Střelba na fakultě: Mohli vidět vraha ze záznamu? Expert zpochybnil tvrzení o zastaralém systému
Ohromná bolest i po půl roce zůstává. O vraždění Davida K. (†24) na filozofické fakultě z loňského 21. prosince, po němž zůstalo 14 mrtvých, promluvili představitelé univerzity. A bezpečnostní poradce Univerzity Karlovy Zdeněk Kalvach zpochybnil slova policie o zastaralém systému a nemožnosti prohlídnout si záznam dříve než za několik hodin.
Nejen rektorka Milena Králíčková, ale i další lidé popisovali to, jak vše i po půl roce bolí. „Je potřeba si uvědomit množství emocí, které v pozůstalých a zraněných zprávy o tragédii vyvolávají,“ řekla Králíčková. „Chci ale, abychom vnímali univerzitu jako nezlomenou instituci,“ dodala hned.
V emotivním vystoupení přímo v budově Karolina také zopakovala, že závěr policejního vyšetřování odmítá: „Je to pro nás i pro pozůstalé stále otevřené.“
Na včerejší konferenci vystoupil i ministr vnitra Vít Rakušan (46, STAN). „Ukazuje se, že univerzita se začala zabývat celospolečenským přesahem. Jde o témata, kterými se musíme zabývat. Ať jde o duševní zdraví, nebo psychosociální pomoc,“ řekl Rakušan a dodal: „Náš systém bohužel často neumí rozpoznat volání o pomoc.“
Vzniklo centrum odolnosti
Jedním z velkých témat posledních měsíců byla i bezpečnost. Podle Králíčkové je důležité, aby UK i společnost obecně byly odolné, připravené a dbaly na psychické zdraví. „Vzniká proto nové Centrum resilience,“ řekla. Hlavním cílem centra je rozvoj odolnosti jednotlivců a posílení společného ducha univerzity.
Mohli ho vidět na záznamu?
Zatímco pražský policejní ředitel Petr Matějček ve čtvrtek sdělil, že kamerový systém nebylo možné použít, protože přehrává pouze v reálném čase a na záznam by se čekalo hodiny, děkanka Eva Lehečková to rozporuje. „Lze na něj bezprostředně nahlédnout i v nějakém časovém úseku,“ řekla. Naznačila tak, že střelce, který vstoupil jen minuty před policejní hlídkou, mohli na záznamu vidět.
„Jde o běžný kamerový systém, rozhodně bych jej neoznačil za zastaralý. Informace nebyla uvedená správně, kamerový systém umožňuje přehrávání. Jeho cílem je ochrana studentů, kamery jsou umístěné tak, že zachytily pachatele, ten je viditelný na kamerách, svůj účel splnily,“ potvrdil pro Novinky.cz bezpečnostní poradce UK v Praze Kalvach.
„Kamerový systém fakulty je zastaralý, umožňuje náhled pouze online, pokud chcete stáhnout záznam, to jsme udělali po střelbě, tak jsme museli zjistit, kdo to obsluhuje,“ tvrdil přitom šéf pražské policie.
„V řádu desítek minut se mohli na záznam podívat, nejpozději do hodiny. Šlo jen o to, doptat se na pracovníka, který má do systému přístup, takový člověk je v budově fakulty vždy přítomen, je to triviální záležitost. Pak dojít do jeho kanceláře a tam se na kamerový záznam podívat, lze jít i do historie záznamu,“ popisuje však Kalvach.
Odhalili menhir
Oběti střelby připomíná od včera na náměstí Jana Palacha menhir. Při slavnostním odhalení k němu položili květiny pozůstalí, zástupci školy či Prahy. Pak následovala minuta ticha. Asi tři metry vysoký pískovcový kámen je surový a neopracovaný. Škola nevylučuje, že by časem mohla přibýt i jména zavražděných.
Expert Stanislav Kazbunda: Nebyla otázka, jestli, ale kdy...
Bezpečnostní expert Stanislav Kazbunda pro Blesk vyhodnotil nové detaily osudného dne střelby na fakultě. Mluvil třeba o kamerových záznamech, i že není tak jednoduché na někoho střílet.
Blesk: Střelba na fakultě se ve čtvrtek opět řešila na bezpečnostním výboru. Policie se tam snažila mnoho otázek zodpovědět. Jak to vnímáte?
Stanislav Kazbunda: „Policie tam je od toho, aby se o bezpečnost postarala. S odstupem času tomu samozřejmě každý lépe rozumí, každý by to lépe udělal… V té době, kdy zasahovali, ti policisté postupovali podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a podle dostupných informací. Samozřejmě vždycky se dá udělat všeho víc, ale je to nesmysl – v dané chvíli, kdy ta akce probíhala, nikdo nevěděl, že honí budoucího aktivního střelce. Nechme to na orgánech, které posuzují správnost postupu policie.“
Jak nahlížíte na to, co se stalo a co se tu dělo v uplynulém půlroce?
„Kdysi dávno, když se tady ta problematika začínala řešit, jsme mnohokrát říkali, že není otázkou, jestli, ale kdy se to stane. Tak se to stalo. Nechci říct, že se to dalo očekávat, ale bylo by s podivem, kdyby k tomu nedošlo. U lidí se skutečně nějakým způsobem prohlubují psychické problémy a je vidět, že občas to tímto způsobem graduje. A jakýkoliv další potenciální střelec se může snažit získat stejné místo na výsluní a může začít kopírovat.“
Vrah nejdřív zabil v Houstoni otce, pak s velkým kufrem cestoval do Prahy hromadnou dopravou. Řeší se, proč nebyl jeho další úmysl odhalen dřív, nevyužily se třeba kamery?
„Představte si, kolik toho dnes jelo po Praze, studentů s velkým černým kufrem, když začínaly svátky. Desítky, ne-li stovky. Na otázku, proč policie nevyhodnotila kamerové záznamy, se může ptát jen někdo, kdo to nikdy nedělal. Vyhodnotit takové množství informací a kamerových záznamů je práce na desítky hodin, nikoliv jednotky minut. V tomto případě se bavíme o jednotkách minut, které rozhodovaly. Takže domněnky, že někdo pochybil, protože nevyhodnotil kamerové záznamy, vycházejí z neznalosti technických možností této věci. Je to filmové klišé, které v reálném světě nefunguje.“
Policisté na fakultu vešli asi minutu po střelci. Bylo jim řečeno, že má hodinu v Celetné, kam se vydali za horkou stopou. Je to běžný postup? Nebo měli prohledat i to, co se v tu chvíli zdálo být vedlejší – tedy hlavní budovu?
„Tady nelze říct, co je běžný postup. V tom okamžiku na tom místě rozhoduje ten, kdo tam je, na základě informací, které jsou mu dostupné. Přemítat s odstupem času, co by se stalo, kdyby to bylo jinak, nikam nevede a spíše to rozdmychává ve společnosti různé negativní konotace a emoce, protože po tolika měsících to každý vidí jinak.“
Policie plánuje střeleckou přípravu i obměnu pušek a balistické ochrany. Mohlo by to pomoci podobným tragédiím předejít?
„Každý, kdo se zabývá střelbou, ví, jak je obtížné střílet na menší cíl a na velkou vzdálenost. Navíc ve stresu. Vycvičit někoho na střelbu tohoto typu je velice obtížné, drahé a časově náročné a ten člověk k tomu musí mít přirozený talent. U tohoto případu by se na první pohled mohlo zdát, že to k něčemu bude, ale není to úplně jednoduché. Střelec musí mít jasně definovaný cíl, který určí buď on sám, nebo ho určí někdo jiný. Problém je ten daný terč identifikovat. Když byl pachatel na ochozu fakulty, nikdo z těch, co byli dole, nevěděli, jestli to je skutečně on, nebo třeba jím nastrčené rukojmí. Jinak se dá obecně říct, že čím víc tréninku, tím lze očekávat jistější a účinnější zákroky.“
Opravdu se na to nedá připravit, přijmout opatření?
„Můžeme přijmout opatření, ale všechno je za něco. Není problém nastavit bezpečnostní protokoly měkkého cíle tak, aby nebyl napadnutelný. Každý, kdo někam letěl letadlem, to zažil. Vlastní bezpečnost nastavit lze, ale na úkor osobnostních svobod jednotlivců. A právě ti, co teď křičí, proč policie něco dostatečně nezkontrolovala, budou jako první nadávat, že je někdo kontroluje při vstupu do budovy a že na to dotyčný nemá právo. Vyvážit poměr mezi svobodou a bezpečností je neřešitelný úkol a je otázkou, kolik těch svobod jsme ochotní obětovat, abychom se cítili bezpečněji.“
👍 aby rozptýlili pozornost od skutečného problému a tou byla neschopnost