Úterý 15. října 2024
Svátek slaví Tereza, zítra Havel
Oblačno 12°C

Výborný namíchl českou šlechtu včetně syna Schwarzenberga: Spor kvůli lesům a myslivcům

Autor: Markéta Mikešová - 
11. září 2024
06:20

Novela zákona o myslivosti z pera ministerstva zemědělství, která míří do Sněmovny, popudila kromě myslivců i vlastníky pozemků spojených s mysliveckým hospodařením. Sepsali otevřený dopis, ve kterém vytýkají resortu zavedení rozsáhlé byrokracie a likvidační sankce za neplnění nových povinností. Téma nenechalo chladné ani zástupce české šlechty, kteří na mohutných lesnických pozemcích hospodaří. Návrh má však i své zastánce. 

Vlastníci pozemků a Českomoravská myslivecká jednota kritizují hned několik aspektů. Vadí jim například, že návrh novely obsahuje „kvóty“ na lov zvěře.

Myšlenka je taková, že Ústav pro hospodářskou úpravu lesa (ÚHÚL) vytvoří po celém Česku oblasti – zřejmě jich bude 48 – u kterých zhodnotí, jaké jsou v nich škody po přemnožené zvěři. Podle toho určí, kolik zvěři v této oblasti má být odloveno, a toto číslo rozešle jednotlivým honitbám. Pokud myslivci kvótu nesplní, dostanou pokutu. Dosud přitom stát nijak zvlášť „nekecal“ myslivcům do lovu. Plány si domlouvali sami se zástupci vlastníků pozemků.

Podle zástupce mysliveckých spolků Tomáše Pilíka nebude možné plány spolehlivě stanovit bez toho, aby úředníci každou honitbu navštívili. „Když si vezmete ty počty těch honiteb, tak si určitě dovedete představit, že toto reálné není,“ míní Pilík. V posledním mysliveckém období bylo v Česku 5782 honiteb.

Povolenky pro zemědělce

Toto číslo navíc nejspíš vzroste, protože návrh novely počítá s tím, že výměra honiteb se sníží z 500 hektarů na 250 hektarů, což je další aspekt, který se ocitl pod palbou. Předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota odhaduje, že by mohlo vzniknout až 1600 nových honiteb. „Nedokážu si představit státní správu, která toto zajistí,“ řekl s odkazem i na plány odlovu. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) vznikne ale jen maximálně 336 nových honiteb, reálně spíš mnohem méně.

Myslivci a vlastníci pozemků tepou i další novinku, a to umožnění lovu zemědělcům. Na povolenku k lovu má totiž nově dosáhnout každý zemědělský subjekt, který hospodaří na honebním pozemku o výměře alespoň 30 hektarů. „Velká disproporce tady vzniká v tom, že zemědělské a lesnicky hospodařící subjekty budou mít právo lovu, ale povinnosti spojené s chodem honitby ponese vlastník, potažmo uživatel,“ vysvětluje Pilík. Myslí tím evidenci ulovené zvěře, veterinární povinnost týkající se ulovené zvěře aj. „Uživatel honitby bude muset nést neodborné zásahy do populací zvěře. (…) Na určitém území bude možné vyhubit určité druhy zvěře,“ varuje zástupce myslivců.

Šlechta zdvihá prst

Svůj podpis pod dopis, který se proti těmto změnám v novele staví, přidal například Jan Nepomuk Schwarzenberg, syn zesnulého exministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Ten dnes řídí společnost Orlík nad Vltavou, která obhospodařuje lesy a zemědělské plochy v jižních Čechách. Otevřený dopis podpořili také Lelio Colloredo-Mannsfeld, Ferdinand Mensdorff-Pouilly a Carlo Kinsky Dal Borgo.

Podle Výborného je ale jedno, že se proti novele vymezuje i česká šlechta. „Tady nejde vůbec o to, jestli je to Colloredo-Mansfeld nebo jestli to je Josef Novák,“ míní ministr. Podle něj je klíčové, že lesy jsou národní bohatství, o které je třeba se starat. Pokud hospodáři dokážou udržet škody po zvěři v přijatelné míře, pak se nemusí ničeho obávat.

Minimalizace škod po přemnožené zvěři podle něj patří mezi to nejdůležitější. „Jedním z hlavních cílů novely mysliveckého zákona je právě uvést ty stavy do udržitelného stavu, to znamená poradit si s tím obrovským množstvím přemnožené spárkaté a černé zvěře, abychom celý biosystém lesa měli v České republice nastavený tak, aby byl udržitelný i pro příští generace,“ vysvětloval Výborný.

Vodník ty stromy neokousal, říká ministr

Českomoravská myslivecká jednota nicméně rozporuje, že by škody po zvěři byly tak rozsáhlé, jak líčí Výborný. A i sám ministr přiznal, že kolik zvěře po českých lesích běhá, se jen odhaduje. Jako důkaz přemnožení proto bere mimo jiné okousaný porost a data pojišťoven. „To tam chodí ožírat někdo jiný? Vodník nebo někdo jiný vyleze, nějaký skřítek, a ohryže nám ty malé stromky?“ zamýšlel se Výborný, že přemnožená zvěř je jediné logické vysvětlení. Okousané stromy zpomalují regeneraci lesů po kůrovcové kalamitě a klimatické změně, nemají ani tak dobré hospodářské využití. 

Že by stát „odebíral vlastníkům část jejich vlastnického práva rozhodovat o užívání jejich majetku“, jak argumentuje jeden ze signatářů novely Daniel Novotný, ministr rovněž odmítá. Možným změnám některých úprav je ale otevřený. „Tady chci zdůraznit to, že zákon, jak byl přijat a schválen vládou a posunut do Poslanecké sněmovny, může určitě doznat změn,“ uvedl.

Ne všichni zástupci oboru navrhované změny kritizují. Novelu podpořilo například Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR, jejíž členové vlastní 25 procent všech českých lesů „Je to legislativní předpis, který posune myslivost do 21. století,“ hodnotí sdružení. Podporu má i od Asociace soukromého zemědělství či Českého svazu ochránců přírody.

RASPUTIN ( 12. září 2024 17:26 )

Šlechtu vyhnat a Výborného také 😁

Tara-Tara ( 11. září 2024 10:10 )

Pojem "šlechta" nebudu rozbírat, jen poukázat na dalšího neumětela ve vládě, co podělá, na co šáhne......

Mana2000 ( 11. září 2024 08:54 )

jakou šlechtu ??? ta tu není od r. 1918 .... co tu je, tak jsou jen zdegeneráti, co kolaborovali s nacisty a nabyli majetky podvodně porušením dekretů presidenta Beneše........ 👎

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa