Pět obcí nezvládne volby, zajistí je ministerstvo. A šéf hasičů se obul do povodňových turistů
Ministerstvo vnitra zorganizuje v pátek a v sobotu volby v oblastech postižených záplavami celkem pěti obcím. Dvě desítky obcí zvládnou organizaci hlasování vlastními silami s komplikacemi, ale „více méně bez pomoci“. Den před zahájením hlasování o novém složení krajských zastupitelstev a třetiny Senátu to dnes novinářům řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). V Česku je zhruba 6250 obcí a kolem 14 tisíc okrsků. Ve středu Rakušan hovořil o 35 obcích, kde velká voda způsobí problémy s hlasováním.
- 31 tisíc odběrných míst je stále bez elektřiny, 7 tisíc míst zůstává bez plynu, uvedl Rakušan.
- Slovinsko a Belgie nabídlo Česku vysoušeče. Šéf Starostů jedná i s Chorvatskem či Německem. Stát také zvažuje, že další nakoupí.
- Postupně se obnovují železniční tratě a dálnice D1. Škody jsou ale podle Rakušana masivní.
- Akutní povodňové nebezpečí mizí, řekl ministr vnitra.
- Problémy s volbami má podle Rakušana 35 obcí. Většina ale zvládne hlasování zorganizovat. Pěti z nich pomůže stát.
- Krnov, Litovel, Bohumín, Hanušovice a Mikulovice jsou podle šéfa Starostů nejpostiženější obce. Průběžně se tam zprovozňují trafostanice.
- Pokrytí mobilních operátorů se zlepšuje, počet nefunkčních stanic se snížil, řekl Rakušan. V některých obcích je zatím alternativou satelitní spojení.
- Dobrovolníci se mohou s nabídkou fyzické pomoci zaplaveným hlásit organizacím Český červený kříž, Adra a Diakonie. Samostatně ať nejezdí, řekl generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček.
- Premiér Petr Fiala (ODS) se dnes sejde s Ursulou von der Leyenovou ohledně pomoci z evropských fondů.
„Zajistíme signál, elektrocentrály, zajistíme, aby volební místnosti byly obsluhovány. Jsme schopni zajistit lidi, kteří budou jezdit s urnami jako řidiči,“ uvedl dnes Rakušan k uvedeným pěti obcím, které nejsou samy schopné hlasování zařídit. Ve zrychleném řízení požádalo o doklady 109 lidí, kterým je úřady doručí do začátku hlasování. Hasiči rozeslali v oblastech záplav 256 tisíc zpráv SMS souvisejících s organizací voleb, doplnil.
Kromě Slovinska dostane Česko vysoušeče na pomoc po záplavách i z Belgie. Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) novinářům řekl, že o pomoci jedná i se svými protějšky z Chorvatska a Německa. Stát také zvažuje nákup dalších vlastních vysoušečů, které patří v povodněmi postižených místech mezi nejvíc poptávané věci.
Ministerstvo zahraničních věcí ve středu uvedlo, že Slovinsko poskytlo Česku deset velkých a 250 malých vysoušečů na pomoc po povodních. Pomoc nabídlo více států, podle pondělních informací například Ukrajina, Izrael, Slovensko nebo Spojené státy. Rakušan dnes po jednání ÚKŠ řekl, že kromě Slovinska na český požadavek „pozitivně reagovala“ také Belgie. V kontaktu je také s ministry z Chorvatska a Německa.
Správa státních hmotných rezerv (SSHR) dnes uvedla, že poskytla povodněmi zasaženým obcím techniku za zhruba 300 milionů korun. Šlo především o 2000 vysoušečů, desítky elektrocentrál a kontejnerů na pitnou vodu, stovky lehátek a protipovodňových stěn a desítky tisíc pytlů.
SSHR dnes převzala 260 vysoušečů ze Slovinska, které rozváží do obcí. „Hledáme i další způsoby, případně včetně nákupu vlastních vysoušečů,“ doplnil dnes Rakušan. Vysoušeče považuje za hlavní věc, která bude potřebná na všech zasažených místech.
Lužnice pod rybníkem Rožmberk nad ránem vystoupala na úroveň označovanou za extrémní povodeň, která odpovídá padesátileté vodě. Stupeň ohrožení evidují vedle Lužnice, Nežárky, Blanice a Nové řeky v jižních Čechách, také čtyři místa na dolním toku Labe a rovněž Dyje v Trávním Dvoře pod vodní nádrží Vranov. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před 8:00.
„Většina zasažených vodních toků klesá. V povodí Odry, Moravy, v povodí horního a středního Labe pod úrovní pro 3. SPA. Nad úrovní 3. SPA je ještě Dyje v profilu Trávní Dvůr, dolní tok Labe pod soutokem s Vltavou, toky v povodí Lužnice a Blanice v Husinci,“ uvedl ČHMÚ.
Na měřicí stanici v obci Frahelž na Lužnici pod Rožmberkem se hladina řeky dostala na úroveň extrémního povodňového ohrožení nad ránem. Český hydrometeorologický ústav uvedl, že Lužnice ve Frahelži překročila limit pro padesátiletý průtok, tedy průtok, který je v dlouhodobém průměru dosažen nebo překročen jedenkrát za 50 let. Vzestup hladiny se v posledních hodinách zpomaluje. Hladina Nežárky, která je přítokem Lužnice, klesá.
Třetí povodňový stupeň dnes ráno na jihu Čech evidovaly na Lužnici také stanice Bechyně a Klenovice, dále Nežárka v Hamru, Nová řeka v Mláce a Blanice v Husinci.
Na Labi se drží stupeň ohrožení na dolním toku pod soutokem s Vltavou. Kolem 08:00 přetrvávalo ohrožení v Mělníku za soutokem, Litoměřicích, Ústí nad Labem a Děčíně. Meteorologové očekávají v Mělníku pokles pod třetí stupeň dnes odpoledne nebo večer, v Ústí nad Labem a v Děčíně v pátek.
„Nad úrovní druhého stupně povodňové aktivity je již jen Opava v Děhylově, dolní Morava, většina toku Dyje, toky v povodí Malše, Loučná v Dašicích a Chrudimka v Padrtech,“ uvedli meteorologové.
Rozsáhlé a ničivé záplavy po vytrvalém dešti o víkendu zasáhly zejména Moravskoslezský kraj a sever Olomouckého kraje, s výjimkou západu a severozápadu Čech se ale toky rozvodnily v celé republice. Jihočeské řeky se vrátily na povodňové stupně ohrožení v pondělí, když se déšť přesunul z Moravy nad Šumavu a Novohradské hory.
A co teprve upocený Fiala kdyby vrátil peníze co nacpal do svých účtů a do té východní země, to by bylo super