Čtvrtek 25. července 2024
Svátek slaví Jakub, zítra Anna
Polojasno 24°C

Pavel s manželkou Evou v USA: Ranní běh u řeky, pochvala za pomoc Ukrajině i akce k summitu NATO

Aktualizováno -
9. července 2024
21:43
Autor: ČTK, simao, dak - 
9. července 2024
08:11

Ranním během podél řeky Potomac ve Washingtonu zahájil prezident Petr Pavel návštěvu USA, při které bude Česko reprezentovat mimo jiné i na summitu Severoatlantické aliance. Zhruba pětikilometrovou trasu se s ním běžela asi třicetičlenná skupina složená z členů místní sokolské organizace, zástupců prezidentské kanceláře i českého velvyslanectví v USA. 

Před výběhem Petr Pavel připomněl svoji účast na XVII. všesokolském sletu v Praze na stadionu v Edenu, kde minulý týden při zahájení večera pozdravil sokoly a starostovi České obce sokolské Martinu Chlumskému předal prezidentský prapor.

S členy amerického Sokola American Sokol pak prezident brzo ráno vyběhl do ulic Washingtonu. S Washingtonovým monumentem za zády si proběhl okolí řeky Potomac. „V USA nás čeká nabitý týden. A do takového není lepší start než ranní běh Washingtonem s členy American Sokol,“ napsal Pavel na sociálních sítích.

Po zhruba půlhodinovém běhu prezident přiznal, že ve vedru a vlhku byla aktivita náročná, zpříjemnily mu ji alespoň výhledy.

Politická jednání

Hlavu státu dnes ve Washingtonu čekají spíše politická jednání či slavnostní akce. V Kongresu se setkal s představiteli Czech Caucus (Českého klubu), jehož předsedou je Lloyd Doggett z Demokratické strany, který nedávno jako první vyzval amerického prezidenta Joea Bidena, tedy svého spolustraníka, aby se po neúspěšné červnové televizní debatě s protikandidátem Donaldem Trumpem vzdal snahy o obhajobu mandátu.

Doggett ocenil českou pomoc Ukrajině napadené Ruskem. Vyzdvihl, že Česko bylo jednou z prvních zemí, která pomohla Ukrajině po ruské invazi v únoru 2022. Ocenil, jak se země postarala o ukrajinské uprchlíky i českou muniční iniciativu na zajištění dělostřelecké munice ze zemí mimo Evropskou unii. Česká republika je podle Doggetta možná malá rozlohou, nicméně má pozitivní vliv na Evropu z hlediska podpory Ukrajiny.

„Bavili jsme se také o tom, jak můžeme rozšířit spolupráci našich zemí, například v ekonomické a investiční oblasti tím, že by našim podnikatelům mohla být udělována víza pro investory,“ poznamenal prezident.

Pavel zavzpomínal na to, že jeho první cestou na Západ po sametové revoluci v roce 1989 byla právě návštěva Washingtonu. Po osobní vzpomínce se věnoval bezpečnostní situaci ve světě, která je podle něj s ohledem na ruskou agresi proti Ukrajině méně předvídatelná než v minulosti.

Součástí Českého klubu, takzvaného Czech Caucus, jsou často kongresmani, kteří mají k České republice určitý vztah. Například v zemi studovali nebo mají český původ. 

Pavel se rovněž setkal s předsedou Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem, i s ním hovořil o válce na Ukrajině a summitu NATO.  S Rogersem probrali mimo jiné to, jakým způsobem by bylo možné dostat Čínu a Rusko k jednacímu stolu ohledně války na Ukrajině. 

Summit NATO a podpora Ukrajině

Slavnostní akcí k oslavě 75. výročí NATO začíná alianční summit ve Washingtonu. Samotné setkání lídrů členských států, které potrvá do čtvrtka, bude provázet téma dlouhodobé podpory Ukrajiny napadené Ruskem, ale také například spolupráce se státy Indo-Pacifiku. 

Prezidenti a šéfové vlád 32 zemí NATO mají na programu tři pracovní jednání. Jedno se týká Ukrajiny a zúčastní se ho stejně jako loni ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Další ze zasedání navštíví zástupci několika zemí z regionu Indo-Pacifik, například Austrálie, Nového Zélandu nebo Jižní Koreje.

Video  Petr Pavel o zapojení českých vojáků v bojích na Ukrajině  - Blesk TV
Video se připravuje ...

JaNat ( 10. července 2024 17:57 )

Chciválečné NATO.

Yes, and how many times must a man look up
Before he can see the sky?
And how many ears must one man have
Before he can hear people cry?
Yes, and how many deaths will it take 'til he knows
That too many people have died?

The answer, my friend, is blowin' in the wind
The answer is blowin' in the wind

JaNat ( 10. července 2024 17:52 )

Bez kamer a obdivovatelek? To nemyslíš vážně, to by PePa nedal.

JaNat ( 10. července 2024 17:50 )

Dokud je vážný, pomyslím si své, ale jak ukáže svůj přiblblý úsměv se svými žlutásky alá Pepek Vysokoč nedá se na něho dívat.

JaNat ( 10. července 2024 17:45 )

Potřebuje se zviditelnit. Narcisté to potřebují, bez obdivu nemohou žít.

ad-ga ( 10. července 2024 16:50 )

Běhat může kolem Hradu, to nemusel letět do USA 🤪

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa