Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Žalobcům v Olomouci nově šéfuje Dragoun. Bývalého ředitele GIBS jmenoval ministr Blažek

Radim Dragoun
Radim Dragoun  (Autor: ČTK / Vondrouš Roman)
Aktualizováno -
21. září 2023
18:29
Autor: ČTK - 
21. září 2023
18:01

Novým vrchním státním zástupcem v Olomouci bude Radim Dragoun, bývalý ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Do funkce ho dnes jmenoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), a to s účinností od pondělí 25. září. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Dragouna na místo navrhl nejvyšší státní zástupce Igor Stříž poté, co ho doporučila pětičlenná výběrová komise.

„Jmenování Radima Dragouna vrchním státním zástupcem v Olomouci diskutoval ministr spravedlnosti jak v soustavě státního zastupitelství, tak s odbornou veřejností,“ uvedlo ministerstvo. I na základě výsledků těchto rozhovorů se Blažek rozhodl nominaci vyhovět.

Dragoun uvedl, že do funkce nastupuje s velkým respektem a pokorou. „Věřím, že se jí zhostím s úspěchem,“ dodal ve vyjádření na účtu Nejvyššího státního zastupitelství na sociální síti X.

Dragoun už jako státní zástupce působil, a to v letech 2007 až 2018, z toho deset let vedl Okresní státní zastupitelství v Lounech. Předtím byl policistou, mimo jiné v protikorupčním útvaru. GIBS šéfoval od roku 2018 do letošního srpna, kdy mu skončilo funkční období.

Výběrová komise u něj vyzdvihla kvalitně zpracovanou koncepci rozvoje olomoucké instituce. Dragoun jí v předloženém dokumentu sdělil, že post olomouckého vrchního státního zástupce by vnímal jako vrchol své profesní dráhy a zároveň jako příležitost zužitkovat své manažerské dovednosti i poznatky z praxe.

Pozice olomouckého vrchního žalobce se uvolnila poté, co po roce ve funkci rezignoval Radim Daňhel. Svůj úmysl oznámil v červnu, skončil na konci července. Stříž vyhlásil na jeho místo výběrové řízení 18. července, tři uchazeči poté předstoupili před komisi 25. srpna. Kromě Dragouna to byl dosavadní Daňhelův náměstek pověřený řízením úřadu Radek Bartoš a evropský pověřený žalobce Adam Bašný. Písemný návrh na jmenování Dragouna obdržel Blažek podle ministerstva 6. září, o týden později se s kandidátem setkal.

Ve výběrové komisi zasedli tři členové Nejvyššího státního zastupitelství – Střížův náměstek Přemysl Polák, šéf odboru trestního řízení Roman Hájek a šéf odboru závažné hospodářské kriminality Zdeněk Kasal, dále plzeňská krajská státní zástupkyně Anna Maříková a za ministerstvo spravedlnosti šéfka justiční sekce Klára Cetlová.

V předložené koncepci Dragoun uvedl, že je nutné objektivně posoudit efektivnost poboček olomouckého vrchního státního zastupitelství v Brně a Ostravě. Na jedné straně je podle něj výhodné centrální řízení všech pracovníků na jednom pracovišti, na druhé straně poukázal na množství kauz projednávaných krajskými soudy v Ostravě či v Brně, kam by museli žalobci dojíždět, i na kapacitu budovy v Olomouci, v níž sídlí i okresní žalobci. Právě pobočky a jejich efektivní řízení zaznívaly jako důvod Daňhelova odchodu.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud