Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Fiala v Bratislavě jednal s Macronem. A poprvé se setkal s novým slovenským premiérem

Aktualizováno -
31. května 2023
22:01
Autor: ČTK, Mii - 
31. května 2023
17:35

Česko a Slovensko jsou zajedno v názoru na podporu Ukrajiny, která se brání ruské agresi. Zároveň je potřeba uvažovat nad budoucí obnovou napadené země. Český premiér Petr Fiala to řekl novinářům po dnešní schůzce s novým předsedou slovenské vlády Ľudovítem Ódorem. Šlo o první schůzku obou politiků od doby, kdy se Ódor v polovině května postavil do čela úřednické vlády. Vztahy mezi oběma zeměmi Fiala označil za výborné a uvedl, že je potřeba udělat vše pro to, aby takové zůstaly. V Bratislavě se předseda české vlády sešel také s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

„Jsme jednoznačně přesvědčeni, že je potřeba podporovat Ukrajinu všemi prostředky, které jsou k dispozici,“ řekl Fiala. „Také bychom měli přemýšlet nad tím, jak se budeme podílet, třeba v něčem i společně, na poválečné obnově Ukrajiny a na rekonstrukce této země,“ dodal.

Další oblast, v níž by měly obě země spolupracovat, je podle Fialy například snaha o zajištění energetické bezpečnosti. „Společným zájmem Slovenska i Česka je rozvíjení jaderné energetiky, protože to zajišťuje naši energetickou soběstačnost a posiluje naši energetickou bezpečnost,“ řekl. „Máme velmi dobrou spolupráci v oblasti bezpečnosti, obrany, i tady se otevírá prostor pro další projekty,“ doplnil.

Ódor, který před jmenováním premiérem zastával funkci viceguvernéra slovenské centrální banky (NBS), pak na společné tiskové konferenci s Fialou řekl, že jeho kabinet se při přípravě návrhů na ozdravení státních financí možná bude inspirovat Českem.

11:12
Dnes

Ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti, píše ve své poslední zprávě o vývoji bojů americký Institut pro studium války (ISW). Ukrajinské ozbrojené síly podle něj v současné době pronikají touto obrannou linií, byť analytici institutu zatím nejsou schopni posoudit, zda Ukrajinci ruskou obranu už zcela prolomili. K podobnému závěru došel deník The Wall Street Journal (WSJ), který tento vývoj bojů označil za významný milník v tři a půl měsíce trvající ukrajinské protiofenzivě, jejímž cílem je rozetnout pozice ruské okupační armády na dvě části.

10:32
Dnes

Šéf Doněcké oblasti Ihor Moroz na facebooku ráno napsal, že zraněno bylo za poslední den v Kurachove 15 lidí, byť nezmiňuje konkrétní útoky. „Dne 21. září 2023 Rusové zranili 21 civilistů v Doněcké oblasti: 15 v Kurachove, po dvou v Petropavlivce a Molodeckém, po jednom v Torecku a Kosťantynivce,“ uvedl šéf regionální správy.

9:43
Dnes

Z ukrajinského černomořského přístavu Čornomorsk dnes vyplula loď Aroyat převážející obilí do Egypta. Uvedl to ukrajinský vicepremiér Oleksandr Kubrakov a potvrzují to data z monitoringu pohybu plavidel po mořích Marine Traffic. Ukrajina vytvořila v Černém moři vlastní koridor pro přepravu obilí poté, co Rusko v červenci odstoupilo od takzvaných černomořských obilných dohod.

Zobrazit celý online

„V České republice probíhá snaha o konsolidaci veřejných financí, a to ne populistickým, ale racionálním způsobem. Něco podobného čeká i nás, úřednickou vládu. V něčem možná najdeme inspiraci z České republiky, jak to dělat,“ řekl.

S Macronem řešil i Čínu

Fiala před schůzkou s Ódorem jednal také s francouzským prezidentem Macronem. Český premiér řekl, že i s ním hovořil o podpoře Ukrajiny nebo o vztazích evropských států k Číně. Dalším tématem rozhovoru byla podle Fialy jaderná energetika.

„Patříme k podobně smýšlejícím státům, které věří v rozvoj jaderné energetiky a nedovedou si svůj energetický mix představit bez rozvíjení jádra. Pro nás je Francie v této věci silným a důležitým spojencem,“ uvedl český premiér.

Podle Fialy Francii a Česko kromě toho spojuje společný postoj v názoru na zavedení emisní normy pro motorová vozidla Euro 7. „Jsme přesvědčeni, že je potřeba upravit výrazným způsobem ten návrh,“ řekl Fiala. Podle něj má i v této věci Česko ve francouzském prezidentovi silného spojence.

sarina marná ( 1. června 2023 21:46 )

Drž hubu!

pindal ( 1. června 2023 21:02 )

Od evropských politiků,asi žádnou záchranu nečekejme,asi se bojí agresora.

pindal ( 1. června 2023 20:47 )

Když jsem prohlédl,tyto přiložené obrázky,tak mě připadá,že všichni mají strach z Fiali.Já sám nechápu,jak může být tak vysmátý,když on sám ,jako jednotlivec neznamená téměř nic.Nevede k němu kabel?
Možná,že má baterii.

pindal ( 1. června 2023 20:36 )

Macron,také záhadný člověk,každou chvíli říká něco jiného.Nebo to u nás špatně píšou?

Jirik-ta ( 1. června 2023 13:35 )

to je státník

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud