ČT odráží kritiku za slovo „hoststvo“: Podobný jazyk je v pořádku, jde o inkluzivní pořad

Autor: ver, red - 
16. srpna 2024
11:46

Česká televize způsobila rozruch na sociálních sítích, když do druhé série pořadu Na záchodcích sháněla hoststvo. Lidé nešetřili kritikou vůči veřejnoprávnímu médiu a nechápali, co je špatně se slovem hosté. Televize se ale brání. Prý jde o inkluzivní pořad, proto je použití inkluzivního jazyka na místě. 

„Hledáme hoststvo do připravovaného sex-ed pořadu.“ Tak zněl inzerát, který si Česká televize vyvěsila na svůj instagramový profil. Ten krátce po zveřejnění rozvířil vášnivou debatu o genderově neutrálním výrazu hoststvo. 

Televize ho ale brání. „Ústředním tématem druhé série vzdělávacího pořadu Na záchodcích je sexualita, a aby byla zastoupena co nejširší skupina názorů, poptávají tvůrci ve své výzvě osoby jakéhokoliv genderu, tedy i nenormativního. Vzhledem k tomu, že se jedná o inkluzivní pořad, je v pořádku také použití inkluzivního jazyka,“ uvedla pro Blesk tisková mluvčí ČT Vendula Krejčová. 

„Současně vycházíme z Kodexu ČT, konkrétně čl. 2, odstavec 9.2: Česká televize má za povinnost vždy s ohledem na téma a žánr uvážlivě volit a pečlivě užívat jazykových prostředků,“ dodala Krejčová. 

Po schytané kritice přitom Česká televize ještě pomyslně přilila olej do ohně. „Milé diváctvo, jsme mile překvapeni velkým zájmem o lingvistiku, který z debaty v komentářích doslova prýští…“ napsal instagramový účet televize. 

Co na to odborníci?

„Nevidím do hlavy autorům ČT: Může jít o vážně míněnou snahu o »genderovou korektnost«, ale může jít i o téměř přímý protiklad téhož – já osobně toto (pseudo)slovo vnímám jako dosti přesvědčivou ukázku toho, jaké absurdity by násilným prosazováním »genderové korektnosti« vznikaly, a tedy může jít z hlediska autorů i o výsměch a odmítnutí,“ uvedl už dříve pro Blesk Karel Oliva, bývalý ředitel Ústavu pro jazyk český AV.

Ten je přesvědčen, že výraz hoststvo, mj. pro svou „estetickou odpudivost, se nestane součástí českého jazyka“.

„Pro mluvenou komunikaci se tento typ může jevit jako praktičtější než grafické snahy o neutrální/nebinární vyjadřování př. »prodavač*ka« a zároveň méně genderově specifické než třeba feminizace typu »učitelé a učitelky, učitel/ka, učitel(ka)«,“ vysvětlila Barbora Štěpánková z Ústavu formální a aplikované lingvistiky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Video  Šéf zpravodajství ČT Kubal v Epicentru: Fridrichová dostane nabídku na sociální témata  - Vera Renovica, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Helena K ( 2. listopadu 2024 19:44 )

Ano je to chlív,je o absurdní,že máme několik desítek pohlaví, přitom pinďoura má kluk a buchtičku holka. To je jasné každému, a to by mělo platit a tečka. Proč se podbízíme absurditě v EU a pár procentní menšině. Vždy platilo, že většina bere všechno, nikoliv, že se menšině přizpůsobujeme a nebo dokonce menšina s námi "vorá", jak to speciálně v ČT teď vypadá. Ahoj studentko a studente... žádné studentstvo, vážená uchazečko a vážený uchazeči nikoliv vážené uchazečstvo, hloupý politik a sprostá politička nikoliv neomalené poli­tičstv­o...­.oprav­du už všem hrabe a s korektností jděte do háje a ještě trochu dál, kde to smrdí. HNUS a zase HNUS.

ad-ga ( 19. srpna 2024 12:32 )

Už i hostska přijde diskutovat na tv Nova. Kdo také ve hnusné slovo vymyslel? To si musíme prznit český jazyk? copak jsme národ ***, že na toto přistoupíme? Hnus

Jirik-ta ( 19. srpna 2024 10:36 )

takovej chlív a takový prachy

Jirik-ta ( 19. srpna 2024 10:36 )

a taky lustrace, protože teď vládnou vylustrovaný

Jirik-ta ( 19. srpna 2024 10:34 )

je to chudák

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa