Senátní volby vyhrálo poprvé ANO. Další propad, úspěšný STAN. Hilšer končí a nováček Šlachta
Hnutí ANO poprvé v historii vyhrálo senátní volby, získalo v nich letos osm mandátů z 27 možných. ANO si tak bude nárokovat křeslo ve vedení horní komory. Jeho společný klub se SOCDEM může být poprvé v historii s nejméně 13 členy třetí nejsilnější frakcí v Senátu. Kandidáti, které nominovaly strany vládní koalice, zvítězili dohromady v 15 obvodech. Vláda se tak i nadále bude moci v Senátu opřít o většinu nejméně 59 křesel z celkových 81. V čele horní parlamentní komory se vší pravděpodobností zůstane Miloš Vystrčil (ODS). Dění kolem senátních voleb jsme sledovali v podrobné reportáži.
- Hnutí ANO poprvé v historii vyhrálo senátní volby, získalo v nich letos osm mandátů z 27 možných, dva senátory získalo už v prvním kole
- Nejúspěšnější z vládních uskupení bylo hnutí Starostů, získalo dohromady šest mandátů. ODS obhájila pět z deseti křesel, KDU-ČSL obě a z nominantů TOP 09, která obhajovala jedno křeslo, zvítězili dva
- Ve zbývajících obvodech se prosadili zástupci SOCDEM, SEN 21, Přísahy a Stanislav Balík jako nezávislý kandidát
- K finále senátních voleb přišlo 17,5 procenta voličů, což je o jeden procentní bod více, než jaká byla účast při předchozích volbách v roce 2018 v obvodech, kde se volilo letos.
- V 1. kole byla zvolena pětice Pavel Fischer (za TOP 09), Jana Mračková Vildumetzová (ANO), Martin Bednář (ANO), Petr Vícha (SOCDEM) a Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, kterou jste našemu online přenosu ze senátních voleb věnovali. Situaci na politické scéně budeme sledovat i nadále. Vše důležité najdete na Blesk.cz.

Poslankyně ODS Eva Decroix je po debatě s Olgou Richterovou (Piráti) na TV Nova zklamaná. „Tři roky se spolu slušně bavíme a respektujeme, že sic mají jen čtyři hlasy, ale spoustu funkcí. Diskutujeme trpělivě o jejich transparentních a byrokratických požadavcích, které sice často považujeme za pitomost, ale hledáme konsensus. Taky opakovaně říkáme, že digitalizaci stavebního řízení je třeba brát vážně,“ napsala na facebook.
Piráti podle ní DSŘ „podělali“ a postrádají sebereflexi. „Způsobí vlastní neschopností situaci, kdy i jinak trpělivý premiér dospěje k názoru, že to takhle dál nejde. A Piráti se místo sebereflexe jak lusknutím prstu zblázní, začnou nás označovat kmotry, melou o zákulisních vlivech, oligarších, uráží, špiní,“ postěžovala si.

K dalším oceněným Stříbrnou medailí předsedy Senátu patřili zakladatelka neziskové organizace Nevypusť duši Marie Hájek Salomonová, spoluzakladatelka expertní komunity dobrovolníků Česko.Digital Eva Pavlíková, režisérka animovaných dokumentů Diana Cam Van Nguyen „za odvahu tvořit obrazy nitra“, tvůrce kanálu Jirka vysvětluje věci Jiří Burýšek, dirigent Jakub Hrůša, influencerka Tereza Salte a vědec v oboru umělé inteligence Tomáš Mikolov.
Společnou medaili dostali historik Aleš Kýr a archivářka Alena Šimánková, kteří se zabývají osudy lidí vězněných komunistickým režimem, stejně jako zakladatelé projektu Moderní sebeobrana Jasmína a Pavel Houdkovi.

Filozofická fakulta Karlovy univerzity a její děkanka Eva Lehečková, herec Ivan Trojan, zakladatelka webu tapolitika.cz Lenka Benešová nebo někdejší diplomat Michael Žantovský patří k těm, kdo letos obdrželi Stříbrnou medaili předsedy Senátu. Na ceremoniálu, který se konal potřinácté, dnes odpoledne předal předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil (ODS) 13 ocenění, stejně jako loni.
Vystrčil v úvodu ceremoniálu vyzdvihl nasazení laureátů, kteří pomáhají ostatním. Uvedl, že životní příběhy oceněných by se daly formulovat do přikázání, aby se lidé nenechali zastrašit, pomáhali bližním v nouzi a ohrožení, byli druhým oporou, bojovali proti faulům a nepravdám nebo hledali smíření. „Nikdy se nevzdávejme. S láskou lze zvítězit i proti přesile. Buďme odvážní, buďme svoji a nikdy se nedejme prodat ani koupit,“ řekl Vystrčil.

Letošní druhé kolo senátních voleb tradičně provázel nízký zájem voličů. K urnám přišlo jen 17,54 procenta oprávněných. Je to pátý nejnižší výsledek u druhého kola od vzniku Senátu, pokud se počítají pouze řádné volby. Nejnižší volební účast letos byla na Prostějovsku, kde přišlo k urnám pouze 12,15 procenta z těch, kdo mohli volit. Na opačném konci žebříčku byla Opava s účastí 23,3 procenta.
Z obcí měl nejnižší volební účast Třebařov na Svitavsku, kde přišlo jen 3,11 procenta voličů. Následoval Malíkov, rovněž na Svitavsku, s účastí 3,53 procenta. Nízký zájem měli o volby i lidé v České Vsi na Jesenicku. V obci, kterou se před dvěma týdny prohnala ničivá povodeň, přišlo k urnám 4,11 procenta voličů.

Změna zákona, která stavebním úřadům umožní vrátit se k systémům používaným před digitalizací, bude podle místopředsedy ODS a ministra financí Zbyňka Stanjury připravena do několika dní, tedy příští týden. Předložena by v zájmu rychlého schválení neměla být jako vládní návrh, ale jako poslanecká úprava již projednávané novely o obnovitelných zdrojích energie, potvrdil dnes Stanjura v pořadu Otázky Václava Moravce.

Místopředsedkyně ANO Alena Schillerová v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi souběh funkcí v případě Vildumetzové nevyloučila, podle ní je to „pracovitý, výkonný člověk“. Místopředseda ODS Zbyněk Stanjura k tomu uvedl, že ODS nebude kandidáta ANO na místo ve vedení Senátu lustrovat. Podotkl, že Senát bude o počtu místopředsedů pro další funkční období teprve rozhodovat. Po předchozích volbách v roce 2018 měla horní parlamentní komora pět místopředsedů, nyní má čtyři.

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová navrhne svému klubu při novele státního rozpočtu na letošní rok podpořit stav legislativní nouze. Schillerová to dnes řekla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Jak se klub postaví k novele, nechtěla předjímat. Dá si podle ní celou řadu podmínek.

Piráti podle jejich končícího předsedy, vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše opustí vládu i koalici v úterý po jednání poslaneckého klubu, kdy také podají demisi ministři zahraničí Jan Lipavský a pro legislativu Michal Šalomoun. Bartoš to dnes uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Bartoše premiér Petr Fiala (ODS) odvolal z vlády k pondělku, kdy skončí také vnitrostranické hlasování Pirátů o odchodu z kabinetu.

Jednička vítězného hnutí ANO v Karlovarském kraji Jana Mračková Vildumetzová teprve probere s vedením hnutí, zda bude karlovarskou hejtmankou. Kraj podle ní potřebuje silné vedení. Vildumetzová, která je rovněž nově zvolenou senátorkou, to dnes řekla v televizi CNN Prima News. Vedení kraje se dá ale podle ní s pozicí v Senátu skloubit. Hnutí ANO chce podle ní v úterý 1. října ustanovit senátorský klub, zvolit vyjednávací tým a strategii do Senátu. Kandidaturu na místopředsedkyni Senátu nevyloučila.
„Budu chtít o tom hovořit s vedením hnutí ANO (zda se stane hejtmankou kraje), ale dostala jsem obrovskou důvěru voličů,“ řekla. Vildumetzová dostala nejvyšší počet preferenčních hlasů v Karlovarském kraji vůbec, a to 7528 kroužků. „Máme silný mandát, 28 zastupitelů ze 45, a Karlovarský kraj potřebuje nejvíce pomoci a potřebujeme silného hejtmana a silné vedení,“ řekla v pořadu.

Předseda vlády nevyloučil možnost, že by se při odchodu Pirátů z vlády zrušil post ministra pro legislativu, ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo zahraničí by si mohly v takovém případě rozdělit hnutí STAN a ODS.
Premiér Petr Fiala (ODS) chce, aby nejpozději do středy bylo úplně jasno o podobě koalice, do 14 dnů má být kabinet úplný, funkční a akceschopný. Řekl to dnes v televizi CNN Prima News.

Premiér Petr Fiala (ODS) nevidí důvod pro to, aby koalice ve Sněmovně po případném odchodu Pirátů z vlády žádala o důvěru. Řekl to dnes v televizi CNN Prima News. Na programu kabinetu se nic nezmění a zároveň koaličním poslancům zůstane většina, uvedl. S Piráty má koalice v dolní parlamentní komoře 108 hlasů, bez nich 104.
"Programové prohlášení vlády, se kterým jsme získali důvěru, trvá dál," řekl Fiala. Považoval by takový krok za show pro opozici. Předseda hnutí SPD Tomio Okamura tento týden České televizi řekl, že chce s hnutím ANO jednat o možném vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. ANO se o věci poradí na poslaneckém klubu.

Osobnosti, které vynikly ve svém oboru nebo přispěly k dobré pověsti České republiky v zahraničí, dnes v Senátu obdrží stříbrné pamětní medaile. Při příležitosti Dne české státnosti, který připadl na sobotu, jim je předá ve Valdštejnském paláci předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS).
Letos podle informací ČTK hodlá stejně jako loni udělit 13 medailí. Ocenění dostávají osobnosti z řad vědců, umělců, sportovců a další veřejně činné osoby. Letošní ceremoniál bude třináctý v pořadí a poprvé se bude konat až den po státním svátku, který byl letos zároveň závěrečným dnem senátních voleb.

Znovuzvolený senátor za Prahu 4 Jiří Drahoš (STAN) včera v České televizi uvedl, že druhé kolo voleb nebral jako formalitu. I minulý týden strávil v kontaktu s voliči. Lidé se podle něj ptali na to, jak si mají vyložit současnou politickou situaci. Odpovídal, že je to věc mezi premiérem Petrem Fialou (ODS) a příslušnými ministry. „Mám prakticky stejný počet hlasů jako v prvním kole, čili tady to asi žádný vliv nemělo,“ uvedl bývalý předseda Akademie věd ČR.

V senátních volbách zaznamenalo historický úspěch hnutí ANO, některé z jeho výrazných tváří si ale i přes to pro vítězství nedotančily. O pět křesel přšla ODS, která poněkud překvapivě prohrála i v Teplicích, dlouhodobé baště Jaroslava Kubery. Výrazný neúspěch pak potkal Piráty. Podívejte se na TOP momenty finále senátních voleb.

„Jablonecko a Semilsko jsou jedny z nejkrásnějších míst v naší zemi, kde žije spousta šikovných a pracovitých lidí. V Senátu se zasadím především o to, abych mohla našemu krásnému regionu ještě víc pomáhat. Lidé tady u nás na severu si zaslouží stejnou kvalitu života jako v Praze nebo jiných velkých městech,“ vzkázala nově zvolená senátorka Lena Mlejnková (za STAN).

„Děkuji všem voličům, kteří přišli ve druhém kole senátních voleb volit. Blahopřeji zvoleným senátorkám a senátorům a děkuji nezvoleným končícím senátorkám a senátorům za odvedenou práci. Jedná se vesměs o pracovité a zkušené politiky. Rozhovorů k výsledkům senátních voleb jsem dnes dával hned několik. Myslím, že jsem tam snad jasně řekl, že důležité především je, aby Senát Parlamentu ČR po volbách nadále plnil svoji roli a všichni senátoři co nejdříve pracovali naplno,“ vzkazuje Miloš Vystrčil (ODS), dosavadní šéf Senátu.
„Pokud se týká složení Senátu, tak odhaduji, že nejsilnějším klubem zůstane Senátorský klub ODS a TOP 09 (cca 29), druhý Senátorský klub - Starostové a nezávislí (cca 18), třetí ANO a ČSSD - senátorský klub (cca 13), čtvrtý Senátorský klub KDU - ČSL a nezávislí (cca 12), Senátorský klub SEN 21 a Piráti (cca 5). Cca používám proto, že není jasné, kolik senátorů zůstane nezařazených. Ustavující schůze Senátu se bude konat 30.10. Tam budou zvoleny orgány Senátu (výbory, komise, podvýbory, vedení Senátu, …) na následující 2 roky,“ dodal k následujícímu senátnímu programu a především síle jednotlivých senátorských klubů Vystrčil.

Shrnutí druhého kola voleb do Senátu:
- Hnutí ANO poprvé v historii vyhrálo senátní volby, získalo v nich letos osm mandátů z 27 možných. ANO si tak bude nárokovat křeslo ve vedení horní komory.
- Kandidáti, které nominovaly strany vládní koalice, zvítězili dohromady v 15 obvodech. Vláda se tak i nadále bude moci v Senátu opřít o většinu nejméně 59 křesel z celkových 81. V čele horní parlamentní komory se vší pravděpodobností zůstane Miloš Vystrčil (ODS).
- Nejúspěšnější z vládních uskupení bylo hnutí Starostů, získalo dohromady šest mandátů. ODS obhájila pět z deseti křesel, KDU-ČSL obě a z nominantů TOP 09, která obhajovala jedno křeslo, zvítězili dva. Ve zbývajících obvodech se prosadili zástupci SOCDEM, SEN 21, Přísahy a Stanislav Balík jako nezávislý kandidát.
- Hnutí Přísaha se stalo novou parlamentní stranou díky úspěchu svého předsedy Róberta Šlachty, který se stal senátorem na Břeclavsku. Naopak opoziční hnutí SPD ani letos nezískalo křeslo v Senátu, neboť jeho jediný finalista prohrál duel na Prostějovsku.
- K finále senátních voleb přišlo 17,5 procenta voličů, což je o jeden procentní bod více, než jaká byla účast při předchozích volbách v roce 2018 v obvodech, kde se volilo letos.
- Podle premiéra Petra Fialy (ODS) vládní koalice v nynějších senátních volbách porazila ANO ziskem 15 mandátů. Označil to za solidní výsledek a splnění cíle ubránit Senát před levicovými populisty.
- Senátorské kluby vládních stran ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN pravděpodobně budou mít v Senátu většinu nejméně 59 křesel z celkových 81. O většinu by koaliční frakce mohly přijít až za dva roky, kdy bude mandát obhajovat 22 jejich senátorů, zatímco za ANO jediný.
- Z 23 senátorů, kteří letos mandát obhajovali, tohoto cíle nedosáhlo 13. Patřil k nim například někdejší prezidentský kandidát Marek Hilšer. Deset senátorů naopak dosáhlo na znovuzvolení, z toho tři v prvním kole. Zbývající čtyři senátoři včetně ministra školství Mikuláše Beka (STAN) o opětovné zvolení neusilovali.
- Jiří Drahoš zůstane za hnutí STAN prvním místopředsedou Senátu, neboť frakce Starostů obhájila všech šest křesel a zůstane s 18 členy druhým nejsilnějším klubem. Senátorský klub KDU-ČSL by měl mít nadále nejméně 12 členů díky tomu, že lidovečtí kandidáti ve volbách znovu zvítězili ve dvou obvodech. Silnějším klubem ale bude ANO a SOCDEM se 13 členy.

Velkou radost z jasného vítězství ve volebním obvodě České Budějovice má nově zvolený hendikepovaný senátor Zbyněk Sýkora (ODS). Po nehodě v roce 2001 a střetu s kamionem připoutaný na invalidní vozík. „Děkuju Míšo,“ vzkázal své partnerce předseda České paralympijského výboru.

Na počty hlasů svedli nejtěsnější souboj ekonom Oldřich Hájek (za ANO) a dosavadní senátor Patrik Kunčar (KDU-ČSL). Novým zástupcem za volební obvod Zlín byl nakonec rozdílem 731 hlasů zvolen Hájek. Poměrně těsný byl i rozdíl mezi vítězným Přemyslem Rabasem (SEN 21) a Jaroslavem Komínkem (KSČM) ve volebním obvodu Chomutov, kde o výsledku rozhodl rozdíl 765 hlasů.

Egyptologa a nyní i nově zvoleného senátora Miroslava Bártu (za STAN) podporovala i Olga Menzelová, vdova po režisérovi Jiřím Menzelovi a Bártova současná partnerka, která neskrývá své nadšení z jeho zvolení.
„Lásko, moc blahopřeji. Jsem na tebe hrdá. Nejenom proto, žes vyhrál, ale především, jak poctivě ses stavěl ke kampani. O tom, jak jsi oblíbený svědčily desítky dobrovolníků, kteří byli ochotni denně stát v metru, na náměstích, na ulicích. Mluvili s lidmi, rozdávali volební noviny, tvoje knihy a ty s nimi. Dvakrát denně. Ráno a večer. Za 4 týdny jsi ani jednou nevynechal. A to se cení. A vím, že se stejnou pracovitostí a empatií se budeš stavět i k práci v Senátu ČR. Nehledě na to, že si myslím, že v Senátu mají být lidé, kteří něco v životě dokázali, aby mohli na základě svých zkušeností mít na co navazovat, co předávat dál a tím dělat náš život lepší. Díky, že máš chuť a odvahu do toho jít!“ vzkázala Menzelová.

Obhájili jsme pozici největšího klubu horní komory, píše na sociálních sítích ministr dopravy Martin Kupka (ODS). „Děkuji všem, kteří přišli k druhému kolu senátních voleb. Gratuluji našim nově zvoleným senátorům - abych byl přesný: senátorce Vladimíře Ludkové a senátorům ZdeňkuHrabovi, Martinu Červíčkovi, Janu Teclovi a Zbyňku Sýkorovi. Gratuluji ještě jednou Pavlu Fischerovi a nově zvolenému senátorovi Břetislavu Rychlíkovi, který za TOP 09 posílí náš společný senátorský klub,“ uvedl v příspěvku.
Děkuji všem, kteří přišli k druhému kolu senátních voleb.
— Martin Kupka (@makupka) 28. září 2024
Gratuluji našim nově zvoleným senátorům - abych byl přesný: senátorce Vladimíře Ludkové a senátorům Zdeňkovi Hrabovi, Martinu Červíčkovi, Janu Teclovi a Zbyňkovi Sýkorovi. Gratuluji ještě jednou Pavlu Fischerovi a nově… pic.twitter.com/dkzrcIEJL4

Nejstarším mezi nyní zvolenými senátory je Jiří Drahoš (za STAN), který obhájil senátorský mandát ve věku 75 let a 221 dní. Nejstarším členem horní komory zůstává lékař Jan Pirk, který získal mandát v roce 2022 a kterému nyní je 76 let. Nejstarším zvoleným senátorem vůbec byl František Čuba, který byl zvolen v roce 2014 ve věku 78 let. Když v únoru 2018 ze zdravotních důvodů rezignoval, bylo to měsíc po 82. narozeninách, a Čubovi tak patří i primát nejstaršího českého senátora v historii. Čuba zemřel v červnu 2019.
Služebně nejstaršími senátory jsou Tomáš Jirsa (ODS) a Jiří Oberfalzer (ODS), kteří byli zvoleni do Senátu poprvé v roce 2004. Jejich mandát by měl trvat do roku 2028. Po nich je služebně nejstarší dvojice senátorů Jiří Čunek a Petr Vícha, kteří zastávají senátorskou funkci od roku 2006, a oba byli letos do horní komory znovuzvoleni. Pokud všichni dokončí své funkční období, budou v Senátu 24 let, čímž v délce mandátu vyrovnají dosavadní rekord Milana Štěcha, který byl senátorem v letech 1996 až 2020.

Průměrný věk nově zvolených senátorů dosahuje hodnoty 53,8 let. Nejvyšší průměrný věk zvolených senátorů byl před dvěma lety, kdy dosáhl hodnoty 59 let. Nejmladší byli noví členové horní komory v roce 2000, kdy jim bylo necelých 50 let.
Nejmladším letos zvoleným členem horní komory se stal Zbyněk Sýkora (ODS), kterému je 40 let a 116 dní. Vůbec nejmladší zvolenou členkou Senátu se v roce 2020 stala Adéla Šípová (bezpartijní za Piráty), které bylo v den zvolení 40 let a 18 dní.

Po volbách v horní komoře zasedne 17 senátorek, což je dosud nejvyšší počet. V uplynulém volebním období jich bylo o dvě méně. Ženy budou nyní tvořit 21 procent všech senátorů. Pro srovnání, v roce 2021 bylo ve volbách do Sněmovny zvoleno 50 žen ze 200 poslanců, tedy čtvrtina.
V letošních senátních volbách byly zvoleny čtyři ženy. Před dvěma lety bylo zvoleno rekordních devět žen, pokud se tedy nepočítají vůbec první volby v roce 1996, kdy se vybíralo všech 81 členů Senátu a zvoleno bylo rovněž devět žen. Nejméně nových senátorek od vzniku horní komory bylo zvoleno v roce 2018, kdy byly do Senátu zvoleny jen dvě ženy.
Politolog sází Na čtyř koalicí