, Lída Baarová nebo oscarový film Králíček Jojo. Prohlédnout si lidé mohou také reprezentační prostory s dobovým nábytkem a zařízením nebo zrenovovaný bankovní trezor. Přístupná bude i takzvaná Pieta – prostory zachycující temnou historii budovy v období okupace s vyšetřovnami a celami, v níž příslušníci gestapa vyslýchali a mučili české vlastence a odbojáře.

Ministerstvo zemědělství na dnešní státní svátek otevírá svou hlavní budovu na Těšnově. Komentované prohlídky interiérů zavedou návštěvníky do prostor bývalého reprezentativního bytu ministra, do jeho současné pracovny, jednacích sálů a dalších prostor.
Historická budova ministerstva zemědělství se podle návrhu architekta Františka Roitha od roku 1928 stavěla za pomoci tehdy nejmodernější techniky, například čtyřicetimetrových jeřábů či železobetonu. Poprvé v Praze byl při její stavbě použit litý beton, díky čemuž byla jeho hrubá stavba hotová za pouhý rok.

Den vzniku republiky zvolily k oznámení společné kandidatury do sněmovních voleb 2025 strany vládní koalice. Předsedové ODS, TOP 09 a KDU-ČSL – Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová a Marek Výborný se k podpisu memoranda sejdou po poledni v pražském Mánesu. Naplánovanou tam mají i následnou tiskovou konferenci.
Necelý rok před termínem řádných voleb začnou strany vládní koalice jednat o algoritmu zastoupení stran na společné kandidátce, volebních lídrech, jejich postavení na volební listině i o programu. S uzavřením dohody strany čekaly na volební sjezd KDU-ČSL, který před týdnem deklaroval vůli v projektu pokračovat.

Zkouška na Hradě
Prezident Petr Pavel a první dáma Eva Pavlová za sebou mají zkoušku na pondělní slavnostní večer na Pražském hradě – na předávání státních vyznamenání ve Vladislavském sále. Pro Pavla na rozdíl od loňského roku již nepůjde o novinku, metály v den státního svátku předá podruhé. V předvečer svátku prozradil, že uděleno bude cekem 56 vyznamenání.

Řád bílého lva pro Kunderu či Kryla?
Koho navrhla Sněmovna na udělení nejvyššího státního vyznamenání? Seznam adeptů na Řád bílého lva je pořádně dlouhý a jsou v něm Kundera, Karel Kryl či Eva Filipi.
Osobnosti navržené Sněmovnou na Řád bílého lva: Jiří Brady in memoriam (podnikatel, přeživší holokaustu), Ota Brück in memoriam (voják, účastník zahraničního odboje), Jan Čapek in memoriam (sokol a legionář), diplomatka Eva Filipi, pražský arcibiskup Jan Graubner, Sergěj Jan Ingr in memoriam (armádní generál, legionář, ministr, diplomat), Karel Kryl in memoriam (písničkář), Milan Kundera in memoriam (spisovatel), František Moravec in memoriam (armádní generál, legionář, za druhé světové války šéf exilové zpravodajské služby), Jan Vančura in memoriam (právník, generál justiční služby, odbojář), Hugo Vojta in memoriam (generál, legionář, odbojář, vojenský velitel Sokola) a Otakar Zahálka in memoriam (generál, legionář, odbojář).

Tradiční pieta na Vítkově
Petr Pavel ani letos nebude chybět na Vítkově - v 10:00 tam začíná pietní akt ke 106. výročí vzniku samostatného československého státu. Zúčastnt se mají rovněž ministryně obrany Jana Černochová (ODS), premiér Petr Fiala (ODS), náčelník Generálního štábu Karel Řehka, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) či pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

„Byla doba, kdy jsem slavnostní ceremoniál udílení státních vyznamenání nenavštěvovala, protože prezidentem byl člověk, který ostatní jen urážel a rozděloval společnost. To je naštěstí pryč. Moc se těším na důstojnou oslavu Vzniku samostatného Československa,“ uvedla na instagramu šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a zveřejnila pozvánku na Hrad.

Den otevřených dveří ve Sněmovně
Poslanecká sněmovna pořádá 28. října den otevřených dveří. Co návštěvníky čeká a kdy a kam dorazit? „V Thunovském paláci si návštěvníci budou moci prohlédnout hlavní jednací sál, slavnostní schodiště, sál Dagmar Burešové nebo novinářské atrium. V kuloárech před jednacím sálem je dále výstava věnovaná poslancům, kteří byli aktivní v sokolském hnutí,“ uvádí PSP ČR na svých stránkách.
„Zájemci mohou přijít od 9:00 do 16:00 hodin. Prohlídky začínají u vchodu ve Sněmovní 4. Během Dne otevřených dveří se veřejnost může podívat také do Parlamentária. Jde o edukační prostor, ve kterém se návštěvníci s pomocí multimediálních prezentací seznámí s historií, posláním a činností parlamentu. Pro zájemce bude otevřeno také Informační středisko. Obě místa jsou dostupná z Malostranského náměstí. Vstup je zdarma. Při příchodu do budovy Poslanecké sněmovny je nutné počítat s bezpečnostní kontrolou,“ dodává v pozvánce Sněmovna.
Pravda, smutny to je ale tyhle dva se b nestydi