Maláčová slavila narozeniny a dělá marmelády. „Její návrat do politiky je otázkou času,“ míní expert
Po mediální pauze exministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová opět reaguje na aktuální dění. Dává rozhovory nebo svádí televizní duel třeba s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS). Na instagramu zase sdílí střípky z osobního života, zážitky z cestování nebo to, jak se učí fermentovat. Mohla by být rozvedená politička nadějí pro upadající SOCDEM? „Politická témata jí vláda servíruje jako na stříbrném tácu," řekl Blesku politolog Lukáš Jelínek.
„Začala jsem fermentovat, všechno možné. A taky jsem začala dělat vlastní marmelády... Strašně mě to baví!“ napsala Maláčová nedávno na instagram a připojila fotku. „Přátelé, srdečně Vás zdravím ze Santiaga de Compostela. Mám za sebou 120 km portugalské svatojakubské cesty, víc času nemám,“ uváděla pro změnu o něco dříve. A ještě předtím navštívila dokonce Indii.
V uplynulém týdnu navíc oslavila 43. narozeniny. „Ten čas tak strašně letí...,“ komentovala to. Nedá se říct, zda si tím postěžovala – na snímcích totiž vypadá opravdu spokojeně. A co politika?
Podle politologa Lukáše Jelínka je možné, že ve veřejném prostoru opět posiluje. „V levici je poptávka po nějakých energických zajímavých lídrech a Jana Maláčová má vysokou kompetenci v oblasti sociální politiky, sociálních věcí a navíc v současnosti pracuje jako analytička pro odbory, takže má přístup k informacím. Myslím si, že její návrat do vrcholné aktivní politiky je jen otázka času,“ uvedl pro Blesk Jelínek.
Jako na stříbrném tácu
„Chová se jako potenciální politička poměrně dost otevřeně, což je hodně důležité pro získávání důvěry a sympatií,“ zhodnotil její aktivitu na sociálních sítích. „A politická témata jí vláda servíruje jako na stříbrném tácu,“ dodal. Ostatně, sama Maláčová v květnu napsala ke snímku z Otázek Václava Moravce: „Kvůli mizernému hospodaření vlády jsem porušila svůj mediální celibát.“ A ten teď porušuje vcelku pravidelně.
Co se týče „naservírovaných" politických témat, způsob přípravy penzijní reformy považuje Jelínek za velmi nešťastný. Zmínil i podfinancovanou sociální péči nebo platy státních zaměstnanců.
„To jsou všechno věci, které by dokázal zkušený politik typu Jany Maláčové v politické debatě velmi dobře uchopit, kdyby k tomu měl dostatečnou pozici,“ míní. Současná opozice přitom podle něj kritizuje vládu kvůli migraci či Green Dealu, ale zapomíná na socioekonomická témata důležitá pro střední a nižší třídu. Navíc se jí nechce třeba ani do změny daňového systému, která by pomohla řešit příjmovou stránku státního rozpočtu.
Zda by ale Maláčová byla vzkříšením pro SOCDEM, kde je stále členkou, to by podle něj záviselo i na plánech strany do budoucna. „Hodně by záleželo na směru, na který by jako Jana Maláčová chtěla vsadit. Pokud by šlo o nastartování sociální demokracie jako autentické politické strany, která se drží sociálních a ekonomických témat a nesklouzává k demagogii, k nacionalismu a podobně, tak by byla velmi šikovná,“ uvedl.
Pokud by ale sociální demokraté nabrali podobný směr jako komunistická strana, která opustila levicové kořeny a spolupracuje s antisystémovými, či dokonce krajně pravicovými silami, tak by to byl podle Jelínka jejich definitivní konec. SOCDEM by ztratila svou identitu.
V současnosti je podle něj v SOCDEM vidět její předseda Michal Šmarda jako expert na regionální politiku nebo Lubomír Zaorálek, který se zase věnuje zahraničí. „Ale skutečně by to chtělo přidat do týmu i nějakou silnou váhu přes tu sociální a ekonomickou politiku,“ domnívá se politolog.
Nedávno se rozvedla
Loni v únoru Maláčová oznámila rozvod s diplomatem Alešem Chmelařem, se kterým má syna Gustava. „Tak na novou životní etapu,“ napsala ke snímku se sklenkou. Na podzim pak ve studiu Blesku řekla, že se jí daří dobře. Už tehdy také prozradila, že se návratu do politiky nebrání.
„V tuhle chvíli říkám úplně upřímně, že mě politika zase začíná bavit po tom složitém soukromém období,“ uvedla exministryně, která rezort práce a sociálních věcí vedla od roku 2018 až do posledních parlamentních voleb, ve kterých se tehdy ještě ČSSD do Poslanecké sněmovny nedostala. A současné preference nenaznačují, že by se tam strana vrátila ve volbách příštích.
Šmarda je hrobař. Nové vedení a návrat staré značky. Zaorálek jednoznačně po boku Maláčové je silné duo,, Eva a Vašek,,. Mají na 8% voličstva, ovšem bez Šmardy. Levice má zelenou.