Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Kýve se křeslo pod Jurečkou kvůli propadu KDU-ČSL v eurovolbách? Neúspěch budou řešit i Piráti

Autor: simao, ČTK - 
11. června 2024
14:38

Jak KDU-ČSL, tak Piráti platí za poražené z letošních eurovoleb. Ač si koalice SPOLU připsala 6 mandátů, přímo z lidovců v Bruselu bude dál působit pouze Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). A jedinou europoslankyni - Markétu Gregorovou - budou mít rovněž Piráti. V téhle části vládní koalice tak po volbách příliš veselo není. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka nyní hlásí, že chce v klidu zvážit kroky k vyvození osobní zodpovědnosti za výsledky eurovoleb a věc prodiskutovat s dalšími členy vedení. Napsal to v dopise spolustraníkům, v němž zopakoval, že zisk jednoho mandátu nepovažuje za úspěch. Piráti by měli na návrh exprimátora Prahy Zdeňka Hřiba hodnotit své výsledky ve volbách do EP v sobotu. 

První analýzu volebních výsledků lidovců v koalici Spolu hodnotilo dnes předsednictvo KDU-ČSL. O finální se ještě povede debata a předsednictvo nejednalo o případných změnách harmonogramu jednání předcházejících sjezdu, sdělil ČTK bývalý předseda strany Marek Výborný. Její širší vedení se po volbách poprvé sejde v týdnu po 17. červnu.

Jurečkův dopis

Šéf lidovců Jurečka spolustraníkům napsal, že obhajující europoslankyně Michaela Šojdrová nezískala mandát zhruba o 600 hlasů a daleko k mandátu neměl ani František Talíř, kterému scházelo jen málo přes 2000 hlasů.

„Nechybělo tak mnoho k tomu získat pro lidovce dokonce celkem tři mandáty. Když se ohlédnu za evropskými volbami před pěti lety, tehdy jsme získali druhý mandát těsně o zhruba 7000 hlasů. Letos nám pověstná trocha štěstí chyběla,“ konstatoval.

Koalice Spolu získala o víkendu šest mandátů. ODS ztratila jeden z původních čtyř, na „svých dvou“ zůstala pouze TOP 09. Vládní strany v hlasování podle Jurečky často propadaly, sledovat je na výsledcích možné i posilování populistů s extremisty.

„V tomto koalice Spolu ukázala svůj smysl jako síla, která je schopná jim čelit. Naše vláda dlouhodobě dělá kroky, které jsou správné. Postupně jsme se vypořádali s energetickou krizí, vysokou inflací, dopady válečného konfliktu na Ukrajině i dalšími bezpečnostními hrozbami. Bylo to těžké období, které nám na popularitě nepřidalo,“ uvedl Jurečka.

Video  Tiskovka koalice SPOLU po eurovolbách 2024: Řada přišla i na dotazy novinářů ve štábu  - Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Bělobrádek by počkal na říjnový sjezd

Podle bývalého předsedy lidovců Pavla Bělobrádka nemá smysl čtyři měsíce před avizovaným sjezdem čelo strany měnit. Další straničtí lídři míní, že Jurečka musí pro sebe vyvodit závěry sám.

„Požádat o důvěru Celostátní výbor, jak se to dělo v lednu, nepovažuji za vhodné,“ napsal ČTK poslanec Ondřej Benešík. Výsledek lidovců podle něj předurčilo sestavení kandidátky Spolu. „Ve dva mandáty jsem ale i tak optimisticky věřil,“ napsal.

Jurečka počátkem února uvedl, že nebude na podzim obhajovat post předsedy lidovců, pokud strana nezíská v nadcházejících volbách dva europoslance, neposílí senátorský klub a nedosáhne minimálně na jednu hejtmanskou funkci. Sjezd se má sejít v Olomouci 18. a 19. října, tedy měsíc po volbách do zastupitelstev krajů.

Piráti se sejdou nad neúspěchem v sobotu

Vládní Piráti by měli své výsledky v eurovolbách zhodnotit v sobotu po návratu předsedy strany a vicepremiéra Ivana Bartoše z pracovní cesty ve Spojených státech. Vyplývá to ze systému Pirátů pro zakládání úkolů, ve kterém schůzku republikového výboru navrhl pirátský náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib. Piráti ve volbách do EP ztratili se ziskem 6,20 procenta hlasů dva z dosavadních tří mandátů.

„S ohledem na aktuální situaci považuji za nezbytné, aby se sešel republikový výbor ještě před zahájením krajské kampaně v neděli. Potřebujeme vyslat jasný signál, že jsme schopní reformy vnitřního fungování a že došlo k nějaké změně,“ vysvětlil svou iniciativu Hřib. Podpořil ji potřebný počet členů výboru včetně například ministra zahraničí Jana Lipavského či místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové.

