Politici na TikToku: Schillerová vyměňuje vlastní důstojnost za podporu mladých, říká expert
Vystupování některých politiků na sociální síti TikTok je čím dál bizarnější. „Udělat si sama ze sebe legraci“, jak ona sama tvrdí, se nebojí například šéfka sněmovního klubu ANO Alena Schillerová. Volební preference hnutí soustavně stoupají. Podle politologa Jakuba Lyska je ale efekt, který má působení politiků na TikToku na předvolební preference, malý. „Mladí lidé dle výzkumů volí převážně dle svých rodičů a svého rodinného zázemí,“ uvedl pro Blesk.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal v březnu minulého roku varování před TikTokem. Představuje podle něj bezpečnostní hrozbu. I přesto je na této sociální síti aktivní mnoho tuzemských politiků. „Žijeme v době, kdy politici často zlehčují, či dokonce odsuzují informace a varování, která se jim zrovna nehodí. I když přichází od institucí, které by s nimi měly být na stejné straně barikády,“ okomentoval situaci pro Blesk politický analytik Marek Chytráček.
Na TikToku jsou v posledních měsících aktivní především opoziční politici. Ani zástupci vládní koalice však nezůstávají pozadu. Hnutí ANO sází mimo jiné na odvážná videa šéfky poslaneckého klubu Aleny Schillerové. „TikTok mě opravdu chytl, jednak protože tam často rezonují témata mladých, se kterými denně pracuji, a taky protože nemám problém si udělat legraci sama ze sebe,“ řekla Blesku bývalá šéfka státní kasy.
Ta se nebojí ani takových konceptů videí, jako je Slovníček pro boomery, v němž vysvětluje jazyk mladých svým sledujícím. „No tak ten je uplně delulu a mám s ním docela beef. Ale tyvoe dobře si to dává s chábrama v kampeličce. Scamuje, ale nikdo se mu na to nechytá. Celkem flop a asi brzo pas,“ popsala Schillerová svůj vztah s premiérem Petrem Fialou (ODS).
Schillerová se na TikToku neostýchá ani rozvlnit boky. Ať už sama do rytmu starých dobrých českých šlágrů nebo synchronizovaně po boku europoslankyně Kláry Dostálové, která se před volbami do Evropského parlamentu stala častým hostem tiktokového účtu Schillerové.
„Zkušenosti mě naučily, že každá síť má svůj vlastní jazyk, a pokud chcete, aby vás na ní bylo slyšet, musíte se mu přizpůsobit. Protože komunita se vaší komfortní zóně přizpůsobovat nebude,“ řekla Blesku Schillerová.
Bezpečnostní hrozba
Přízeň mladých, kterou se zákonodárci na Tiktoku snaží získat, ale není zadarmo. „Samozřejmě by bylo skvělé, kdyby se politici řídili pokyny bezpečnostních složek. V moderním a demokratické státě bychom to očekávali jako samozřejmost. Dnešní realita je ale bohužel jiná,“ řekl Chytráček.
„Úřad doporučuje všem fyzickým osobám, jejichž data by mohla být cílem aktivit zahraničních zpravodajských služeb (tzv. zájmové osoby, tedy osoby, které jsou například ve vysokých politických, veřejných či rozhodovacích funkcích), zvážit omezení či úplný zákaz instalace a používání aplikace TikTok i na svých osobních zařízeních,“ uvedl NÚKIB.
Mnoho politiků se však doporučením neřídí. Ze sněmovních stran se rozhodli plošně nepoužívat TikTok pouze politici vládní TOP 09 a KDU-ČSL. Šéfka dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se nechala slyšet, že jde o věc principu.
„Bezpečnostní složky jednoznačně identifikují TikTok jako sociální síť, krerá slouží čínským zájmům,“ uvedla ve vysílání ČT Pekarová Adamová. „Já nepovažuji za správné, abych na jedné straně souhlasila s takovýmto zásahem a sama ji pak užívala. To by bylo kázání vody a pití vína,“ dodala šéfka TOP 09. Schillerová uvedla, že bezpečnostní doporučení „samozřejmě respektuje“.
„U tzv. zájmových osob, tedy osob, které jsou například ve vysokých politických, veřejných či rozhodovacích funkcích, doporučujeme aplikaci nepoužívat. V případech, kdy je její používání nutné, pak alespoň věnovat maximální pozornost organizačním opatřením (používat ji na separátním zařízení, minimalizovat její oprávnění, sdílený obsah atp.), jak jsme již dříve uváděli,“ doplnil na dotaz Blesku NÚKIB.
Válka na Ukrajině vs. velikost penisu
Ale Schillerová není jedinou členkou ANO, která je v poslední době na sociálních sítích aktivní. Nenudí se ani sledující šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Jeho tiktoková videa se z velké části shodují s těmi, jež přidává na Instagram. I přesto se na jeho TikToku občas objeví perlička, kterou fanoušci jinde nenajdou.
Nedávno Babiš například odpovídal na otázku, kterou mu položil jeden ze sledujících. Ten se zeptal, jak dlouhý má bývalý premiér penis. Babiš v tiktokovém videu odvětil, že neví, jak se něco takového měří, pochlubil se ale vysokou hladinou testosteronu. O politický bizár tak na čínské sociální síti opravdu není nouze.
Pasivní ale nezůstává ani druhá část politického spektra. Starostové na TikToku sází především na osobnost předsedy hnutí Víta Rakušana. Jejich videa jsou však oproti kolegům z opozice podstatně střídmější. Místo následování tiktokových trendů Starostové sází především na mluvené slovo a i střih videí se drží více při zemi.
Je tedy otázkou, nakolik mají tato videa potenciál oslovit mladé voliče na síti, jejíž uživatelé jsou proslulí rychlým příjmem informací. Statistiky totiž mluví samy za sebe. Zatímco Alena Schillerová, jakožto nejúspěšnější zástupce hnutí ANO na TikToku, má sama 36 700 odběratelů a přes 873 tisíc lajků, Starostové se mohou pyšnit „pouze“ 11 400 odběrateli a asi 217 tisíci lajky.
Podle předsedy Mladé ODS Michala Chládka ale nezaspala ani nejsilnější vládní strana. Mladé voliče se podle něj daří oslovovat především na Instagramu. „Co se týče Tiktoku, tak tam se o tom stále bavíme, jestli ano nebo ne,“ řekl Chládek v rozhovoru pro DVTV s tím, že Mladá ODS na TikToku velmi pravděpodobně působit bude.
Ta nemusí na TikTok, stačí co sděluje běžně.... 😃