Pavel se bude víc zajímat o rozpočet: Chce vědět, kam peníze jdou a zda naplňují priority
Kam jdou peníze, nakolik navrhovaný rozpočet odráží skutečné priority vlády či zda některé položky nezůstávají skryté. Prezident Petr Pavel uvedl, že se hodlá o rozpočet ještě více zajímat.
Prezident Petr Pavel se při schvalování státního rozpočtu na příští rok bude víc než loni ptát vlády, nakolik návrh odráží její priority. Bude ho zajímat i transparentnost rozpočtu a to, zda některé položky nejsou skryté. Pavel to dnes řekl novinářům na konferenci reVize Česka 2024, které se účastní zástupci českých firem.
Schodek čtvrt bilionu
Rozpočet na letošní rok je naplánovaný se schodkem 252 miliard korun, pro příští rok ministerstvo financí očekává jeho snížení na 235 miliard korun.
Pavel očekává, že proces schvalování rozpočtu bude z jeho pohledu složitější než loni. „Zaprvé to byl první rozpočet, který jsem nakonec podepisoval, ale zároveň byla poměrně složitá situace a já ji nechtěl dál rozkolísávat,“ řekl o svém podpisu rozpočtu na letošní rok. „Pro tento rok se budu mnohem více vlády ptát, jak se v rozpočtu odráží její priority, a budu se také ptát, jestli se jí podařilo dosáhnout větší transparentnosti rozpočtu, která byla kritizována při sestavování toho minulého, aby tam nebyly žádné skryté položky,“ dodal.
Umělé vylepšení?
Opozice kritizovala kabinet za to, že uměle snižuje schodek státního rozpočtu tím, že Státní fond dopravní infrastruktury část svých finančních potřeb pokrývá vlastními půjčkami od Evropské investiční banky (EIB). Vládní politici argumentovali tím, že půjčky od EIB byly v té době levnější než emise státních dluhopisů.
Termíny hoří
Návrh rozpočtu na příští rok musí ministerstvo financí zpracovat do konce srpna a předat ho vládě. Kabinet návrh musí do konce září schválit a odeslat do Sněmovny. Poslanci v prvním čtení zákona schvalují výši příjmů, výdajů a schodku, následně mohou přesouvat peníze mezi jednotlivými kapitolami. Po schválení Sněmovnou ještě musí rozpočet podepsat prezident, Senát se k němu nevyjadřuje. Pokud se nepodaří rozpočet schválit do konce roku, musí stát začít hospodařit v rozpočtovém provizoriu.
Jaký bude schudek?
Loni skončil státní rozpočet se schodkem 288,5 miliardy korun, letos vláda plánuje snížení deficitu na 252 miliard korun. Ke konci dubna byl schodek 153,1 miliardy korun, loni ve stejné době to bylo 200 miliard korun. Analytici předpokládají, že se letošní plánovaný schodek podaří dodržet.
😁 😁 😁 ale ty o kterých tady camráš jsou ještě daleko, takže jako vždy, opět mimo porcelán.