Volby ONLINE: „Piráti se musí zbavit komoušů,“ míní Lipavský. Ivane, díky, vzkázal Rakušan Bartošovi
Krajské volby skončily triumfem ANO , které získalo 292 krajských zastupitelů, druhá ODS má 106 krajských mandátů, třetí STAN 73. Propadli vládní Piráti, kteří mají pouhé tři zastupitele v Plzeňském kraji, přišli o 96 mandátů! Předseda Pirátů Ivan Bartoš nakonec oznámil rezignaci. „Ivane, díky. Děkuju tobě a celému vedení Pirátů za spolupráci a přeju vám hodně sil. Věřím, že složité období rychle překonáte, protože před námi je ještě rok vládnutí, ve kterém musíme jako vláda zabrat, přinést výsledky a získat zpátky důvěru voličů,“ uvedl Vít Rakušan (STAN). „Piráti se musí zbavit komoušů,“ míní ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Dění kolem voleb můžete sledovat na Blesk.cz online.
- Volby se konaly ve všech krajích ČR s výjimkou Prahy (pražské zastupitelstvo je voleno v rámci voleb do zastupitelstev obcí, které budou v roce 2026).
- Hnutí ANO zvítězilo v 10 krajích. ODS vyhrála v Jihočeském kraji (Martin Kuba), koalice SPOLU v Jihomoravském kraji (Jan Grolich) a Starostové pro Liberecký kraj v Libereckém kraji (Martin Půta).
- Pohořeli Piráti. Oproti 99 mandátm před 4 lety mají pouhé tři v Plzeňském kraji. Republikové předsednictvo Pirátů proto dává k dispozici své funkce, rozhodovat bude široké vedení strany.
- Senátory v prvním volebním kole se letos stalo pět kandidátů, což je nejvíc v historii senátních voleb od roku 1996.
- Celkem se volilo 675 krajských zastupitelů. V krajích do 600 000 obyvatel má zastupitelstvo 45 členů (Plzeňský, Karlovarský, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Vysočina a Zlínský), v krajích nad 600 000 a do 900 000 obyvatel 55 členů (Jihočeský, Ústecký a Olomoucký) a v krajích s více než 900 000 obyvatel 65 zastupitelů (Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský).

Volební účast je obtížné zjistit v některých městech přímo zasažených záplavami. Například mluvčí Krnova na Bruntálsku Dita Círová po poradě s koordinátorem voleb uvedla, že město není schopno takovou informaci zajistit.
V Opavě se volební účast okolo 16:30 pohybovala od čtyř do 11 procent. Právě opavský primátor Tomáš Navrátil (ANO), který se nyní uchází i o post senátora, byl zastáncem odkladu krajských a senátních voleb. Vládu dokonce žádal, aby vyhlásila nouzový stav. Opakovaně poukazoval na to, že připravit volby v situaci krátce po ničivých záplavách bude velmi náročné. Vláda ale už v pondělí avizovala, že se volby konat budou a s jejich přípravami zasaženým obcím stát pomůže.
V Bohumíně, který byl rovněž výrazně postižen záplavami, byla volební účast okolo 16:45 odhadována na zhruba 5,8 procenta. Tamní starosta Petr Vícha (SOCDEM) obhajuje post senátora. Například v Karviné, kterou povodně výrazněji nepostihly, byla účast necelých 8,5 procenta.

Obyvatelé České Vsi na Jesenicku volí v hasičském kontejneru. Ten běžně slouží jako zázemí pro štáb velitele zásahu při mimořádných událostech. Jde o jediné volební místo pro zhruba čtyři kilometry dlouhou obec, nahradilo dvě volební místnosti zničené povodní.

Nízká účast tradičně provází krajské volby ve vyloučených lokalitách v Ústí nad Labem. V 16:00 byla v Ústeckém kraji odhadovaná účast devět procent. Pro srovnání ve volebním okrsku s číslem 1015 na univerzitní koleji přišli do 16:45 odvolit pouze tři lidé. Pod okrsek spadají ulice v Předlicích. Naproti tomu ve volebním okrsku 1021 na Klíši do 16:45 odvolilo 11,9 procenta voličů, zjistila od členů komisí ČTK.
Na základní škole v Mojžíři jsou dva volební okrsky. Lidé z místního sídliště, které je sociálně vyloučenou lokalitou, volí v okrsku číslo 2016. V 15:15 předseda volební komise ČTK řekl, že neodvolilo ještě ani procento voličů. Průběžná účast činila 0,8 procenta. Pod sousední okrsek s číslem 2021 spadají starousedlíci. Účast ve stejnou dobu činila 6,4 procenta. Ještě nižší účast, a to 0,3 procenta, byla v 15:20 ve volebním okrsku 1014 v Předlicích, kde jsou volební místnosti rovněž v místní základní škole.
Ve volebních místnostech v Krásném Březně v Husově ulici do 15:25 odvolilo necelých pět procent voličů. Pod okrsky spadají také ulice, kde žijí obyvatelé ohrožené sociálním vyloučením. Podle zjištění ČTK neevidují volební komise žádné problémy. „Zatím je klid,“ okomentovala situaci jedna z předsedkyň. Policie v kraji podle mluvčí Ilony Gazdošové také v souvislosti s volbami nezaznamenala žádné problémy.

„Asi všichni budeme souhlasit, že je kolem nás spousta problémů, které vyžadují řešení, na které lidi nadávají a nejsou spokojeni. Jediná cesta, jak tyto problémy řešit, nebo jak něco změnit, je právě přes volby. Pokud někdo nechce jenom planě nadávat, tak je dobré jít k volbám a dát hlas tomu zástupci, u kterého očekávám, že ty moje problémy bude řešit podle mých představ,“ uvedl Petr Pavel před úřadem v Černoučku.
„Komplikace určitě budou, o tom nebude pochyb. V některých místech, která jsem navštívil i ve středu, tak ty volby budou velice složité a navíc lidé určitě mají spoustu jiných starostí, než volby,“ podotkl Pavel. „Na druhou stranu tak, jak jsem byl informován a jak jsem to sledoval i v průběhu dneška, tak i v těch nejvíce postižených obcích jsou zajištěny náhradní volební místnosti,“ dodal prezident

Odhady volební účasti v Moravskoslezském kraji, který výrazně zasáhly povodně, nejsou tentokrát k dispozici. Region totiž objíždí pouze jedna krajská kontrolní komise a odhady pouze od ní by nebyly relevantní. Úředníky bylo nutné využít při přípravě mobilních volebních místností nebo ve volebních komisích. ČTK to řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová.
„S ohledem na aktuální složitou situaci nebudeme moci posílat průběžné odhady volební účasti. Region bude objíždět pouze jedna krajská kontrolní komise, údaje by byly nerelevantní. Aby byly volby všude zajištěny, bylo nutné postavit mobilní volební místnosti ve dvou obcích, ve čtyřech obcích personálně pomáhají krajští úředníci,“ uvedla mluvčí.
V mobilních stanech vybudovaných hasiči se volí v Karlovicích a Široké Nivě na Bruntálsku. Birklenová dodala, že krajští úředníci jsou členy volební komise v obcích Zátor, Široká Niva, Nové Heřminovy a Brantice.

Prezident Petr Pavel dorazil do Černoučku, kde odvolil společně s manželkou Evou Pavlovou. Příjezd prezidenta provázelo dlouhé čekání, původně měl odvolit dříve - kolem 16:00.

Pro některé obce nejsou právě probíhající volby jen příležitostí, jak dostat své zástupce do vedení krajů a do Senátu. Například v Kynšperku nad Ohří v Karlovarském kraji obyvatelé v místním referendu rozhodují také o stavbě větrných elektráren.

K volbení urně přišel také poslanec Evropského parlamentu za ODS Ondřej Krutílek. Odvolil v Brně a netajil se tím, že jeho hlas dostala koalice SPOLU.
Právě jsem odvolil u nás doma v Brně. 🗳️
— Ondřej Krutílek (@ondrejkrutilek) 20. září 2024
Můj hlas samozřejmě dostalo @SpoluKoalice , které má v Jihomoravském kraji skvělou kandidátku plnou zkušených a výrazných osobností. Držme si palce, věřím, že tu vyhrajeme! 👍🏻 pic.twitter.com/Z4QaOrGD9r

Armáda poskytla některým obcím na Jesenicku systém Starlink – satelitní vysokorychlostní internet. Ten mohou využít mimo jiné k zabezpečení voleb. Povodně minulý víkend odřízly některé oblasti zejména na severu Moravy a ve Slezsku od přístupu k internetu.
Systémy Starlink zprostředkovávají službu satelitního vysokorychlostního internetu tam, kde momentálně není dostupná pevná komunikační infrastruktura. „V současné době systémy Starlink poskytují své služby v lokalitách Lipová-lázně, Česká Ves, Písečná, Žulová, Velká Kraš, Mikulovice, Bělá pod Pradědem a Kobylá nad Vidnávkou,“ uvedlo ministerstvo obrany. Armáda podle úřadu reaguje na požadavky místních samospráv. Počet míst, kde budou systémy pomáhat, se tak podle něj může ještě navýšit.

Odvoleno má také ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09). Svůj hlas odevzdal v Plzeňském kraji.
SPOLEČNĚ můžeme v Plzeňském kraji vyhrát✌️ pic.twitter.com/OvdXTK8WOf
— Marek Ženíšek (@zenisek_m) 20. září 2024

Svůj hlas odevzdal také předseda Sociální demokracie (SOCDEM) Michal Šmarda. Již dříve uvedl, že cílem strany v letošních volbách do třetiny Senátu je získat v horní komoře větší zastoupení, než má nyní. Podle sociálních demokratů je potřeba, aby v Parlamentu zněl hlas moderní levicové strany.
SOCDEM v horní komoře v současné době zastupuje Petr Vícha v klubu ANO a SOCDEM. Ten letos v Karviné obhajuje mandát právě s podporou těchto dvou uskupení.
U nás ve školce, ve třídě Krtků, jsem právě volil @SOCDEM_cz ! 🧡 pic.twitter.com/3iffZAOJ02
— Michal Šmarda • Sociální demokracie (@MichalSmarda) 20. září 2024

Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan doufá, že účast v krajských volbách bude alespoň srovnatelná s účastí před čtyřmi lety, i když je tento typ voleb podceňovaný. Nižší účast předpokládá v oblastech zasažených povodní. Zároveň věří, že hnutí bude mít zastupitele ve všech krajích, nyní chybí zastupitelé v Moravskoslezském kraji. Velmi těžké podle něj bude obhájit hejtmanské posty. Řekl to dnes novinářům po odevzdání svého hlasu v krajských volbách. Při krajských volbách v roce 2020 byla volební účast 37,95 procenta.
„Chápu hejtmana, hejtmanku jako velkého starostu, starostku, někoho, kdo je těm lidem prostě blíž, než je ta nejvyšší úroveň, a myslím si, že ti lidé prostě si tu kampaň neodpracovávají v kampani, ale prostě je vidět, jestli jsou těm lidem blízko celé čtyři roky, nebo nejsou,“ řekl Rakušan.
Za úspěch hnutí by považoval obhajobu počtu mandátů ve všech krajských zastupitelstvech, v součtu s Libereckým krajem má nyní hnutí 91 mandátů. „Kdybychom to obhájili, je to opravdu úspěch, ta atmosféra není jednoduchá, samozřejmě poprvé do toho klání jdeme z pozice vládní strany,“ řekl Rakušan. Obhájit hejtmanské posty podle něj bude velmi těžké. V tomto volebním období má STAN čtyři hejtmany, a to ve Středočeském, Libereckém, Olomouckém a Karlovarském kraji, všichni chtějí funkci obhájit. „Byl bych rád, kdybychom alespoň nějaké hejtmany za hnutí STAN měli, a mluvím v množném čísle,“ doplnil Rakušan.

Uspořádání krajských a senátních voleb v řádném termínu krátce po ničivých záplavách je podle olomouckého hejtmana Josefa Suchánka (STAN) méně špatná varianta než jejich případný odklad na pozdější termín. Volby v řádném termínu představují menší riziko, že jejich průběh bude zpochybněn a napaden u soudu. Suchánek to dnes řekl ČTK v Olomouci, kde přišel odevzdat svůj hlas v krajských volbách.
Suchánek připomněl, že jako hejtman byl součástí příprav a diskuzí, které vyústily v rozhodování vlády o tom, zda budou krajské a senátní volby v řádném termínu. „Poté, co jsem jako host Ústředního krizového štábu slyšel všechny argumenty, tak se mi zdá, že vláda měla dvě možnosti - špatnou a ještě horší. Vybrala si tu špatnou, to znamená uspořádat volby. Kdyby si vybrala tu horší, tak by to mohlo být mnohem drsnější, protože by to (volby) bylo napadnutelné a možná i zrušené. Nechci ale předjímat,“ uvedl Suchánek.

Svůj hlas přišel odevzdat i bývalý prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou. Oba odvolili v Lánech. Po odevzdání svého hlasu prozradil, že zvolil hnutí ANO, svými sympatiemi k hnutí se nikdy netajil.

Brněnský herec a režisér Břetislav Rychlík kandidující do Senátu za TOP 09, ODS, Piráty a Zelené odvolil společně s manželkou Monikou na základní škole Rašínova v centru města. „Zapomněl jsem doma brýle, ale zvládl jsem to,“ svěřil se.
Před volební místností mu popřály vše nejlepší rodiny Toufarovi a Kozubíkovi s půlročním Adamem v kočárku. „On je záruka, že to vše půjde správným směrem,“ zaznělo na Rychlíkovu adresu.

Do Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku museli přijet čtyři úředníci z vnitra, doplnili je další dva dobrovolníci z katastrálních úřadů z Opavy a Hradce Králové. Obec totiž nezvládla volby zorganizovat. K obecnímu úřadu je dovezli půl hodiny před zahájením voleb hasiči, z vozu členové narychlo postavené volební komise vystoupili se spacáky a karimatkami v ruce. Během první hodiny přišli dva voliči.
„Zatím se to nestalo, je to mimořádné. Dosud se totiž nestala v zemi žádná živelná katastrofa v době voleb. Povodně, které byly v takovém rozsahu v minulosti, byly v červenci. Volební termín je většinou říjen, do toho většinou živly nezasahují,“ řekla dnes ČTK pracovnice ministerstva vnitra a ode dneška členka volební komise v Kobylé nad Vidnavkou Kateřina Uhrová.

V Zátoru na Bruntálsku, který zasáhly extrémní povodně, během první necelé hodiny k urně dorazily dvě ženy. „Utekly jsme si odpočinout od práce. Nás voda přímo nezasáhla. Bydlíme v patře. Stále ale pomáháme sousedům,“ řekla ČTK Ivana Marholtová.
Úplně klidná ale není, voda odnesla část obvodové zdi domu, kde má byt. „Musíme to rychle opravit, ať se nenaruší statika. Pak by hrozila demolice,“ řekla.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) by si přál, aby zástupci jeho strany mohli pokračovat v práci v regionech přinejmenším ve stejném počtu, jako doposud. Nemyslí si, že se bude ve víkendových volbách do zastupitelstev krajů opakovat zájem o Piráty až u 19 procent voličů. Novinářům u jedné z pražských volebních místností řekl, že je realista a byl by rád, kdyby počet mandátů jeho strany byl zachován. Poznamenal, že regionální účast v zastupitelstvech je důležitá i pro formování celostátní politiky.
Do voleb podle Bartoše letos mohou promluvit koalice, jako je Stačilo!, kterou zformovala předsedkyně komunistů Kateřina Konečná, či Motoristé. Celkový počet mandátů, které by mohli získat Piráti, si netroufl říct.
Před čtyřmi lety získali Piráti zhruba stovku ze 675 krajských zastupitelských křesel a vytvořili vládnoucí koalice s jinými stranami v devíti ze třinácti krajů.

Ve 14.30 přijel na kole volit v Pohořelicích na Brněnsku předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta. Vyzval veřejnost, aby se zúčastnila v co největším počtu voleb. V Pohořelicích jeho slova vyslyšeli, u obou volebních místností jsou dlouhé fronty.

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) svůj hlas odevzdal v Kolíně v mateřské škole v Bachmačské ulici. Rakušan byl v minulosti starostou Kolína, stejně jako Babiš volil v krajských volbách ve Středočeském kraji.
Moje kolínská volební místnost v MŠ Bachmačská je teď peckovější, než byla. 🍀 Přál bych si, abyste hlas Starostům dali i v té vaší.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) 20. září 2024
A obcím, které to aktuálně mají těžší než ty u nás ve Středočeském kraji, přeji, ať to se vší pomocí proběhne jako v klidných časech. Všichni se… pic.twitter.com/uG8prVaytg

Za zcela mimořádnou událost označili pracovníci ministerstva vnitra svůj zástup během voleb v Kobylé nad Vidnavkou v okrese Jeseník v Olomouckém kraji. Obec volby chystat nezvládla.
Za první hodinu tam odvolili dva voliči. Ostatní měli zcela jiné starosti. Přiznali také, že volební lístky jim posloužily k vysoušení bot. „Vzali jsme volební lístky, nacpali jsme je do bot, druhý den jsme je vyhodili a tak furt dokola. Perfektní, pomohlo to, akorát jazyk byl vlhký,“ řekl dnes ČTK šestasedmdesátiletý obyvatel obce Jiří Janičata. Volit rozhodně nepůjde, zrušil dnes prý i schůzi myslivců.

Svůj hlas již odevzdala i bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Hnutí ANO volila v Jihomoravském kraji.
Moje volba byla jasná. Hnutí ANO a jeho skvělý program pro Jihomoravský kraj 👍 Teď jste na řadě vy! pic.twitter.com/ATRaf5m1ew
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) 20. září 2024

V Zátoru na Bruntálsku obyvatelé volí v budově základní školy. Objekt je sice čistý a uklizený, okolí a přístupová cesta ale stále připomíná nedávnou povodňovou apokalypsu, kterou tato část Bruntálska před několika dny prošla. Pro místní volby nejsou téma. Většina volit nepůjde. Řeší spíše základní životní potřeby. Volby tak na některé místní působí jako červený hadr na býka.
Obec žádné prostory volné nemá. Z celého úřadu se totiž stalo velké krizové centrum, které v současné chvíli koordinuje pomoc i do okolních obcí. Organizaci voleb tak převzali úředníci Moravskoslezského kraje. „Nedokázali jsme volby v této chvíli zorganizovat. Nemáme prostory ani lidi. Paní, co běžně volby chystá, je členkou krizového štábu. Nedovedu si představit, že bychom ji neměli k dispozici,“ řekla ČTK místostarostka Zátoru Jiřina Míčková (SNK ED).
Na fotografiích je vidět, jak to v Zátoru vypadalo jen několik dní před volbami.

Odvoleno má už i ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Svůj hlas hodil čtyřkoalici v Královéhradeckém kraji. Ta sestává ze Starostů, TOP 09, Hradeckého demokratického klubu (HDK) a Liberálně ekologické strany (LES).
Volební místnosti jsou otevřeny a teď už je to na každém z nás. 😎 Pro mě byla v Královéhradeckém kraji volba jasná. Čtyřkoalice 🚀 pic.twitter.com/AvEtp8mHER
— Martin Dvořák 🌈 (@_MartinDvorak) 20. září 2024

První voliči dnes krátce po otevření volebních místností vhodili své hlasy do urny v Dolním Žlebu u Děčína, kde voda zaplavila silnici. Volební komise se do děčínské místní části dostala vlakem. Nastoupil s ní i tajemník magistrátu Martin Kříž, který jejím členům předal svačinu. ČTK řekl, že musí ještě občerstvení rozvézt do dalších volebních místností, a proto se vlakem do části města odstřižené vodou nevydal. Záplavy se dotýkají Dolního Žlebu pravidelně, letos poprvé se ale konají během povodní volby.
„Očekáváme první voliče,“ řekla předsedkyně Ivana Špringelová ve 14:00. Komise vyhlížela první voliče z okna místního penzionu, kde se volební místnost nachází. Dostavili se po pár minutách. Milan Krauskopf, první volič, který dnes v Dolním Žlebu hlasoval, ČTK řekl, že v budově jako její majitel bydlí. „Už mám připravenou obálku,“ řekl zhruba hodinu předem při příchodu komise. Uvedl, že lidé, kteří měli v lokalitě zamluvené ubytování, nepřijeli. Místní jsou ale na opakované zaplavení silnice zvyklí.
V Dolním Žlebu je 128 oprávněných voličů. Za běžných okolností volí v nedaleké restauraci u řeky. Původně se počítalo s tím, že i do Prostředního Žlebu se dostane jak komise, tak voliči pouze vlakem. Nakonec se dnes po opadnutí vody podařilo městu vyčistit silnici, informoval ČTK mluvčí radnice Luděk Stínil. Také z Horního Žlebu mohou obyvatelé do své volební místnosti v Přípeři, kam také původně měli jet vlakem. Večer se do Děčína dostanou členové volební komise z Dolního Žlebu pohotovostním vlakem. Stínil dodal, že po uzavření místnosti ve 22:00 jede běžný vlak až čtyři minuty po půlnoci.
Lipavský myslel asi i komouše na hradě, vyhnat. Lágr-gulag, by měl být na ,,Doupově,, v lesích tam by je ,,antony,, odváželi.
Má to promyšlené Lipánek, pirát zocelený, teď straně pomohl.