Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Vláda vyjde vstříc části požadavků zemědělců, kteří hrozí protesty. Co vyjednal Výborný?

Aktualizováno -
1. března 2024
17:00
Autor: ČTK - 
1. března 2024
06:51

Vláda letos přidá peníze na podporu životní pohody v chovech zvířat a příští rok podpoří dvěma miliardami korun zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění u zaměstnanců v zemědělství. Po jednání se zástupci zemědělských organizací, které hrozí protesty, to novinářům řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Podobné požadavky byly mezi pěti podmínkami Zemědělského svazu a Agrární komory pro to, aby nepřikročily k protestu zemědělců 7. března v Praze. Rozhodnutí, zda budou protestovat, je na zemědělcích, dodal Výborný.

Ministr jednal s předsedou Zemědělského svazu Martinem Pýchou a prezidentem Agrární komory Janem Doležalem. Podpora z národních zemědělských dotací se podle Výborného letos posílí v programu na podporu životní pohody zvířat z dosavadních 672 milionů korun o 550 milionů korun. Na dvou miliardách korun na slevy na sociálním pojištění zaměstnanců v zemědělství pro příští rok je dohoda s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS), řekl ministr.

Výborný zopakoval, že vláda bude pokračovat v omezování byrokracie v zemědělství, jako příklad uvedl zrušení podmínky dokládání bezdlužnosti u investičních podpor. Ministerstvo zemědělství podle něj také zjišťuje rozsah kontrol v zemědělství a jejich potřebnost, cílem je odstranění opakovaných kontrol. Ministr připomněl i plán letos zacílit na střední zemědělské podniky investiční podporu v objemu až tří miliard korun, což oznámil už po čtvrteční schůzce se zemědělci.

Prezident komory Doležal už od čtvrtečního jednání očekával konkrétní návrhy pomoci. „Ale já jsem tam slyšel jen nějaké obrysy,“ řekl ve čtvrtek novinářům. Jednání proto označil za zklamání. Komora a Zemědělský svaz vyzvaly zemědělce, aby zahájili přípravu na protestní akce 7. března v Praze. Pokud však Výborný předloží konkrétní návrhy na podporu zemědělství, protest se konat nemusí, řekli zástupci organizací.

Video  Ministr Marek Výborný promluvil před ministerstvem zemědělství (19. února 2024)  - Blesk.cz - Daniel Šesták
Video se připravuje ...

Zemědělci žádají podpořit zaměstnanost na venkově, nekrátit podporu pro životní pohodu zvířat a vrátit zdanění půdy na úroveň před vládním konsolidačním balíčkem, případně nedanit evropské provozní dotace. Dalším požadavkem je, aby vláda aktivně hájila zájmy českých zemědělců v souvislosti s obchodní dohodou s Ukrajinou, a pátým je maximální možné navýšení mimořádné pomoci zemědělcům, pokud to Evropská komise umožní.

Evropskému zemědělství by podle ministra mělo pomoct také omezení dovozu obilovin a olejnin z Ruska. S ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) hledá na unijní úrovni cesty, jak tomu do budoucna zabránit, řekl. Česka se podle něj problém přímo netýká, protože sem dovoz z Ruska nesměřuje, ale snižuje ceny zemědělských komodit.

 

jajas ( 2. března 2024 12:27 )

Nakonec určitě. 🙂 Otázka je, čí to bude konec...Výborného a vlády nebo zemědělců, pokud si nevymůžou to co chtějí..... 👎

Jirik-ta ( 2. března 2024 12:22 )

Jirik-ta ( 2. března 2024 12:21 )

nakonec určitě přestanou

jajas ( 1. března 2024 18:06 )

Určitě se už doma modlí každý večer, aby s tím už ti zemědělci přetali...ale nefunguje mu to.... 😁

bleskbulvar ( 1. března 2024 10:20 )

Tento "ministr" by podle všeho raději na polích sloužil polní mše, než pěstoval zemědělské produkty.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa