Rath vyhrál spor o milionové dědictví. Soud zamítl odvolání bratra Michala
Závěť, kterou Ratmír Rath odkázal veškerý svůj majetek svému synovi - bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi, je pravá a platná. Dnes to pravomocně potvrdil pražský městský soud, který zamítl odvolání Davidova bratra Michala. Ten v žalobě tvrdil, že otec nebyl těsně po infarktu ve stavu, který by umožnil sepsat testament o vlastní vůli, a že na něj David vyvíjel nátlak. Součástí dědictví by mělo být i osm milionů, které policie našla v roce 2012 u zadrženého exhejtmana doma.
Ratmír Rath pořídil poslední vůli v srpnu 2014, dva měsíce před svou smrtí. Stručně v ní uvedl, že majetek odkazuje „synovi MUDr. Davidu Rathovi“. Infarkt prodělal bezprostředně před sepsáním testamentu - podle Davida Ratha lehký, podle jeho bratra Michala těžký. Hostivický lékař David Rath uvedl, že otec závěť sepsal kvůli sporům s Michalem.
„Rozsudek soudu prvního stupně jsme shledali věcně správným,“ uvedla dnes členka odvolacího senátu Lada Závišková. „Když přijela záchranná služba, byl Ratmír Rath ve stabilizovaném stavu. Sám si posuzoval EKG, které mu natočili. Pokud je schopen posoudit EKG, je schopen i sepsat jednovětou závěť,“ konstatovala. Doplnila, že nebylo zapotřebí, aby závěť splňovala náležitosti veřejné listiny, protože to je nutné jen v případech, kdy je zůstavitel závislý na péči zdravotnického zařízení nebo zařízení sociálních služeb.
O žalobě na určení dědictví předtím rozhodoval dvakrát Obvodní soud pro Prahu 6, pokaždé ji zamítl. Vycházel ze znaleckého posudku, který si nechala vypracovat policie a který potvrdil pravost závěti. Odvolací senát ale napoprvé v neveřejném zasedání tento verdikt zrušil a vrátil spor k dalšímu projednání.
Davida Ratha zadržela policie v květnu 2012 se sedmimilionovým úplatkem v krabici od vína. Soudy ho za korupci poslaly celkem na osm let do vězení. Nyní už je na svobodě, vzhledem k podmíněnému propuštění si z trestu odpykal zhruba polovinu. Součástí verdiktu byl i peněžitý trest 13 milionů korun. O milionech nalezených při domovní prohlídce Rath dlouhodobě uvádí, že tyto peníze naspořil jeho otec.
No, to nemáš tak docela pravdu. Za prvé, notář má povinnost využít všech zákonných prostředků, aby zjistil, zda existují i jiní dědicové, než ti, kteří vyřizují pozůstalost. Je to jejich povinnost a pokud to nedělají, porušují zákon. A za druhé v ČR existuje instituce "nepominutelný dědic". Obecně to znamená, že potomek v přímé linii má nárok dědit. Kolik to bude řeší jiný zákon. Vydědit potomka při tom není úplně jednoduché a musí být splněny zákonem přesně danné podmínky. Pokud byl David Ráth jediným dědicem, musel existovat dokumet o vydědění jeho bratra, jinak by soud takhle nerozhodl. Vyplývá z toho, že není tak úplně pravda, že můj dům, můj hrad, nebo že o svém majetku rozhoduju v případě závěti jednoznačně já a bude jak jsem napsal.