Chtějí představit lídry do krajských voleb

Představení pirátských lídrů do krajských voleb, naplánované na neděli, nemůže být podle Hřiba prvním mediálním výstupem Pirátů v tomto týdnu. „Protože to znamená, že si zahájení naší krajské kampaně nikdo nevšimne a celé mediální sdělení bude kontaminováno jinými záležitostmi,“ míní.

Piráti už od pondělí na stranickém fóru řeší, zda kvůli výsledkům voleb nesvolat nejvyšší orgán strany, kterým je celostátní fórum. Vzhledem ke lhůtám by se ale jednání konalo pravděpodobně až na podzim. „Představa některých členů, že se něco vyřeší na zasedání celostátního fóra, když nebudeme mít shodu na úrovni republikového předsednictva či výboru, je velmi naivní. Dle mých informací má Ivan (Bartoš) něco připraveného, je tedy vhodné, aby nás s tím seznámil,“ dodal Hřib v návrhu.

Čekání na Ivana

Bartoš krátce po vyhlášení výsledků voleb vyrazil na týdenní pracovní cestu do USA. Doprovází ho delegace čtyř desítek podnikatelů pod vedením Svazu průmyslu a dopravy ČR. Podle Hřibova návrhu je Bartoš „smířený“ s tím, že odpoledne po sobotním ranním návratu z USA zamíří na pirátské jednání.

Mluvčí Pirátů Lucie Švehlíková ČTK napsala, že Bartoš jednání širšího vedení v nejbližší době svolá. „Vedení strany určitě považuje za nutné provést podrobnou analýzu, proč volby dopadly tímto způsobem, a podle toho činit další potřebné kroky. Do diskuse samozřejmě musí být zapojeni členky a členové strany, vedení strany bude společně řešit, jaká forma je nejefektivnější,“ uvedla.

Kritizovali Ferjenčíka

Vedení Pirátů by se podle návrhu o víkendu mělo zabývat vyhodnocením kampaně, ale také třeba reformou fungování mediálního a administrativního odboru strany. Probrat by mělo i pravidla pro kampaně jednotlivých kandidátů.

Někteří Piráti kritizovali osobní kampaň, kterou před volbami do EP vedl bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Piráti po zisku 13,95 procent hlasů ve volbách v roce 2019 tentokrát dostali podporu od 6,20 procenta voličů a pozici v EP obhájila jen z druhého místa Markéta Gregorová.

Zklamaný Bartoš rezignaci nezvažoval

Bartoš to v neděli označil za velké zklamání. Strana bude podle něj nyní výsledek analyzovat, protože jde o důležitou zpětnou vazbu od občanů. Deníku N Bartoš řekl, že si nemyslí, že by byl nezbytný mimořádný sjezd. Odmítl také, že by zvažoval rezignaci.

Video  Piráti v kampani před eurovolbami: Natočili parodii na Anděla páně na pomoc Ferjenčíkovi  - Instagram - Piráti
Video se připravuje ...

Dana Nagyova ( 13. června 2024 11:26 )

Fiala mu to odpusti, 2x,5x,10x,musi prece dostat dalsi sanci i treba dvacatou. Novotny jim jde prikladem.

Milena Trummer ( 13. června 2024 07:18 )

Presnê 👍

jajas ( 12. června 2024 20:10 )

Je to prostě "banda jedna nemytá".... ...jak říkával můj otec....

kvasimoda ( 12. června 2024 12:53 )

nic se nestane Fiala podržel chrochtajicí prase Novotnýho,nejhorší premier eu,nejhorší vláda, neodvolá Jurečku pakáž se podrží! Volby! je určitě nepodrží !!občané nedejte šanci prasatum !

ivopatta ( 12. června 2024 00:10 )

Jurečka se chová jako aktivní blb, což je nejnebezpečnější druh politika. Díky svému vlastnímu rozhodnutí převzal jako farmář zcela nesmyslně ministerstvo práce a tam se předvádí jako pracovitý slon v porcelánu. Nejdříve Jurečka aktivně nahnal do předčasného důchodu spoustu lidí, pak zjistil, že má 70 miliardový deficit ve státním důchodovém systému a začal osekávat důchody. Pět set korun za vychované dítě matkám dal, aby těm dalším je zase vzal. Nakonec rozběhl debatu o prodloužení věku odchodu do důchodu jen proto, aby tím zakryl druhý pokus o prosazení již zrušené PENZIJNÍ reformy ve prospěch bank. Zrušené právem, protože reforma důchodů z roku 2012 měla jediný úkol a tím bylo tunelování peněz určených na důchody rodičů. Jurečkovi bankéři ale tentokrát nebudou brát peníze důchodcům, tentokrát je budou tunelovat přímo ze státní pokladny. Jen pro pořádek uvádím, že penzijní reforma neřeší žádný z problémů státního důchodového systému.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa