Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Šéf BIS Koudelka: Ruský agent v Česku platil a šířil dezinformace, využíval i známé osobnosti!

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
25. září 2023
14:16
Autor: ČTK, Mii - 
25. září 2023
11:55

Bezpečnostní informační služba (BIS) podle ředitele Michala Koudelky odhalila, že jeden z dlouhodobých agentů Ruska v České republice zajistil za úplatu několika tisíc eur šíření ruské propagandy, která se týkala války na Ukrajině. Koudelka to řekl při dnešní konferenci o dezinformacích v Poslanecké sněmovně. Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil práci bezpečnostních a zpravodajských složek, díky kterým se daří vliv ruských agentů eliminovat.

„Konkrétně šlo o to, že tento vlivový agent na žádost jednoho z nejvyšších orgánů ruské státní moci zajistil, aby se ve veřejném prostoru šířily narativy podporující zahraničněpolitické zájmy Ruské federace v souvislosti s válkou na Ukrajině. A k tomu byly využity i veřejně známé osobnosti,“ uvedl.

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) serveru Seznam Zprávy řekl, že v českých podmínkách jde spíš o výjimečný případ, ale i tak je hodný pozornosti bezpečnostních složek. „Je to případ identifikovaný našimi službami, ale spolupráce se specializovanými útvary policie je velmi úzká,“ řekl. Pokud budou odhaleny příslušné osoby, jejich šetření bude jistě pokračovat. Další podrobnosti či informace o známých osobnostech, které měly propagandu šířit, nechtěl doplňovat.

Premiér Fiala novinářům řekl, že působení ruské propagandy a dezinformačních kanálů v Česku je dlouhodobý problém. „Jsem rád, že všechny bezpečnostní složky postupují profesionálně a rozhodně, že se daří vliv ruských agentů eliminovat,“ řekl. Česko dlouhodobě jedná podle toho, že je terčem zájmu ruských tajných služeb i propagandy, dodal.

Snahu o vlivové působení Ruska zachytila BIS i při prezidentské kampani letos v lednu, kdy telegramový kanál ruského státního média Sputnik vypustil falešné video s pozdějším vítězem voleb Petrem Pavlem. Ve videu tvrdil, že ČR by se měla zapojit do války na Ukrajině. „K vlivové operaci byl využit i nepřiznaný telegramový kanál ruské státní propagandy v ČR,“ zmínil Koudelka.

Přímo z Ruska podle BIS pocházela i tvrzení o údajném verbování stovek osob mezi členy žoldnéřské Wagnerovy skupiny loni na podzim. „Dezinformace měla za cíl využít nastolený narativ pro potřeby interní ruské propagandy a sekundárně směřovala k podkopání přesvědčení obyvatel ČR o jednotné podpoře Ukrajiny a možná i k zahlcení státních institucí a bezpečnostních složek,“ doplnil.

Ještě před válkou na Ukrajině zachytila BIS aktivity ruského vlivového agenta, proruského aktivisty, který pro akcentování ruské propagandy v ČR používal vybrané novináře. „Vedle reportáží z ČR financoval rovněž několik zahraničních výjezdů a po novinářích chtěl vytvářet materiály pro potřebu ruské strany,“ dodal Koudelka.

BIS zaznamenala i přímou snahu ruských entit o navázání vztahů s jedním z organizátorů protivládních demonstrací na podzim 2022, uvedl Koudelka. Dezinformační prostředí v ČR nicméně podle Koudelky funguje primárně spontánně, není centrálně řízené, narativy prospěšnými Rusku se většinou jen inspiruje.

20:54
Dnes

Brazilská vláda nezaručí ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že nebude zadržen, pokud přijede na summit zemí skupiny G20, který se uskuteční příští rok v Riu de Janeiro. Řekl to dnes při návštěvě v Berlíně brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, informovaly agentury EFE a DPA. Brazílie je členem Mezinárodního trestního soudu (ICC), který vydal na Putina zatykač v souvislosti s jeho rolí v zavlékání ukrajinských dětí do Ruska. Rozhodnutí o zadržení ruského prezidenta kvůli zatykači ICC by podle Luly brazilská vláda nechala na justici.

Lula v Berlíně uvedl, že Putin na summit skupiny zemí G20, které Brazílie od začátku prosince na rok předsedá, dostane pozvánku. Dodal však, že nemůže předjímat, zda by ruský prezident byl zatčen v případě, že by do Ria de Janeiro skutečně přiletěl. "O tom nerozhoduje hlava státu, ale justice," uvedl brazilský prezident. Lula přitom ještě v září tvrdil, že není možné, aby byl Putin při návštěvě Brazílie kvůli zatykači ICC zadržen.

20:11
Dnes

Slovensko nebude dodávat zbraně a munici ze státních a armádních skladů Ukrajině a má zájem pomáhat Kyjevu humanitárně a v civilní oblasti, řekl dnes slovenský premiér Robert Fico v telefonickém rozhovoru se svým ukrajinského kolegou Denysem Šmyhalem. Ten svému slovenskému protějšku řekl, že Ukrajina potřebuje techniku pro odminování, kterou vyrábějí slovenské společnosti. Šéfové vlád podle Kyjeva projednali také spolupráci v oblasti energetiky nebo účast slovenských firem na obnově Ukrajiny.

Fico, který se počtvrté stal předsedou slovenské vlády po vítězství své strany v zářijových volbách, potvrdil svůj odmítavý postoj k vojenské pomoci Ukrajině, která čelí ruské invazi. Za předchozích vlád Slovensko předalo Ukrajině mimo jiné různou vojenskou techniku. „Nevěříme ve vojenské řešení konfliktu na Ukrajině, protože vede jen ke zbytečnému krveprolití bez výsledků,“ napsal dnes Fico na sociální síti.

19:38
Dnes

Úřad městské části Prahy 1 uložil 19 lidem, které v březnu zadržela policie, když chtěli z historické budovy Národního muzea strhnout vlajku Ukrajiny, tisícikorunové pokuty. Další z tehdy zadržených dostal napomenutí. Napsal to dnes server Seznam Zprávy. Střet s policií před budovou muzea se odehrál během protivládní demonstrace na Václavském náměstí.

Až na jednu výjimku, kterou se v odvolacím řízení zabývá pražský magistrát, jsou všechny případy uzavřené pravomocně, uvedl server. Tisícikorunové pokuty uložené ve správním řízení potvrdila mluvčí Prahy 1 Karolína Šnejdarová. Podle zákona pokuta mohla být až 10.000 korun.

Incident se odehrál 11. března při demonstraci nazvané Česko proti bídě. Někteří její účastníci se chtěli dostat do budovy muzea ve snaze sundat vlajku Ukrajiny, vyvěšenou na znamení solidarity se zemí čelící ruské agresi. Střetli se při tom s policejními těžkooděnci, jejichž výzvy k odchodu neuposlechli.

Zobrazit celý online

Dezinformace? Spíš lži a propaganda

Koudelka také mluvil obecně o českém dezinformačním prostředí. Podle něj není centrálně řízené a inspiruje se narativy prospěšnými Rusku. Uvedl, že místo o dezinformacích by bylo lepší hovořit o lžích a propagandě. 

„Přímé zásahy do českého informačního prostoru ze strany Ruské federace považujeme spíše za menšinové oproti domácí produkci,“ konstatoval. Na druhou stranu je však podle něj často složité původce najít a míru zapojení Ruska přesně popsat.

Na absenci přímého koordinátora české dezinformační scény ukázala podle Koudelky například jistá prodleva po vypuknutí války na Ukrajině. „Dezinformátoři zpočátku nevěděli, jak na zahájení války reagovat. Adaptace na dezinformační narativy související s válkou, jejichž zdrojem byla ruská státní propaganda, nebyla okamžitá, ale vyvíjela se v čase,“ uvedl. Válka je dominantním tématem, předtím to byla pandemie covidu-19.

Za rizikové označil aktivity dezinformačního a antisystémového spektra, kterým se věnují i mainstreamová média. Jde o masové demonstrace či ostentativní narušování veřejného pořádku, například prostřednictvím excesů u soudních jednání. „Právě potřeba dezinformátorů zvýšit svůj mediální dosah, počet podporovatelů a s tím spojený finanční profit vede k eskalaci jejich činnosti, kdy vyhledávají konfrontační situace a sami je vytvářejí,“ řekl.

Babišova Inflace ( 28. září 2023 10:10 )

Ale soudruh Babiš se za své lži musí omlouvat.

Jelimanek ( 27. září 2023 11:51 )

Koudelka, Koudelka... hmm... už vim! To je toho koudelníka z Kutný Hory syn! Tak to je prej pěknej bambula 🤡

Babišova Inflace ( 26. září 2023 17:00 )

O soudruhu Zemanovi jasně hovoří fakta:
Když se zjistilo, že ruští agenti vraždí jedem novičok, tak si Zeman honem nechal zjistit, zda se někdy někde u nás s títo jedem něco zkoumalo, samozřejmě že ano jako prakticky ve všech laboratořích světa, i když v nepatrném množství. Ale nikdo to nepotřeboval patolízalsky hlásit do Kremlu. Nikdo, kromě soudruha Zemana. A Putinův Lavrov už radostně vyřvával do světa, že se novočok vyrábí u nás. O nějakém malém množství už nehovořil.

dynaty ( 26. září 2023 16:08 )

jediný agent? a to stihl objet celou ČR s těmi svými dezinformacemi a ovlivnit tolik lidí? Úplný superman

zapravdu ( 26. září 2023 15:08 )

To je stejně pravdivá informace jako informace Sazky, kolik že milionářů vyhrálo ve sportce
Neověřitelné...ale papír, média a propaganda snesou všechno

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud