Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Hlavní hygienička Svrčinová končí, vláda ji odvolala na její žádost! Řešila covid i černý kašel

Aktualizováno -
24. dubna 2024
15:17
Autor: ČTK - 
24. dubna 2024
14:59

Hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová skončí, vláda ji dnes na její vlastní žádost odvolala, řekl ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví (MZd) Ondřej Jakob. Bude vypsáno výběrové řízení a vedením sekce pro oblast ochrany a podpory veřejného zdraví, kterým je hlavní hygienik jako její vrchní ředitel, byl pověřen ředitel odboru ochrany veřejného zdraví MZd Matyáš Fošum.

„V poslední době jsem seznala, že je třeba zodpovědnost za tuto nejvyšší odbornou funkci v oblasti veřejného zdraví předat dál, proto jsem požádala pana ministra o uvolnění z funkce hlavní hygieničky,“ uvedla v tiskové zprávě šedesátiletá epidemioložka a bývalá ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Svrčinová. Dál se chce věnovat výuce v Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) Svrčinové za její práci poděkoval. „Funkce hlavní hygieničky se ujala v nesmírně těžkém období a pomáhala vyvést Česko ze stavu pandemické pohotovosti,“ uvedl v tiskové zprávě.

Svrčinová sekci ochrany veřejného zdraví vedla od března 2021 jako pověřená vrchní ředitelka a od července 2021 po jmenování na základě výběrového řízení. Nastoupila v době, kdy se řešila pandemie covidu-19, její dvě předchůdkyně byly kvůli ní odvolané. Eva Gottvaldová skončila v březnu 2020 po kritice tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO). Její nástupkyni Jarmilu Rážovou z funkce odvolal tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Své rozhodnutí opakovaně odmítl pro média komentovat. Uvedl pouze, že „je to něco, co se nějakým způsobem děje“.

Svrčinová kolem covidu-19 řešila například povinné testování ve školách a firmách nebo situaci kolem nákazy koronavirem v letu českých sportovců na olympijské hry v Tokiu.

Kromě řešení epidemie připravovala také například reformu krajské hygienické služby, která na poučení z pandemie reaguje. Od roku 2025 by 14 jednotlivých krajských hygienických stanic mělo být sjednoceno pod jednotně řízenou Hygienickou službu ČR, pod ní bude spadat i Státní zdravotní ústav a zdravotní ústavy v Ostravě a Ústí nad Labem.

V oblasti veřejného zdraví se pod jejím vedením začalo také více řešit stravování v institucích, jako jsou školy nebo nemocnice, a vzniká například národní strategie boje s obezitou, srdečními nemocemi nebo řešení problematiky energetických nápojů či soli ve stravě. V plánu je také vznik vládní rady pro oblast veřejného zdraví, ve které by měli být i zástupci resortů školství nebo průmyslu.

Video  Hlavní hygienička Svrčinová: Černý kašel? Žádné neočkované dítě nebude vyřazeno z výuky.  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Drž hubu ( 27. dubna 2024 16:39 )

Ano. Pavla Dildo Svrčinová ☝️

Gemino Gemello ( 24. dubna 2024 23:19 )

Jo, to je ta estébákova "odbornice" s těmi robertky v posteli? No, zaplaťpánbůh, že konečně končí...

ANO_nam_bude_lip ( 24. dubna 2024 20:25 )

Konečně

Jirik-ta ( 24. dubna 2024 19:05 )

Jirik-ta ( 24. dubna 2024 19:05 )

💘 díky

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa