Jak drahé je bydlení v Česku? Stát má vlastní mapu nájmů, podívejte se na ni
Kolik má stát m2 nájmu v bytě? A jaká má být cena v jednopokojovém a jaká ve čtyřpokojovém kvartýru? Napovědět má mapa činží, kterou si nechal udělat stát. Podívejte se, jestli je u vás dráž, nebo levněji než u »sousedů«...
Asi není překvapením, že Praha vychází v nájmech nejdráž. I v rámci metropole jsou však rozdíly mezi jejím centrem a okrajovými částmi. Lacino pak není ani v prstenci obcí, které hlavní město obklopují. Úplně nejdražším místem k životu je podle interaktivní mapy ministerstva financí (tu lidé najdou na webu rezortu mfcr.cz) pražský Josefov, kde vyjde metr čtvereční na více než 500 korun u jednopokojového a dvoupokojového bytu. Na druhé straně spektra jsou pak obce v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji.
Podpora bydlení
Cenová mapa vznikla jako součást projektu dostupného bydlení. „Pokud mluvíme o dostupném nájemním bydlení, je cenová mapa klíčovým nástrojem pro definování cenové hladiny těchto bytů na trhu,“ uvedl k tomu ministr financí Zbyněk Stanjura (60, ODS). Na podporu dostupného bydlení dá stát v první fázi asi 8 miliard korun – ty mají jít na financování bytových projektů samospráv – a stát vyčlenil pro výstavbu přes 200 svých pozemků, které budou bezplatně převedeny na obce a města.
Kdo je cílovka?
„Jedná se o výhodné nájmy pro mladé do 35 let, veřejně prospěšné profese a lidi, kteří nepatří mezi pětinu populace s nejvyššími příjmy. Cílová skupina je široká, pokrývá zhruba dva miliony obyvatel včetně části střední třídy,“ dodal ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (44, Piráti).
Makléř: V základu to odpovídá
Jestli státní mapa odpovídá realitě, Blesk zjišťoval u realitního makléře Daniela Kotuly. „V základu mapa odpovídá. Existuje však ještě několik dalších věcí, které je potřeba při pronájmu brát v úvahu, protože významně ovlivňují konečný nájem. Jedná se o stav bytu, pak zda je to původní stavba nebo novostavba s parkovacím stáním a nakonec jsou provozní náklady bytu,“ vysvětluje makléř.
Z čeho vycházeli
Mapa ministerstva financí ukazuje čtyři kategorie bytů podle velikosti:
- 1. kategorie 1+kk, 1+1
- 2. kategorie 2+kk, 2+1
- 3. velikostní kategorie 3+kk, 3+1
- 4. velikostní kategorie 4+kk, 4+1
Udávané ceny v sobě pak podle rezortu státní kasy kombinují veškerá dostupná data o nájemním trhu, hlavně pak z nabídek na realitních portálech. Byty jsou pak tzv. referenční. Jde tedy o hodnotu nájemného u bytu, který je starší a nevybavený a ani nemá garáž či parkovací stání.
Fiala se snaží o likvidaci České republiky. Jak dlouho se tímto přivandrovalcem z Moravy ještě necháme okrádat.